Buradasınız
Home > Güncel > Ghibli’ye Çifte Güvenlik Ödülü

Ghibli’ye Çifte Güvenlik Ödülü

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati’nin yeni üretim stratejisinin önemli bir adımını oluşturan ve Türkiye’de Tofaş çatısı altınaki Fer Mas tarafından satışa sunulan  Ghibli, bağımsız araç güvenliği kuruluşu Euro NCAP ve IIHS (Amerikan Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü) tarafından en yüksek güvenlik standartları ile ödüllendirildi.

Maserati Ghibli, Avrupa’da Euro NCAP’in uyguladığı güvenlik testlerinde 100 üzerinden 86 puan elde ederek 5 Yıldız almaya hak kazandı. Ghibli, dünya otomotiv endüstrisinde önemli bir kriter olarak kabul edilen Euro NCAP değerlendirmesinde, kabin içi yetişkin korumada 100 üzerinden 95 puan aldı. Maserati Ghibli, kabin içi çocuk güvenliğinde 79 puan almaya hak kazanırken, yaya güvenliğinde 74, sürücü destek sistemlerinde ise 81 puan alarak yüksek güvenlik dereceleri elde etme başarısına erişti.

A.B.D’de “Sınıfının En Güvenli Otomobili”

Geçtiğimiz Ekim ayından itibaren Türkiye yollarında boy göstermeye başlayan Maserati Ghibli, A.B.D’de IIHS’nin gerçekleştirdiği  değerlendirmede de  analiz edilen tüm güvenlik alanlarında en yüksek sınıfta yerini aldı.

IIHS tarafından gerçekleştirilen, yüksek hızda önden ve yandan çarpma testleri, takla testi ve arkadan çarpmalarda boyun incinmesine karşı koltuk/başlık kısıtlamaları ölçümleri sonrası, bu dört testin hepsinden  başarı ile geçen  Maserati Ghibli bu performansıyla, dünyanın tüm pazarlarında geçerli güvenlik standartlarına sahip olduğunu da kanıtlamış oldu.

Maserati mühendisleri tarafından gerçekleştirilen binlerce saatlik sanal geliştirme simülasyonu sonrası, 200 civarında testin yanı sıra, 100’den fazla çarpışma simülasyonuna tabi tutulan Ghibli; hem Avrupa hem de A.B.D’de iki önemli güvenlik ödülü elde etmesiyle ön plana çıkıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı