Buradasınız
Home > Güncel > Ford Transit Yeni Yüzüyle Yola Çıkıyor

Ford Transit Yeni Yüzüyle Yola Çıkıyor

Ticari araç pazarının en önemli oyuncularından birisi olan Fırd Transit, 1965 yılından günümüze önemli satış rakamlarına imza atarken, hemen herkesin hayatında farklı nesilleriyle izler bırakmayı başaran özel bir araç olma özelliğine sahip.

Eski dolmuşlardan, Çiçek Abbas’ın minibüsüne kadar hayatımızın her alanına giren ve  Kuzey Amerika’dan Avustralya’ya 7 milyondan adetten fazla satılan Ford Transit’in şimdi de küresel pazar için Ford Otosan Kocaeli tesislerinde üretilen 7’nci nesli satışa sunuluyor.

Van, minibüs, tek ve çift kabinli kamyonet olmak üzere 4 farklı karoser seçeneği ile sunulan Yeni Transit’in Kamyonet versiyonu 55 bin 500 TL, Van versiyonu 59 bin 800 TL ve Minibüs versiyonu 75 bin TL’den başlayan fiyatlarla Mart 2014’ten itibaren Ford bayilerinde müşterileri ile buluşacak. Önden çekişli, arkadan itişli veya dört tekerden çekişli olarak üretilen Yeni Transit; 125, 135 ve 155 PS’lik 3 motor seçeneği ile Avrupa’da sadece Ford Otosan tarafından üretilecek, 106 ülkeye ihraç edilecek. Yeni nesil Transit, farklı gövde tasarımları ve versiyon çeşitliliğinin yanı sıra konforu, sağlamlığı ve dayanıklılığı, yük taşıma kapasitesi, düşük işletim maliyetleri ve ileri teknolojileri ile sınıf liderliğini sürdürmeyi hedefliyor.

Türkiye’de tasarlanarak geliştirilen Transit Custom modelinden ve markanın yeni tasarım çizgisinden izler taşıyan Yeni Transit ailesi, yılın son çeyreğinde Çift Kabinli Kamyonet versiyonuyla da yolardaki yerini alacak.

Yeni Transit, 3,5 tonluk yük taşıma kapasitesiyle öne çıkarken, uzun şasili Transit Kamyonetler 4,7 tona kadar yük taşıyabiliyor. L1’den L5’e kadar uzanan 5 farklı şasi uzunluğunda üretilen Yeni Transit’in Van versiyonunda 3 farklı uzunluk ve 2 farklı tavan yüksekliği mevcut. Yeni Transit Van 3 farklı aktarma seçeneğine sahip. ECOnetic teknolojileri barındıran 2.2 litrelik Global Duratorq TDCi motorun güç seçenekleri ise 125 ve 155 PS olarak dikkat çekiyor. Bu güç ünitelerinden farklı olarak Minibüs versiyonlarında 135 PS’lik motora da yer veriliyor. 6 ileri manuel şanzıman ise standart olarak sunuluyor.

Transit, yeni neslinde artan güvenlik sistemleri de dikkat çekiyor. Dinamik Tork Kontrolü (TVC), Viraj Fren Kontrolü, Motor ve Fren Kontrollü Çekiş Sistemi (TCS) ve Acil Fren Anında Yanan Dörtlü Flaşör (EBW) gibi sistemler Yeni Transit’in standartları arasında yer alıyor. Acil Durum Yardımı Özellikli SYNC, Çarpışma Uyarı Sistemi Özellikli Adaptif Hız Kontrolü, Statik Köşe Lambaları, Şerit Takip Uyarı Sistemi (LKA), Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS), Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı (ASLD) ve Ford Kolay Yakıt Sistemi ise ilk kez sunulan isteğe bağlı Sürücü Destek Sistemleri arasında yerini alıyor.

Sahip olma maliyetleri azaltıldı

Ticari araçlar için önemli unsurlardan olan maliyet konusunda da Yeni Transit sahibine avantaj sağlıyor. 2.2 litrelik Global Duratorq TDCi, fabrika verilerine göre 6.5 lt/100 km’ye kadar düşük yakıt tüketimi sunulmasındaki en önemli faktör olarak öne çıkarken önceki nesilden yüzde 6 daha ekonomik. Otomatik Start-Stop, Hızlanma Kontrolü, ECO Mod, Akıllı Şarj Sistemi (SRJ) ve Gelişmiş Akü Yönetim Sistemi (BMS) de ekonomi sağlanmasına katkıda bulunuyor.

Ford’un güncel Kinetik Tasarım anlayışını benimseyen Yeni Transit, müşteri talepleri doğrultusunda tasarlanan güçlü görünümlü Trapezoid radyatör ızgarasına sahip. Etkili bir aydınlatmanın yanı sıra küçük çarpmalardan korunmak için yükseğe konumlandırılan farlar, çok parçalı ön tampon aracın yeni çizgisinin önemli unsurları arasında yer alıyor. Ayrıca arkada 180 ve 270 derece açılabilen kapılardan, tampondaki alçak konumlu basamak sayesinde kolaylıkla inilip biniliyor.

Artan malzeme kalitesiyle öne çıkan kokpiti ve kullanışlı kabin içi saklama alanlarıyla Yeni Transit, iddiasını arttırıyor. Kokpit üzerindeki kapaklı ve kapaksız eşya gözlerinden kapı içlerine, ikili yolcu koltuğundan baş üstüne kadar çeşitli alanlarda mevcut saklama alanları, Yeni Transit ile seyahat edenlerin işini kolaylaştırıyor. Minibüs versiyonun yan kapısındaki basamak artık elektrikli olarak çalışıyor.

Yolcu kısmında koltuk aralıkları genişletilerek diz mesafesi geliştirilen Transit Minibüs, arka tarafa eklenen dörtlü koltuk sayesinde artık 18 koltuk kapasiteli versiyona da sahip. Transit Minibüs, 11+1, 14+1, 16+1 ve 17+1 seçenekleri ve daha geniş açılabilen yan kapı altındaki elektrikli basamağıyla tutkunlarına modern seçenekler sunuyor. Yolcuların güvenliğini ön planda tutan Yeni Transit’de arka koltuklarda üç noktalı emniyet kemeri standart olarak sunulurken Deluxe serilerinde yatabilen koltuk ve kolçak ek olarak gelmektedir. Euro V normlarını karşılayabilen 135 PS’lik motora sahip olan Transit Minibüs, arkadan itişli olarak pazara sunuluyor. Üç farklı uzunluk ve iki farklı tavan yüksekliği ile, ebatlarına bağlı olarak 3.700 ile 4.600 kilogram taşıma kapasitesi ile de öne çıkıyor.

Kişiselleştirme özellikleri

Ford’un en fazla kişiselleştirme özelliğini barındırarak müşteri ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap veren modellerinden olan Transit; Van, Minibüs, Tek Kabin ve Çift Kabin Kamyonet seçeneklerine ek olarak, özel boya renkleri, okul minibüsü tesisatı veya ilave aküler ile de donatılabiliyor.

Haydar Yenigün: Liderlik hedefi ile değil, azimle çalıştığımız için sonuçta lider oluyoruz.

Ford Transit’in tanıtım toplantısında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün; “Ford Otosan olarak 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz 114 bin araç satışımız ile toplam pazarda aralıksız 12’nci kez Türkiye otomotiv sektörünün lideri olduk” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Azimle çalışmamız sonucunda, otomotivdeki 12 yıllık değişmeyen liderliğimizi satışlarımızla olduğu kadar üretim ve ihracat ile yarattığımız ekonomi, mühendislik hizmetlerimizdeki başarı ve sektörde örnek gösterilen istihdam rakamlarımızla ortaya koyduk. Bu süreçte  inanıyoruz ki Ford Otosan olarak, sektörümüzde ‘liderlik’ tanımını da değiştirdik ve sürdürülebilir büyümenin sembolü olduk.”

Haydar Yenigün, 2013 yılı verilerine yönelik olarak Ford Otosan performansının yüksek olduğunu dile getirerek rakamları şu şekilde açıkladı: “2013 toplam satış rakamımız 341 bin adet olarak gerçekleşti. Kocaeli ve İnönü fabrikalarımızda 281 bin adet araç ürettik ve dünya pazarlarına göndererek Türkiye ticari araç ihracatının yüzde 61’ini gerçekleştirdik. 227 bin ihracat adedi ile 3.8 milyar Dolar’lık ihracat geliri elde ettik. İhracatımızda yükselen bir kalem olan mühendislik hizmetlerimizden elde ettiğimiz gelir ise 2012 yılına göre yüzde 38 oranında artış ile 73 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2013’te toplam yatırım rakamımız 682 milyon Dolar olarak gerçekleşirken, paydaşlarımıza dağıttığımız 300 milyon TL temettü ile de başarımızı perçinledik.”

Pazar paylarına da değinen Yenigün: “Hafif ve orta ticari araçta pazar payımız yüzde 26.3 olarak gerçekleşti. Ağır ticari araç sektöründe yüzde 21.3 pay elde ettik. Binek araç pazarındaki payımız yüzde 8.8 oldu. Toplam pazarda yüzde 12.9’luk pazar payı ile sektörümüzde 12’nci liderliğimizi elde ettik.” diyerek sözlerini tamamladı.

2014’te otomotiv sektörü beklentileri ve Ford Otosan’ın hedefleri

2014 yılı beklentileri ile ilgili olarak konuşan Haydar Yenigün şunları söyledi: “2014 yılında Türkiye otomotiv toplam pazarında 633 bin adet satış gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Ford Otosan olarak bu dönüşüm yılında hedefimiz 83 bin adetlik bir satış, 195 bin adetlik İhracat hedefine ulaşmaktır. Üretim hedefimiz ise 237 bin adettir. 2011’de başladığımız yatırımlara bu yılda devam ederek 435 milyon Dolar yatırım gerçekleştireceğimizi öngörüyoruz.

Ford Otosan ve yan sanayi ihracatta Yeni Transit’le büyümeye devam edecek

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, başarılarının ardındaki en büyük güç olan Transit’in Türkiye ekonomisindeki yerini anlattı: “50 yıla yaklaşan geleneğiyle ticaretin sembolü haline gelen yenilikçi, teknolojik ve güvenli Yeni Transit, ticaretin odağında yer alarak yüksek müşteri memnuniyeti ile hep daha iyisini elde etmek isteyenlerin tercihi olmaya devam edecek. Transit, sektörün yanısıra, Türkiye ekonomisinin büyümesine ve gelişmesine de önemli ölçüde katkıda bulunarak “Transit Ekonomisi” kavramının oluşmasını sağladı ve ticaretin gelişiminde büyük rol oynadı. Türk otomotiv tarihinde bugüne kadar bir proje için gerçekleştirilen en büyük yatırımlardan birine imza atarak Transit hattını 630 milyon Dolar’lık yatırım ile yeniledik. Yeni Transit ile Türkiye’nin ticari gücü olarak yan sanayimize de yeni kapılar, yeni ihraç pazarları açmaya devam edeceğiz. Yaklaşık 50 yıldır olduğu gibi, Transit ülkemizin ihracatını ve ticari hayatını başarıyla taşımaya devam edecektir. Ford Otosan olarak Yeni Transit’in, ABD, Kansas City’deki üretimine de üretim parçaları ihraç edeceğiz ve bunu da Türkiye’deki 47 tedarikçimiz ile birlikte yapacağız.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı