Buradasınız
Home > Güncel > Ford’dan 10 Yıllık Rekor

Ford’dan 10 Yıllık Rekor

2011’de 141.633 satış adediyle yeni bir rekora imza atan Ford, yine otomotiv pazarının en çok tercih edilen markası oldu. Üst üste 10 yıldır en çok satan marka olan Ford, ticari, binek ve kamyon pazarlarında başarısını yeniden perçinledi. 2011’de yenilenen modelleriyle de dikkatleri üzerine toplayan otomotiv müşterilerinin yüzde 15,6’sı tercihini Ford’dan yana kullandı.

Türkiye, Ford’ un Avrupa’ daki 4.Büyük pazarı

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 2011 yılı değerlendirmesini şöyle yaptı: “60’a yakın markanın olduğu otomotiv sektöründe  10’uncu yıldır üst üste ‘En çok satan marka’ olarak kırılması güç  bir rekora imza attık. Bu büyük başarıyı başta çalışanlarımız ve Yetkili Satıcılarımızla birlikte elde etmekten gurur duyuyoruz. 2011 yılında sadece Türkiye’nin en çok satan markası olmakla kalmadık, Avrupa’da en yüksek Pazar payını elde ederek Ford bünyesinde de lider olduk. 141.633 adetlik perakende satış ile Türkiye, toplam satış adedi bazında Fransa ve İspanya’yı geride bırakarak İngiltere, Almanya ve İtalya’nın ardından Ford’un Avrupa’daki 4’üncü büyük pazarı haline geldi. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda yatırımlarımız ve yeni ürünlerimizle birlikte başarılarımızı artırarak sürdürmek. Ford markasını tercih eden tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz.

Transit Connect 2011 yılında Türkiye’ nin en çok satılan modeli oldu

Avrupa’dan, Kuzey Amerika’ya kadar  50 ülkeye ihraç edilen Transit Connect  37.883 adetle Türkiye’nin en çok satılan modeli oldu. Transit Connect 2010 yılında sınıfında en çok satılan model olmuştu.

Ford Transit sınıfında kendisinden sonra gelen 3 markanın toplamından fazla satarak 46 yıllık başarısına bir yenisini daha ekledi

Yüzde 36 pazar payı ile müşterilerin üçte birinden fazlasının tercih ettiği Transit 34.758 adet perakende satışla geleneksel liderliğini sürdürdü.

Toplam 72.641 adetlik hafif ticari araç satışıyla Ford 2011 yılında tüm zamanların en yüksek ikinci satış adedini elde ederek geleneksel liderliğini sürdürdü.

Focus, Fiesta ve C-Max

Tasarımı ve sahip olduğu yüksek teknolojilerle C sınıfı araçlarda güvenlik ve konfor kavramlarına yeni bir boyut katarak müşterilerin büyük beğenisini kazanan ve 30 binlik satış rakamına ulaşan Ford’ un amiral gemisi Focus  ile Fiesta ve C-Max modelleri Ford’ un binek otomobil pazarındaki başarısını perçinledi. Ford Otosan; 2011’de, binek araç sınıfında 58.807 adetle şimdiye kadar ki en yüksek satış rakamına ulaştı ve       2’nci en çok satan marka konumunu sürdürdü.

Tasarım ve teknolojinin uyumuyla göz dolduran Fiesta, kendi sınıfında 2010 yılında yakaladığı üstün performansını devam ettirdi ve 2011 yılında da HB gövde tipinde en çok satan araç oldu.

Büyük ailelerin tercih ettiği C-Max yine 2011’de kendi sınıfının en çok satan modeli oldu.

Yükselen trend: Ford Cargo

Pazara sunulan yeni ürün gamı ile 2011 yılında da çıkışını sürdüren Ford Cargo,  yol kamyonunun yanı sıra çekici ve inşaat sınıflarındaki güçlü ürünleriyle geçen yıla göre satışını yüzde 80 artırarak 8 bin 356’ya ulaştı. Ford’un ticari araç sınıfında yükselişini sürdürmesinde önemli rol oynadı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı