Buradasınız
Home > Güncel > Ford Otosan’a Çevre Ödülü

Ford Otosan’a Çevre Ödülü

Ford Otosan İnönü Fabrikası, Kocaeli Sanayi Odası tarafından ölçülebilir çevre yatırımlarının yanı sıra çevreye ve topluma katkıları olan kuruluşların desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’ne ikinci kez layık bulundu.

Ödüle layık bulunan Ford Otosan İnönü Fabrikası Müdürü Mustafa Menkü de, törende yaptığı konuşmada; sürdürülebilir bir çevre için yenilenebilir enerji kaynaklarının endüstride kullanımına verilen önem doğrultusunda arıtma tesislerinde güneş enerjisi kullanımına geçtiklerini belirterek, şunları söyledi: “Fabrikamızda enerji, atık ve doğal kaynakların kullanımının azaltılmasına yönelik pek çok proje gerçekleştirdik. Çevre korumaya yönelik projelerimize toplam 600.000 Euro yatırım yaparak, fabrikamızda enerji, atık, kimyasal kullanımında önemli ölçüde tasarruf sağladık. 2008-2010 döneminde gerçekleştirdiğimiz projelerle; 4.446.788 kwh elektrik tasarrufu, 2.606.000 kwh doğalgaz tasarrufu, 12.420 kg kimyasal tasarrufu, 354.630 kg atık azaltımı, 43.386 kg tehlikeli atık azaltımı sağladık ve 20.300 ton su tasarufu yaptık.”

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay da, “Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için çevreyle ilgili çabaları şirketlerin “yan faaliyet” olarak değerlendirilmemesi gerektiğine, şirketlerin operasyonlarının temelinde de yer alması gerektiğine dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı: “Biz Ford Otosan’da, ‘Üretirken de dünyayı korumak’ misyonuyla hareket ediyoruz. Üretim faaliyetleri sırasında olduğu gibi ürünün ömrü ve bu ömür sonrasında olabilecek çevre etkilerini azaltmak amacıyla, ürünün tasarım aşamasından itibaren tüm yaşam döngüsü boyunca olabilecek çevresel etkileri azaltmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ford mühendisleri doğa dostu ürünler geliştirmek, karbondioksit salımında ve yakıt ekonomisinde en üst seviyeye ulaşmak için çalışmalar yapıyor. Ford Focus, Ford C-Max ve Ford Mondeo’da sunulan EcoBoost motorumuz; müthiş bir sürüş performansı sağlayan ancak aynı zamanda düşük yakıt tüketimi ve düşük CO2 emisyon değerlerine sahip çevreci, yeni nesil benzinli motor ailesini temsil ediyor.  Öte yandan Ford Otosan Kocaeli fabrikasında üretilen Transit ve Transit Connect araçlarımızda %85 geri dönüşüm oranına ulaşmış durumdayız.Tüm çalışanlarımızı, tedarikçilerimizi ve paydaşlarımızı enerji verimliliği çalışmaları konusunda bilinçlendirmeyi ve teşvik etmeyi dünyaya karşı bir görev olarak kabul ediyoruz. Bu çabalarımızın; Kocaeli Sanayi Odası gib değerli kurumlardan aldığımız çevre ödülleriyle tescillenmesi bize gurur veriyor.”

Ford Otosan: Tescilli çevre dostu

Firmaların 3 yılda bir kez başvuruda bulunabildiği “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri”ne Ford Otosan daha önce 2004 ve 2007 yıllarında Kocaeli Fabrikası, 2008 yılında ise İnönü Fabrikası ile sahip olmuştu. Ford Otosan 2010 yılı ödüllerine, çevrenin korunmasına ve gelişimine katkıda bulunma, sürekli gelişimi teşvik etme, değişen çevre kavramlarına uyum ve ölçülebilir çevre yatırımlarının yanı sıra topluma katkıda bulunma kriterleriyle layık bulunmuştu.

Ford Otosan bu itibarlı ödülün yanı sıra Avrupa Birliği’ne üye ve üyelik sürecinde olan 28 ülkede çevre duyarlılığı konusunda başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan işletmelere verilen Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı’nda 2008 yılında iki ayrı dalda ödül almaya hak kazanmıştı. 2006 yılında Türkiye’nin de katılımına açılan bu ödüle ilk defa başvuran Ford Otosan; Hibrid Araç Projesi ile  “Ürün Kategorisi Birincisi” ve Çevre Yönetim Sistemi Projesi ile de “Yönetim Kategorisi İkincisi” seçilmişti.

Çevresel çabaların sadece çevreye değil, aynı zamanda topluma fayda sağladığının bilincinde hareket eden Ford Otosan üretim, ürün, hizmet ve faaliyetlerini kapsayan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasını 1998 yılında , ISO 14064 sera gazı yönetim sistemi sertifikasını da 2011 yılında aldı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı