Buradasınız
Home > Güncel > Fiat ve Gucci’den İşbirliği: Fiat 500 by Gucci

Fiat ve Gucci’den İşbirliği: Fiat 500 by Gucci

Gucci ve Fiat, hem İtalya’nın birleşmesinin 150’inci yıl dönümünün hem de Gucci’nin 90’ıncı yıl dönümünün kutlandığı 2011 yılında ortak bir çalışmaya imza atıyor. Fiat’ın kurucularından Agnelli Ailesi’nin varislerinden Lapo Elkann’ın öncülüğünde start alan işbirliği kapsamında Fiat 500’un özel üretim versiyonu Fiat 500 by Gucci ile seyahat aksesuarları, küçük deri eşyalar, sürücü tulumları ve montları, sürücü eldivenleri, güneş gözlükleri ve kol saati gibi ürünlerden oluşan özgün 500 by Gucci koleksiyonu, yeni İtalyan tasarım ortaklığının en seçkin örneklerini temsil edecek. 2011 yılının ikinci yarısından itibaren Türkiye’da satışa sunulacak olan Fiat 500 by Gucci’nin yanı sıra 500 by Gucci kreasyonu nisan ayından itibaren www.gucci.com web sitesinden temin edilebilecek.

Gucci ve Fiat Tasarım Merkezi imzasıyla ortaya çıkan özel Fiat 500 versiyonu ve kreasyon ile ilgili olarak bir açıklama yapan Gucci Kreatif Direktörü Frida Giannini, “1950’lerde Fiat 500 ilk yola çıktığında bir stil devrimi yarattı. Stil sahibi bir şekilde seyahat etmek, Guccio Gucci 1921 yılında deri bavul, valiz ve el çantası üreticisi olarak şirketini kurduğundan bu yana Gucci’nin kalbinde yer alan bir özelliktir.  Dolayısıyla, Lapo Elkann bu ortak çalışmayı teklif ettiğinde, bunun, Gucci’nin 90’ıncı yıl dönümünde yeni, modern bir seyahat ifadesi yaratmak için mükemmel bir fırsat olduğunu düşündüm” dedi. Söz konusu iş birliği hakkında yorum yapan Lapo Elkann ise “Bilhassa İtalya için böyle önemli bir yıl dönümünde Fiat ve Gucci’yi bir araya getirebildiğim için şeref duyuyorum. Bir İtalyan olarak, ülkemizin dünyada ortaya koyduğu becerisini böylesine mükemmel bir şekilde simgeleyen iki markanın ruhunu taşıyan 500 by Gucci’ye katkıda bulunmuş olmaktan da gurur duyuyorum. En sevdiğim otomobilin üzerinde Fiat’ın güçlü Tasarım Merkezi ve Frida Giannini ile birlikte bir kez daha çalışıyor olmak da gerçekten son derece memnuniyet verici” açıklamasını yaptı.

Fiat 500’in ikonik tasarım hatlarını olduğu gibi taşıyan Fiat 500 by Gucci, sadece siyah ya da beyaz olarak tercih edilebilen gövde renkleri, 16 inçlik jantları, jant kapaklarında yer alan” GG” logoları, el yazısı şeklinde Gucci logoları ve İtalya bayrağı renklerini taşıyan yeşil-kırmızı-yeşil şeritleriyle dikkat çekiyor. Kabin içinde de emniyet kemerlerinde aynı şeritler yer alırken, bu tasarım anlayışının örnekleri vites kolu, zemin döşemesi ve koltuklarda da kendini gösteriyor. Arka fren kaliperlerinin Gucci yeşili renginde olmasıyla ayrıca stil bakımından farklılığını yine ortaya koyabilen Fiat 500 by Gucci, sadece 1.4 litrelik 100 HP’lik motorla donatılmış olarak üretilecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı