Buradasınız
Home > Güncel > Ferrari Motorlarına Ödül

Ferrari Motorlarına Ödül

CARMEDYA.COM – Ferrari, Stuttgart’ta düzenlenen Motor Expo 2016 sırasında gerçekleştirilen “Uluslararası Yılın Motoru” töreninde ödül rekoruna imza attı. İtalyan üreticinin V8 motoru birden fazla ödül alırken V12 ünite de organizasyondan ödülle döndü.

Ferrari’nin 488 GTB ve 488 Spider modellerinde -kullanılan 670 HP gücündeki 3.9 litrelik V8 turbo motoru, 30’dan fazla ülkeden gelen 63 uzman otomotiv gazetecisinden oluşan EOTY (Engine Of The Year) jürisi tarafından “Uluslararası Yılın Motoru” seçildi. Ferrari’nin yenilikçi turbo motoru, “Yılın Motoru” unvanıyla birlikte “3 litre – 4 litre Silindir Hacmi” kategorisiyle beraber “Yılın Performans Motoru” ve “Yeni Motor” kategorilerinde de ödülleri topladı.

Ferrari’nin 670 HP gücündeki 3.9 litrelik V8 turbo motorunun günümüzde üretilen en iyi motor olduğuna değinen Uluslararası Yılın Motoru Ödülleri başkanı Graham Johnson, “Her zaman tüm zamanların en etkileyici motorlarından biri olarak hatırlanacaktır.” açıklamasında bulundu. Çok sayıda mühendislik çözümlerinin bir birleşimi olarak dikkat çeken Ferrari’nin V8 modeli için çift turbo teknolojisine dönüşü, turbo beslemeli motorlar için yeni bir standart oluşturdu. Sıfır turbo gecikmesi ve devir aralığı boyunca kademeli tork dağılımı benzersiz bir şekilde sürücü müdahalesine imkân tanımasının yanı sıra, Ferrari’ye özgü ses ve güç özellikleri Ferrari’nin yeni güç ünitesini zirveye taşıdı.

488 GTB ve Spider modellerinin motoruyla ödül rekoru kıran Ferrari, F12berlinetta ve F12tdf modellerine güç veren atmosferik özellikli 6.3 litrelik V12 motoruyla da “4 litre üzeri” kategorisinde de yılın en iyisi ödülünün sahibi olarak bir başarıya daha imza attı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı