Buradasınız
Home > Güncel > Ford’dan EcoBoost Devrimi

Ford’dan EcoBoost Devrimi

Global C platformunun ilk modeli ve 2011 Yılın Otomobili Ödülü (COTY) finalisti Yeni C-MAX ile Türkiye’deki satışına başlanan ve Ford’un üst segment modelleri arasında bulunan Yeni Mondeo ve Yeni S-Max modellerinde de Ocak ayı itibarı ile görev yapmaya başlayan 1.6L EcoBoost motor, müşterilere güçten taviz vermeden motor hacmini düşürme şansı sunuyor. Yüksek basınçla direkt enjeksiyon, çift değişken bağımsız kam zamanlaması ve turbo şarj teknolojilerinin kullanılmasıyla düşük silindir hacminden yüksek performans ve  yüzde 20 ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlanmasıyla tüketici adına avantaja dönüşüyor. . EcoBoost motor, 1500 gibi oldukça düşük devirlerden 5000 li devirlere kadar korunan maksimum tork değeri sayesinde geleneksel benzinli motorların aksine performans ve ataklığıyla yüksek sürüş keyfi sunuyor.

Dört silindirli Ford EcoBoost motor bütünüyle yeni, düşük hacimden yüksek güç üreten, aynı zamanda düşük yakıt tüketimi ve düşük CO2 emisyon değerlerine sahip benzinli motor ailesini temsil ediyor. Avrupa’daki Ford mühendisleri tarafından global kullanım için geliştirilen ve İngiltere’de üretilen bu yeni 1.6L EcoBoost motor, en gelişmiş motor teknolojilerini bir araya getiriyor. EcoBoost benzinli motorlar aynı hacimdeki konvansiyonel benzinli motorlara kıyasla yakıt tüketiminde ve CO2 atıklarında yüzde 20’ye varan azalma sağlıyor.

Bu gelişmiş yanma sistemi, bu güç çıkışındaki benzinli motorlara yeni performans seviyeleri ve yakıt ekonomisi getiriyor. 1.6L Ford EcoBoost’un çok daha küçük bir birimin boyutu, ağırlığı ve yakıt ekonomisiyle birlikte geniş kapasiteli bir motorun güçlü yalın tork ve tepkisel performans sağlamasına olanak veriyor. Ayrıca Mondeo’da sunulan 240 PS’lik PowerShift otomatik şanzımanlı 2.0L EcoBoost motor, sınıfının en güçlüsü olma özelliğine sahip.

Ford, 2013 yılına kadar global olarak senede 3 milyon adet EcoBoost motoru üretmeyi planlarken dünya üzerindeki tüm Ford modellerinin yüzde 90’ında EcoBoost motoru seçenek olarak sunacak.

Nuri Otay: “Yakıt tasarrufu sağlayan çevreci Ford  EcoBoost motorlar ile güçlenen yeni modellerimizle 2011 yılını da lider  marka olarak tamamlamayı hedefliyoruz”

2010 senesinde üst üste 9’uncu kez liderliğe ulaştıklarını hatırlatan Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, “Bu başarıda binek araç pazar payımızı bir önceki seneye göre  artırmamız önemli rol oynadı“ dedi. 2011 senesinde global One Ford stratejisi doğrultusunda devreye alacağımız, güçlü ve çevreci EcoBoost  motorlu,  üstün teknoloji  binek otomobil serimiz ile liderliğimizi  sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

C-Max’de 1.6L 180 PS, Mondeo’da  1.6L 160 PS versiyonlarla sunulan ve  % 20 ‘ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlayan EcoBoost motorların  her iki modelde de  müşterilerin büyük beğenisini kazandığını söyleyen Otay, Mondeo urun gaminda yer alan 2.0L EcoBoost motorun sınıfının en güçlüsü olduğunu da hatırlattı. Yılın  ikinci çeyreğinde satışa sunulacak olan Yeni Focus’da da 1.6L EcoBoost 180 PS motor bulunacağını ekledi.

Ted Cannis: “One Ford stratejisi, Ford’un global vizyonudur”

One Ford stratejisini Ford’un global vizyonu ve ana hedefin müşterilerin hak ettikleri kaliteli ürünler sunmak olduğunu belirten Ford Otosan Genel Müdür Baş Yardımcısı Ted Cannis, “Yaşadığımız dünyayı koruyan, doğayla dost ürünler geliştirmek ve karbondioksit salınımında ve yakıt ekonomisinde üstün bir seviyeye ulaşmak yine bu stratejimizin en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Yeni EcoBoost motorumuz da bu stratejinin en önemli sonuçlarından biri. Ford EcoBoost motor bütünüyle yeni, düşük hacimden yüksek güç üreten, müthiş bir sürüş performansı sağlayan ancak aynı zamanda düşük yakıt tüketimi ve düşük CO2 emisyon değerlerine sahip çevreci yeni nesil benzinli motor ailesini temsil ediyor.” dedi.

1.6 EcoBoost motor ile binek araç segmentinin yüzde 91’lik kısmını hedefleniyor

Yeni nesil global EcoBoost benzinli motor, binek araç segmentindeki yüzde 91’lik kısmı oluşturan, 1.6L altında motor hacmine sahip araçların olduğu kısmı hedefliyor. Yakın gelecekte her üründe EcoBoost motoru sunmanın planları yapılıyor ve ilk etapta 1.6 litre ve 2.0 litre EcoBoost seçenekleri devreye alınıyor

1.6L EcoBoost ile yüzde 20 daha düşük tüketim ve çok daha fazla sürüş keyfi

Yeni nesil benzinli EcoBoost motor, en gelişmiş motor teknolojilerini biraraya getiriyor. Bu sayede aynı gücü üreten geleneksel benzinli motorlara göre yakıt tüketiminde ve CO2 salınımında yüzde 20’ye varan azalma sağlanıyor. Ford EcoBoost motor, üstün performans ve dayanıklılık sağlayacak şekilde en son motor teknolojisiyle geliştirilen ve hafifliğe önem verilerek bloğu alüminyumdan inşa edilen yeni bir tasarım. Ford 1.6L EcoBoost motor yüksek basınçlı direkt yakıt enjeksiyon sistemi, ileri turboşarj teknolojisi ve çift bağımsız değişken kam mili zamanlaması gibi üç önemli teknolojiyi içeriyor. Her biri kendi başına potansiyel teknik avantajlara sahip olan bu teknolojiler, birlikte kullanılarak performansı çok daha büyük oranda iyileştiriyor ve motorun bütün çalışma aralıklarında çok daha verimli bir yanma sağlıyor. Bu üç ana teknoloji sayesinde EcoBoost motor müthiş bir sürüş keyfi sağlayan performans sunuyor. Maksimum torkun yüzde 95’i 1500 gibi çok düşük devirlerde yakalanıyor ve 5000’li devirlerde bile maksimum tork hissedilebiliyor.

2011 yılında  4000’in üzerinde 1.6L EcoBoost motorlu araç satılması hedefleniyor

Hem Mondeo hem de C-MAX modelleri, pazardaki diğer düşük hacimli ve yüksek güç üreten rakiplerin fiyat seviyeleri değerlendirilerek belirlendi ve Mondeo 1.6L EcoBoost, 55 bin 610 TL’den başlayan fiyatla satışa sunuluyor. 5 koltuklu C-MAX 1.6L EcoBoost için 52 bin 275 TL’den başlayan fiyat belirlenirken 7 koltuklu Grand C-MAX 1.6L Ecoboost, 56 bin 375 TL’den başlayan satış fiyatına sahip. 2011 yılında Mondeo’nun 1.6L EcoBoost motoruyla 2500-3000 adet satılması hedeflenirken bu rakamın C-MAX ailesinde yaklaşık 1500 seviyelerinde olması bekleniyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı