Buradasınız
Home > Güncel > Ford’dan Gelecek Yorumu: EVOS

Ford’dan Gelecek Yorumu: EVOS

Frankfurt Otomobil Fuarında bu yıl tanıtılacak olan Ford Evos Concept, yeni nesil global Ford otomobilleri, MAV’ları ve CUV’larının tasarım dilini tanıtıyor.

Yeni global tasarım DNA’sı, One Ford ürün stratejisinin önemli bir parçası ve Ford markasında önemli bir dönüşüme işaret ediyor.

Ford’un global tasarım ekibi tarafından ortak bir çalışmayla geliştirilen yeni tasarım dili, Ford’un gelecekteki global model portföyü için yeni ürünlerin tasarlanması için bir çerçeve sağlıyor.

Tasarımdan Sorumlu Grup Başkan Yardımcısı ve Genel Tasarım Şefi J Mays, “Ford’un global ürün planları sürekli artıyor ve bu yeni tasarım DNA’sı bütün yeni nesil modellerimiz için net bir tasarım anlayışı sunuyor” dedi.

Ford Evos Concept

“Ford Evos Concept, global tasarım ekibinin yaratıcılığının güçlü bir ifadesi ve gelecekteki ürünlerimiz için sahip olduğumuz ilgi çekici vizyonu vurguluyor. Dünya çapındaki yeni nesil müşterilerin bütün ürünlerde daha seçkin bir tasarım dili isteyen, daha yüksek beklentilere sahip olduğuna inanıyoruz. Tüketicilerle ilgili bu anlayış, bu yeni tasarım DNA’sının şekillendirilmesinde önemli bir rol oynadı.”

Evos Concept’te kullanılan tasarım dili, yeni nesil Ford ürünlerinin tasarımlarının temelini oluşturacak çeşitli unsurlara sahip. Mays’e göre şu anki global Ford ürün yelpazesinin bir özelliği olan kinetik tasarım dilinin cesur bir evrimini oluşturuyor.

Ford Evos Concept

Ford’un Avrupa ve Asya Pasifik’ten Sorumlu Tasarım Müdürü Martin Smith, bu evrimden çok etkilendi. “Fiesta ve Focus gibi otomobillere gelen çok olumlu tepkiler, tasarım ekibine kinetik tasarım yaklaşımımızın dünya çapındaki müşteriler tarafından iyi karşılandığına dair güven verdi. Yeni global tasarım DNA’mız ile aynı dinamik karakteri koruduk ama bunu daha teknik bir şekilde uyguladık ve belirgin bir şekilde daha premium bir his sağladık” dedi.

Ford Evos Concept’te sunulan vizyon, Ford’un dünya çapındaki stüdyolarındaki son derece beğenilen tasarım ekiplerinin daha önce görülmemiş bir şekilde işbirliği yapmasıyla geliştirildi.

Yeni tasarım terminolojisi kullanılarak seri üretimi yapılacak yeni nesil Ford araçların ilki 2012’de tanıtılacak.

Ford Evos Concept

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı