Buradasınız
Home > Güncel > Fiat 500 Coupe Zagato’ya Yeşil Işık

Fiat 500 Coupe Zagato’ya Yeşil Işık

Fiat’ın 2011 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilediği ve  yoğun ilgi gören Fiat 500 Coupe Zagato konseptiyle ilgili olarak limitli sayıda seri üretim kararı alındı. Zagato ile Fiat’ın tarihi işbirliğini taçlandıran Fiat 500 Coupe Zagato konsepti, gerek tasarım hatları gerekse motor teknolojisi bakımından sunduğu önemli farklılıklarla dikkatleri üstüne toplamayı başarıyor. Özellikle konsept aracında kullanılan beyaza doğru dönen sarı gövde rengi, Fiat 500 Coupe Zagato’nun farklı kimliğini ortaya koymak bakımından başarı gösteriyor. Bununla birlikte araca daha ilk bakışta dikkat çeken çifte bombeli tasarımlı tavan ise aracın coupe ve hatchback arası tasarımını daha da vurgulaması bakımından önem kazanıyor. Fiat 500 Coupe Zagato, sportif kişiliği ile mükemmel bir senkronizasyon içinde, parlak krom dış unsurlar, yepyeni çift kol formlu, sentetik ekli (APP-TECH’ten yapılma) 17 inç krom gölgeli jantlar,  205/40 R17 lastikler ve 4 delikli fren diskleri ile de donatılmış.

Aynı tasarım etkisi iç mekânda da, özellikle de geleneksel sportif “baklava” desenli koltuklardan esinlenen, yüksek teknoloji ürünü kumaş ve sarı güderi ile birlikte kullanılan döşeme ve genç, modern bir görünüm kazandıran, siyah doğal deri çerçeveyle kaplanan koltuklarda görülüyor. Belirgin ölçüdeki sportif görünüm, sarı güderi kavramalarla aynı renkteki kontrast dikişli, yine deriyle kaplı direksiyon simidinde ve dış mekân rengine uyumlu, parlak “eko-krom” ile işlenerek daha agresif bir görünüme sahip olan kokpit panelinin çevresinde de kendini gösteriyor.

Tüm Fiat 500 model versiyonları gibi boyutlar bakımından kompakt yapısını koruyan Fiat 500 Coupe Zagato’nun kaputu altında ise yine kompakt fakat bir o kadar teknolojik özellikleriyle ön plana çıkan küçük bir dev yer alıyor. TwinAir teknolojisine sahip 105 HP’lik motorun ilk defa görücüye çıkması bakımından önemi bir kat daha artan Fiat 500 Coupe Zagato, ideal bir güç ünitesi ve gövde eşleşmesi sunabiliyor. 155 Nm tork üreten 0.9 cc’lik TwinAir teknolojili yeni motor, düşük yakıt tüketimi ve 95 g/km’lik sınıfında rakipsiz düzeyde çevreci olarak nitelendirilecek karbondioksit salınımını sunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı