Buradasınız
Home > Dosya > Gelecek Mikro Otomobil’de

Gelecek Mikro Otomobil’de

Dünyanın önde gelen Growth Consultancy & Research (Büyüme Danışmanlığı ve Araştırma) kuruluşlarından Frost & Sullivan’ın yeni araştırmasına göre önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa pazarında mikro otomobil segmenti, 10 büyük global üreticiden yedisinin dahil olduğu 30’u aşkın sektörel kuruluş açısından en önemli gelir kaynağı olma yolunda ilerliyor. Halihazırda çok daha sıkı emisyon normları ve güvenlik donanımı gereksinimleriyle karşı karşıya kalan mikro otomobil segmenti, özellikle çarpışma testleri açısından yüksek güvenlik kalitesine sahip olacak.

Frost & Sullivan’ın “Avrupa’da Mikro Araba Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı çalışmasına göre, 2013 yılında içinde dört tekerlekli motorsikletler de dahil olmak üzere 60’tan fazla modelin piyasaya sunulmasının beklendiği belirtiliyor. Önümüzdeki üç yıl içinde “A altı” segment araçların tamamının ise 10 büyük otomotiv üreticisinin yedisi tarafından toplam 19 model olarak piyasaya çıkarılacağı öngörülüyor. Öte yandan, A altı araç segmentinin karakteristik açıdan A segment araçlarına dikkat çekici şekilde benzerlikleri sebebiyle dört tekerlekli motorsiklet pazarına kıyasla daha hızlı büyüme göstermesi bekleniyor.

Hem ekonomik hem çevreci

Frost & Sullivan endüstri analistlerinden Vishwas Shankar, mega şehirlerin genişlemesi, mobilizasyon trendleri, düşük emisyonlu ve düşük tüketimli araçlara yönelik büyüyen ilginin büyük otomotiv üreticilerini küçük araba segmentine yönelttiğini belirterek, buna paralel olarak Avrupa’da yeşil çevre politikaları, hükümet sübvansiyonları, park ücretlerinden muafiyet ve sürüş için ehliyet yerine araç tip onayının yeterli olması gibi faktörler dolayısıyla küçük araba segmentinin patlama yapacağını vurguluyor.

Avrupa’da alternatif yakıtla kullanılan araçlara olan ilginin yanında şehir merkezlerinde yaşanan yoğun trafik sorunu ve otomobil sahiplerinin artan harcamaları nedeniyle küçük araç satışlarının yedi kat artması bekleniyor. Büyük otomobil üreticilerinin gelişmeleri yakından takip ettiğine belirten Shankar, söz konusu segmentte 30’dan fazla modelin 2010 Paris Motor Show ve 2011 Cenova Motor Show fuarlarında sergilenmiş olmasının geleceğe yönelik dikkat çekici işaretler olduğunun altını çiziyor.

Çoğu elektrikli olacak

Piyasaya çıkması merakla beklenen mikro arabaların yüzde 75’inin elektrikli araç olması öngörülüyor. Ancak fazla uzun mesafe gidememeleri ve sınırlı süratleri en önemli dezavantajları olarak gösteriliyor. Diğer yandan, büyük otomobil üreticilerinin daha sıkı emisyon normları ve yükselen güvenlik düzeyi şartlarını A altı segmente uygulaması büyük önem taşıyor. Shankar, konuyla ilgili olarak üreticilerin yüksek maliyet sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu, bunun çözülmesi gereken bir problem olduğunu vurguluyor.

A altı araçların aksine geleneksel binek otomobiller sübvansiyon ya da indirimlerden faydalanmıyor, bunun sonucu olarak üreticiler azalan kar marjlarıyla karşı karşıya kalıyor. Dolayısıyla elektrikle çalışan dört tekerlekli motorsikletlerin sahip oldukları muafiyetler, otomobil üreticilerine de avantaj sağlıyor. Sonuç olarak farklı modellerde dört tekerlekli elektrikli motorsikletlerin ve ardından motor torku ve gücü yükseltilmiş A altı araçların satışlarını patlama noktasına taşımak mümkün görünüyor. Nitekim geleneksel binek araçların artan maliyet sorunlarına karşı büyük üreticiler yatırımlarını yeni nesil iş modellerine odaklamış durumda bulunuyor.

Avrupa’da Renault, PSA Peugeot Citroen, Tata Motors ve daha birçok otomobil üreticisinin A altı araçlar ile mikro araba segmentine giriş yaptığını vurgulayan Shankar, önümüzdeki dönemde Avrupa’nın tüm yollarında küçük araçların devrinin başlayacağının altını çiziyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    One thought on “Gelecek Mikro Otomobil’de

    1. Mantıklı olan da bu diye düşünüyorum. Özellikle ülkemizdeki yolları düşününce küçük ve kişisel otomobillerin fazlalığı trafiği de rahatlatır.

    Comments are closed.

    Yukarı