Buradasınız
Home > Güncel > Ferrari 458 Italia

Ferrari 458 Italia

Ferrari 458 Italia

Ferrari, F1 Türkiye Grand Prix’sine bir gün kala 458 Italia’nın Türkiye lansmanını gerçekleştirirken, Scuderia Ferrari takımının 800. GP’sini kutladı.

Hem her şampiyonaya katılmış tek takım olmasıyla hem de 16 defa Markalar Şampiyonluğunu kazanarak kupayı müzesine taşımasıyla dikkat çeken Scuderia Ferrari, 27-29 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye GP’si kapsamında tarihindeki 800. start için İstanbul’a geldi. Scuderia Ferrari Takımı’nın pilotları Fernando Alonso ve Felipe Massa, pazar günü düzenlenen yarış öncesinde Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Tofaş CEO’su Ali Pandır ile Scuderia Ferrari Takım Direktörü Stefano Dominecali’nin de katıldığı ve Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen özel bir organizasyonda hayranlarıyla biraraya geldi. Mustafa V. Koç ve Ali Pandır, Scuderia Ferrari’nin tarihindeki 800. GP startı öncesinde pilotlarla birlikte bir kutlama pastası keserek başarı dileklerinde bulundular.

İlk GP’sine 1950 yılında Monaco’da çıkan Scuderia Ferrari, 211 zafer ve 200’den fazla pole pozisyonu elde ederek, bugüne kadar büyük bir başarıya imza attı. Tarihine 16 Takımlar Şampiyonluğu ve 15 Pilotlar Şampiyonluğu sığdıran Scuderia Ferrari, Fernando Alonso ve Felipe Massa ile 2010 sezonunun 7. Yarışı olan Türkiye GP’sinde 800. yarışına çıktı.

Birçok VIP davetlinin katıldığı renkli ve başarılı organizasyonda, İtalyan lüks spor otomobil üreticisinin en yeni modeli olarak dikkat çeken ve 378 bin 284 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla Türkiye’de satışa sunulan Ferrari 458 Italia modelinin Türkiye lansmanı da pilotlar tarafından yapıldı.

FERRARİ 458 ITALIA

Scuderia Ferrari pilotlarının pazar günü düzenlenen yarış öncesinde özel bir organizasyonla davetlilerin karşısına çıktığı gecede Tofaş çatısı altında Ferrari ve Maserati markalarının ülkemizde distribütörlüğünü yürüten FerMas, 378 bin 284 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla Türkiye’de satışa sunulan Ferrari’nin en yeni modeli 458 Italia’ yı da sergiledi.

Pininfarina tarafından tasarlanan Ferrari 458 Italia, hem kompakt boyutları hem de aerodinamik yapısını ilk bakışta belli eden bir forma sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 4527 mm uzunluğa, 1937 mm genişliğe ve 1213 mm’lik yüksekliğe sahip Ferrari 458 Italia, 2650 mm’lik aks mesafesine sahip. Tüm Ferrari modellerinde olduğu gibi aerodinamik verimliliğin gereklerinden yoğun şekilde etkilenmiş olup, bu durum yeni modelin 200 km/s’de ürettiği 140 kg’lık bastırma kuvvetinde görülebiliyor.

YENİLİKÇİ V8 MOTOR

Ferrari, 458 Italia modelinde 4499 cc hacminde, orta-arka konumlu ve bu yapıda ilk kez direkt enjeksiyon teknolojisinin kullanıldığı yeni bir V8 motora yer veriyor. Geleneksel düz yüzeyli krank miliyle donatılan motor, 570 HP’lik maksimum gücünü 9000 d/d’de üretebiliyor. Litre başına 127 HP güç üretimi sunabilen V8 motor, 540 Nm’lik maksimum torkunu ise 6000 d/d’de üretebiliyor. Litre başına 120 Nm’lik bir değer sunabilen 458 Italia’nın yeni motoru, düşük motor devirlerinde yüksek güç üretiminin yanı sıra aynı şekilde tork üretimiyle de ultra performans elde edilebilmesine de olarak sağlıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 3.4 saniyenin altında tamamlayan 7 ileri otomatik vitesli ve çift kavramalı F1 tipi şanzımana ve 1380 kg’lik boş ağırlığa sahip Ferrari 458 Italia, 325 km/s’lik son hıza erişebiliyor.

Sınıfının en başarılı yakıt tüketim özelliklerini de  458 Italia’ya kazandıran motorun 100 km’de ortalama 13.7 litrelik yakıt tüketiminin yanı sıra 320 g/km’lik karbondioksit emisyon değerine imza atıyor.

Ferrari 458 Italia’nın süspansiyonu önde çift salıncaklı ve arkada azami yol tutuş ile üstün araç hakimiyeti için ayarlanmış ve çoklu bağlantılı bir düzenek şeklinde tasarlanmış. Daha direkt bir direksiyon oranına ek olarak 458 Italia bu sayede, bir taraftan olağanüstü bir sürüş konforu sergilerken diğer yandan da son derece hızlı bir içe dönüş ve gövde kontrolü sunabiliyor.

E-Diff ve F1-Trac [Artık aynı ECU (motor kontrol ünitesi) tarafından kontrol edilmektedir] entegrasyonu ve sırasıyla bunların eşlemeleri daha da yüksek ve önceki modellerle karşılaştırıldığında viraj çıkışlarında uzunlamasına ivmelenmede yüzde 32 oranında artış meydana geliyor. Frenler, fren gecikmesini asgariye indirgemek için lift off’ta kaliperlerdeki pistonların balataları disklerle temas ettirdiği bir ön-doldurma işlevine sahip. Bu işlevin ABS ile birleşmesi, 100-0 km/s fren mesafesini sadece 32,5 metre gibi bir mesafeye indiriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı