Buradasınız
Home > Güncel > Fiat Markası’na Yeni CEO

Fiat Markası’na Yeni CEO

Andrea Formica / Fiat

Fiat markasının ve ticari bölümünün CEO’luk görevine Andrea Formica atandı. 2002 yılından bu yana Toyota Avrupa’da çeşitli üst düzey görevlerde bulunan İtalyan Formica, Fiat markasının ve ticari bölümünün CEO’luk görevinini yanı sıra Fiat, Alfa Romeo, Lancia ile birlikte Avrupa’da Chrysler Group LLC markalarınının satış sorumluluğunu da  üstlenecek. 2007 yılından bu yana Fiat Otomobil ve Fiat Ticari Araçlar’ın CEO’su olarak görev yapan bir başka İtalyan yönetici Lorenzo Sistino ise aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerin dahil olduğu uluslararası operasyonlardan sorumlu yönetici olarak görevine devam edecek. 1987 yılından bu yana Fiat ailesinde görev yapan Lorenzo Sistino, Fiat Ticari Araçlar’ın CEO’su olarak görevini ayrıca sürdürecek.

Andrea Formica:

13 Ocak 1961’de doğan Andrea Formica, Ekonomi Bilimlerinden mezun oldu (1985). 1988’de Milano, Bocconi Üniversitesinde İş İdaresi master’ını tamamladı.  Profesyonel deneyimi 1986 yılında Büyük Britanya’da Benetton’da başladı ve bu şirkette 1987 yılına kadar yönetim asistanı olarak çalıştı. 1989’da Bölge Müdürü olarak Ford İtalya’ya katıldı ve 1999 yılında bu şirkette Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür oldu. Amerikalı üreticiyle çalıştığı yıllarda aynı zamanda Büyük Britanya’da Avrupa düzeyinde sorumluluklar da üstlendi. 2002’de tüm markalardan sorumlu Başkan Yardımcısı göreviyle Toyota Avrupa’ya geçti. Ardından Satış- Pazarlama ve Satış Sonrası’ndan sorumlu Kıdemli Başkan yardımcılığına atandı ve Nisan 2008’den günümüze kadar da Satış, Pazarlama, Ürün Planlama ve İletişimden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü.

Lorenzo Sistino:

1962 yılında Torino’da doğan Lorenzo Sistino Siyaset Bilimi’ni bitirdi. 1987 yılında Fiat’a katıldı, Ticaret ve Pazarlama Yönetimi bölümünde giderek artan sorumluluklar üstlendi.  2002 yılında Ticari Araçların Satış ve Pazarlama sorumluluğunu üstlendikten sonra 2004’te ise Marka’nın ve Hafif Ticari Araçların yönetimine atandı; Temmuz 2005’ten itibaren Fiat markasının satışları da kendisine verildi. 2006 yılı sonunda New Holland Zirai Araçların Başkanlığına ve New Holland Agricultural Equipment S.p.A.’in yönetim müdürlüğüne atandı. 2007’de Fiat Otomobillerinin ve ertesi yıl da Fiat Ticari Araç’ın yönetim müdürlüğüne getirildi. Ocak 2009’dan günümüze kadar, Alfa Romeo, Fiat Otomobil, Fiat Ticari Araç ve Lancia markalarının Avrupa satışlarında da sorumluydu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı