Buradasınız
Home > Güncel > Ferrari’den Paris’e Özel: 458 Speciale A

Ferrari’den Paris’e Özel: 458 Speciale A

CARMEDYA.COM – Ferrari’nin, sınırlı sayıda üreteceği özel seri 458 Speciale A (Aperta) modeli, Paris Otomobil Fuarı’nda dünya sahnesindeki yerini alıyor. Bugüne kadar, 2 kez FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC) unvanını almış, aynı zamanda ‘24 Hours of Le Mans’, ‘24 Hours of Daytona’ ve ‘12 Hours of Sebring’ gibi klasik yarışlarda birincilik elde eden Ferrari 458 Speciale modelinin başarısının bir kutlaması olarak tanıtılan 458 Speciale A, sadece 499 adet üretilecek.

458 Speciale A, “Şahlanan At”ın tarihinde, sıra dışı performansıyla çıkarılan tavan (drop-top) keyfini bir araya getiren en güçlü “Spider” model olarak dikkatleri üzerine topluyor. 458 Speciale A’nın 14 saniyede açılıp kapanabilen alüminyum sert tavanı, Speciale Coupe modeline göre 50 kilogram kadar bir fark içeriyor.

458 Speciale A, Ferrari tarafından bugüne kadar üretilenen güçlü, atmosferik, V8 motoruyla göze çarpıyor. 6000 devirde 605 HP güç sağlayan motor, maksimum 540 Nm tork ile birlikte, litre başına 135 HP’lik güç çıkışı ve 275 g/km CO2 emisyon değeriyle farkını ortaya koyuyor. Ferrari’nin V8 motorunun bugüne kadar kazanmış olduğu üç adet “En İyi Performans Motoru”, aracın kokpitinde özel bir plaketle ifade ediliyor.

Ferrari 458 Speciale A

Ferrari’nin en yenisi 458 Speciale A, 0’dan 100 kilometre hıza 3 saniyede, 0 – 200 kilometreye ise 9.5 saniyede ulaşırken, Fiorano pistinde tamamladığı 1.23.5’lik tur zamanıyla performansını kanıtlıyor. Bu sonuçlar, aracın ön ve arkasındaki aktif aerodinamikler, alüminyum alaşımdan oluşan şasi sağlamlığı ve Yana Kayma Açı Kontrolü (SSC) sayesinde ortaya çıkıyor.

Ferrari 458 Speciale A, beş kollu Grigio Corsa jantlarının yanı sıra, mavi-beyaz şeritli, üç katmanlı özel sarı boyamasıyla da dikkat çekiyor. Aracın kokpiti, kullanılan özel ve hafif malzemelerleöne çıkıyor. Tüm bu özellikler, kontrast renkte dikişleri ve 3D teknikli kumaşıyla yeni tasarım Alcantara koltukların yanı sıra, gösterge paneli, kalıplı kapı panelleri ve eşsiz mavi karbon lifli orta konsolda kendini gösteriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı