Buradasınız
Home > Güncel > Goodyear’dan Yeni Kış Lastiği: UltraGrip 8

Goodyear’dan Yeni Kış Lastiği: UltraGrip 8

Goodyear, patentini aldığı 3D-BIS (3 Boyutlu Blok Kilitleme Sistemi) Teknolojisi’ne sahip ilk yönlü kış lastiği olan yeni UltraGrip 8 kış lastiğini Türk tüketicilerine sundu.

UltraGrip 8’i tanıtmak amacıyla Goodyear Türkiye tarafından, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Goodyear Türkiye Genel Müdürü Andreas Niegsch, son birkaç yılda, dünyanın tamamını etkileyen bir dizi inişli çıkışlı olaylar yaşandığına değindi. Tüm dünyayı etkileyen finansal kriz sonrasında hiç kimsenin, 2010 yılının neler getireceği konusunda net bir görüşe sahip olmadığını, dolayısıyla şirketlerin 2010’u planlarken çok dikkatli davrandığını belirten Niegsch, aynı yıl Türkiye ekonomisinin güçlü tüketici talebi ile desteklenerek, Avrupa pazarlarının çoğundan daha iyi bir performans sergilediğini ve daha hızlı toparlandığını belirtti. Niegsch, “Sonuç olarak Türkiye, 2010 yılında en güçlü gelişen ekonomilerden biri haline geldi” dedi.

Bu toparlanma sürecinin 2011 yılının ilk yarısında da devam ettiğini belirten Niegsch son üç ayda Türkiye ekonomisinde farklı dinamiklerin yaşandığını ve daha yavaşlamış bir ortamla karşılaştıklarını vurguladı. Niegsch, Türkiye ekonomisinin toplamda geçen yıl ile karşılaştırıldığında, 2011’in büyük ölçüde bu yılın birinci yarısındaki güçlü büyümesinden kaynaklanan, yaklaşık yüzde 7 oranında bir büyüme ile kapatacağını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye lastik pazarının performansını değerlendiren Niegsch, “Türkiye lastik pazarı, son 6 çeyrekte yüzde 24 büyümüştür. Bu ortamda, Goodyear Lastikleri T.A.Ş., 2011 yılının ilk 9 ayında gelirlerini geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 62 artırarak, 929 Milyon liralık bir gelire ulaştı. 2011 yılının ilk 9 aylık dönemindeki net karımız ise; 2010 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında 6 kat artarak 68 Milyon TL net kar olarak gerçekleşti” dedi.

Goodyear’ın başarısının temeli inovasyon…

Goodyear olarak bugüne kadar ilk hava basınçlı araç lastiği, ay yüzeyinde ilk iz bırakan lastik, patlasa da gidebilen RunOnFlat lastiği, buzda daha iyi performans için aktif çivi teknolojisi ile güvenli virajlar için viraj kavrama teknolojisi gibi devrim niteliğinde buluşlara imza attıklarını da belirten Niegsch, “Son teknoloji ürünü lastikler geliştirmek için Goodyear, her yıl dünya genelinde 400 milyon doların üzerinde yatırım yapmaktadır” dedi.

Tüketicilerin kış lastiğinden beklentilerinin ilk 3 sırasında “güvenlik” yer alıyor…

Goodyear olarak Türkiye pazarındaki son kullanıcılar arasında yaptıkları araştırma sonuçlarına değinen Niegsch, “Tüketicilerin kış lastiğinden beklentilerinin ilk 3 sırasında “güvenlik” yer alıyor. Her ne kadar tüketiciler güvenli sürüş konusuna büyük önem verse de, binek kış lastiklerinin kullanımı 2010 yılında toplam Türkiye pazarının sadece yüzde 12’sini oluşturmuştur. Bu rakam, Türkiye binek kış lastiği pazarı açısından adetsel olarak 2009’a göre yüzde 25’lik bir artışı ifade etse de, hâlâ Avrupa’nın önemli ölçüde altındadır ve Türkiye’de kış aylarında yol güvenliği konusunda bilinci artırmak gerektiğinin somut bir kanıtıdır” dedi.

Yeni UltraGrip 8 kış lastiği, tüm sırt deseninde sahip olduğu 3D-BIS Teknolojisi ile yolu daha iyi kavramanızı sağlar…

1971 yılından bu yana birçok uluslararası test dergileri ve kuruluşları tarafından düzenlenen testlerde birincilik kazanan UltraGrip ailesinin en yeni üyesi Ultra Grip 8 hakkında detaylı bilgi veren Goodyear Türkiye Tüketici Lastikleri Pazarlama Müdürü Asena Taniş Ulugergerli, özellikle sıcaklığın +7 derecenin altına düştüğü aylarda, yaz lastikleri hamur bileşimleri nedeniyle sertleşerek artan fren mesafesine ve azalan yol tutuşuna neden olduğunu belirtti.

Yeni kış lastiği UltraGrip 8’in, Goodyear patentli 3D-BIS (3 Boyutlu Blok Kilitleme Sistemi) Teknolojisi ile geliştirildiğini ifade eden Taniş, “3 Boyutlu Blok Kilitleme Sistemi Teknolojisi; lastik sırtındaki kılcal kanalların yolu sıkıca kavramasını sağlar. Goodyear mühendisleri tarafından geliştirilen bu teknolojiyle; yüksek kılcal kanal yoğunluğu sayesinde buzda ve karda ekstra yol tutuşu sağlanmıştır. Kılcal kanallar, karı ve buzu kavrayan kenarlar demektir ve yolla temas etmeden önce açılarak yola tutunurlar böylece lastiğin yol tutuşu ve çekiş performansı artar.

Taniş sözlerine şöyle devam etti: “Aynı zamanda; hem ıslak hem kuru yollarda da mükemmel kontrol ve fren performansı sağlayabilmek için lastik bloklarının gerektiği yerde birbirine kilitlenmesi ve böylece sıkı ve sağlam olması gerekir. Özetle; UltraGrip 8 hem karlı ve buzlu hem ıslak hem de kuru zeminlerde güvenli bir kış performansı sunar. Böylece sürücüler, her koşulda yolculuklarına güvenle devam edebilirler.”

Goodyear, Kış Sürüş Güvenliği hakkında sürücüleri bilgilendiriyor

Kış sürüş güvenliğinin en önemli faktörünün sürücüler olduğunun altını çizen Goodyear Türkiye Ticari Lastikler Pazarlama Müdürü Faruk Uslu, “Biz Goodyear olarak, kış şartlarında güvenli sürüş için sürücüleri bilgilendirmek ve bu konudaki farkındalığı artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yola çıkmadan önce alınan önlemlerin, kazaları engellemede önemli bir yeri olduğuna değinen Uslu, “Araçların yola çıkmadan önce ve molalarda kontrolünün yapılması, hava şartlarına uygun lastik ve lastik basıncı, emniyet kemeri kullanımı, sürücü, yolcu ve yayaların güvenliği için şarttır” dedi.

Trafik kazalarının önemli nedenleri arasında; araç hızının yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara göre ayarlanmamasının üst sıralarda yer aldığının altını çizen Uslu, “Kış şartlarında kazaları önlemek için en etkili yöntem, araç hızının düşürülmesidir. Takip mesafesinin korunmaması herhangi bir kontrol kaybında veya ani frenlemede, zincirleme kazalara neden olabilir. Normal hava ve yol şartlarında takip mesafesi aracın seyir hızının yarısı kadardır. Ancak, kış şartlarında ve kötü hava koşularında görüş mesafesinin azalması ve fren mesafesinin artmasından dolayı öndeki aracın normalden üç kat daha fazla mesafe ile takip edilmesi gerekmektedir” şeklinde sözlerini tamamladı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı