Buradasınız
Home > Güncel > Gaziantep Elektrikli Otomobiller İçin Harekete Geçti

Gaziantep Elektrikli Otomobiller İçin Harekete Geçti

Gaziantep Büyükşehir  Belediyesi iştiraklerinden GASKİ ve Renault Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık  Programı anlaşmasını  imzaladılar.

Bu anlaşma, çevre dostu elektrikli araçların, Dünyanın diğer öncü şehirlerinde olduğu gibi Gaziantep’te de kullanımı ve yaygınlaştırılması konusunda işbirliği oluşturmayı amaçlıyor. Bu işbirliği programı; 2011 yılından itibaren üretimi gerçekleşecek olan elektrikli araçlar için Gaziantep il sınırları içerisinde gerekli şarj altyapısının oluşturulmasını ve aynı zamanda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, Türkiye’de plakalanacak ilk parti elektrik motorlu otomobillerden 50 adedini kiralayarak belediye hizmetlerinde kullanmasını kapsıyor.

Anlaşma Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in katılımıyla GASKİ (Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi) Enerji Genel Müdürü Zeynel Abidin Bayram, Renault MAIS Genel Müdürü İbrahim Aybar ile Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu tarafından imzalandı.

Renault ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında oluşturulan bu sinerjiden güç alan taraflar, CO2 salımlarını ve küresel ısınmayı azaltmak amacıyla 2011 yılında üretilecek elektrikli araçların Gaziantep il sınırları içerisinde benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik bir çalışma başlatılmasına, bu çerçevede 2011 yılına kadar kentteki elektrikli araç kullanımı altyapısı konusunda somut sonuçlar elde etmek üzere bir çalışma ekibinin kurulmasına karar verdiler.

Buna göre çalışma ekibi, Gaziantep’te elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılmasını temin edecek projeleri şarj noktaları ekseninde artırmak, elektrikli araç şarj noktalarını oluşturmak ve yaygınlaştırmak, filo kullanımına, kamu alanlarına ve yerleşim yerlerine özgü özel projeler geliştirmek, elektrikli araç şarj noktalarının işletilmesi için gerekli mevzuat araştırmalarını yapmak, gibi konular üzerinde çalışarak önerilerde bulunacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, bir yandan enerji kaynaklarının kontrolsüz kullanımından kaynaklanan sıkıntıların sık sık gündeme geldiği günümüzde, Gaziantep halkına modern kent yaşamını sunarken, bir yandan da çevreye duyarlı projelerle dünyaya karşı da sorumluluk bilinci ile hareket ediyor. Tarihiyle barışık, sahip olduğu potansiyeli ile bir turizm şehri yaratarak, insanımıza yaşamaktan keyif duydukları bir kent sunma temel çabası ile insan odaklı hizmet sunuyor.

GASKİ:

Çalışanlarının gücünü ve kaynaklarımızı en etkili ve verimli biçimde kullanarak gelişen ve globalleşen dünyamızda en ileri yapım teknolojileri ile çevreye duyarlı,  alternatif, modern hizmeti halkımıza kesintisiz sunmak temel ilkesi ışığında, ülkemizin gelişmesinde ihtiyaç duyulan enerjiyi etkin, verimli kullanan kuruluşlarımız ile çalışıyor.

Renault :

Geniş bir sıfır salımlı araç gamı sunan Renault, elektrik motorlu araçların geliştirilmesinde dünya çapında önder bir kuruluş. Renault-Nissan İttifakı, tüm dünyada elektrikli araç programının geliştirilmesi için 4 milyar euro yatırım yaptı.

Bu alanda, Türkiye çok önemli bir rol oynuyor. Renault Türkiye’de gerek üretim ve gerekse satış açısından çok güçlü bir konuma sahip. Renault Ekim 2009’da yeni elektrik motorlu modellerinden Fluence Z.E.’nin Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretileceğini açıklamıştı. Bu araç Türkiye’de geniş ölçekli üretilen ilk elektrik motorlu otomobil olacak.

2010 yılında yedi milyon adetten fazla araç satan Renault Grubu, kalite, teknoloji ve kârlılık yönlerinden dünyanın ilk üç otomobil üreticisi arasında yer almayı hedefliyor. Otomotiv sektöründeki bilgi birikiminden aldığı güçle; çeşitli kurumlar, hükümetler ve kuruluşlarla işbirlikleri gerçekleştiren Renault Grubu sıfır salım stratejisi çerçevesinde, dünya genelinde bugün imzalanan anlaşma benzeri 100 anlaşma imzaladı. Gaziantep, Türkiye’de, İstanbul ve Ankara’nın ardından Sıfır Salımlı İşbirliği Hazırlık Programı  anlaşmasını  imzalayan üçüncü belediye oldu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı