Buradasınız
Home > Dosya > Goodyear’dan Yol Güvenliği Önerileri!

Goodyear’dan Yol Güvenliği Önerileri!

Bayram öncesi bavullar hazırlanmaya, yolculuk ve tatil planları yapılmaya başlandı. Birçok kişi bayramda sevdiklerine kavuşmak veya tatil için yollara çıkacak; binlerce sürücü bayramla birlikte direksiyon başına geçecek. Bayram tatiline araba ile çıkmayı planlayan çok sayıda sürücü seyahatlerine, araçlarını yeterli şekilde hazırlamadan ve iyice dinlenmeden başlıyor. Yapılan araştırmalar; bayramda gerçekleşen kazaların iki temel nedeninin, bakımı yapılmamış ya da yetersiz yapılmış araçlar ile yorgun sürücüler olduğunu gösteriyor.

Araç bakımı önemli

Tatile çıkan sürücülerin pek çoğu seyahat öncesinde araçlarının bakımını yapmayı ve gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutur. Araştırmalar; araçlardaki arıza ve teknik sorunların %32’sinin genellikle tatil yolunda meydana geldiğini göstermektedir. Ayrıca eşyalarınızı araca uygun şekilde yüklediğinizden emin olun. Seyahat esnasında ihtiyacınız olabilecek eşyalarınızı aracınıza en son yükleyin ki gerektiğinde kolayca ulaşabilin.

Dikkatli ve kurallara uyarak araba kullanın

Yaz aylarında araç kullanmak; yoğun trafik, uzun mesafe, gece ve gündüz şartlarında sürüş, bir anlamda sürücünün sınırlarını denemek anlamına geliyor.

Kazaların ana nedeni yorgunluk…

Araştırmalar; sürücülerin büyük çoğunluğunun yorgunluk, uyku hali ve dikkat kaybının sürüş becerileri üzerindeki olumsuz etkisini göz ardı ettiğini gösteriyor.

Güvenli sürüş planlaması

Emniyet kemeri, araçlarla yapılan yolculuklar için geliştirilmiş en basit ancak en önemli güvenlik ekipmanıdır. Kemerin doğru kullanımı, varlığı kadar önemlidir. Koltuk uygun konuma getirildikten sonra, kemerin üst bölümü boyuna direk temas etmeyecek biçimde ayarlanmalı, alt kısmı ise, karnın altından, kalça hizasından geçmelidir. Kemer mutlaka gergin olmalı, beden ile kemer arasında boşluk kalmamalıdır. Olası kazaların önüne geçmek için en önemli unsurlardan biri de hız limitlerine uymaktır. Hız limitlerini belirten trafik işaret ve işaretçilerine riayet etmek güvenli bir yolculuğun olmazsa olmazlarındandır.

Dinlenme ve mola noktaları ile seyahatin önceden planlanması, varış yerine güvenli ve rahat şekilde ulaşmanızı sağlamak için gereklidir. Mola yerlerini önceden planlamayan sürücüler, kendilerini birkaç kilometre daha gitmek için zorlar ve bunun sonucunda riskler artar.

Gece araba kullanmanın olumsuz etkileri…

Yoğun trafik veya gündüz sıcaklığından dolayı sürücülerin pek çoğu gece yola çıkmayı tercih eder. Gece araba kullanmak, vücut üzerinde olumsuz etkilere neden olur ancak bunlar genellikle sürücüler tarafından dikkate alınmaz. Kazaların yaklaşık %40’ı gece meydana gelmektedir. Zira gece araba kullanan sürücülerin sürüş becerileri azalmaktadır. Bunun sonucu olarak sürücüler; şeritlerde bir sağa bir sola geçmek, belirli bir hızı tutturamamak ve pek çok kez direksiyon hâkimiyetini kaybetmek gibi sorunlar yaşarlar.

Gerekli önlemleri alın, kazaları engelleyin !

 • Trafik yoğunluğu düşük olan alternatif güzergâhlar tercih edilmeli, gidilecek güzergâh hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinilmeli ve seçilen yol güzergâhı ile tahmini varış zamanı mutlaka yakınlara bildirilmeli.
 • Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) verilerine göre trafik kazalarının nedeninin yüzde 87.5’i sürücü kusurundan kaynaklanıyor. Bayramda özellikle şehirlerarası yollarda trafik her zamankinden yoğun olacak. Sürüş hatalarını en asgariye indirmek için yola dinlenmiş olarak çıkılmalı.
 • Yeni alınan araçların özellikleri tam olarak öğrenilmeli.
 • Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı.
 • Direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmamalı. Direksiyon başında sigara içilmemeli.
 • Her 200 kilometrede veya 2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmeli.
 • Araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı.
 • Mutlaka emniyet kemeri takılmalı.
 • Gece sürüşleri dışında da, şehirlerarası yollarda, yağmurlu ve sisli havalarda gündüzleri de farlar açık tutulmalı.
 • Otomobilde çocuklar varsa çocuk koltuğunda seyahat etmeleri sağlanmalı.
 • Kaza yapmamak için doğru ve kurallara uyarak araba kullanılmalı.
 • Yolculuk öncesi araçların periyodik bakımları yaptırılmalı.
Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı