Buradasınız
Home > Güncel > Geri Sayım Başladı: Opel Ampera

Geri Sayım Başladı: Opel Ampera

Opel Ampera

Opel’in Ampera elektrikli otomobili Avrupa’daki ilk sıfır emisyon ve günlük kullanıma uygun otomobil olacak. Standart bir elektrik prizine bağlanmak suretiyle şarj edilebilen Opel Ampera, dört yolcu kapasiteli, beş kapılı ve geniş bagaj alanına sahip ve menzil kaygısı olmadan 500 km’den fazla seyahat imkanı sunuyor.

150 beygire karşılık gelen 370 Nm anlık tork sağlıyor; aracın sıfırdan 100 km/saate hızlanma süresi yaklaşık dokuz saniye ve azami hızı 161 km/saat. Ampera’nın üretimine 2011 yılında başlanacak. Türk otomobilseverler Opel Ampera ile ilk kez İstanbul Motor Show’da buluşma imkanına sahip olacak.

Otomobilde 60 km mesafedeki seyahatler için, güç 16-kWh lityum-iyon aküde depolanan elektrikten sağlanıyor. Ampera akü tarafından sağlanan elektrik enerjisi ile çalışırken, sıfır emisyona sahip. Batarya azaldığında, tam dolu bir depo ile benzinli motor/jeneratör toplam sürüş menzilini sorunsuz bir şekilde 500 km’ye kadar çıkıyor. Akü, standart bir elektrik çıkışına bağlanmak suretiyle şarj edilebiliyor (230 voltta yaklaşık üç saatte). Bu klasik akülü-elektrikli araçların aksine “menzil kaygısını” ortadan kaldıran bir özellik. Sürücüye, tükenmiş akü nedeniyle yolda kalmayacağı konusunda güven ve gönül rahatlığı veriyor.

Avrupalı kullanıcıların günlük ortalama 50 km’den az yol kat ettikleri göz önüne alındığında Ampera’nın sağlamış olduğu 60 km ile elektrikli ve sıfır emisyon imkanı şehir içinde temiz ve çevreci kullanıma olanak tanıyor.

Opel, günümüzdeki yakıt fiyatlarıyla Ampera’da elektrikli olarak alınan bir kilometrenin, klasik benzinli motorun yakıt harcamasının altıda birine karşılık geleceğini hesaplıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı