Buradasınız
Home > Güncel > Ferco Motor Rakamları Açıkladı

Ferco Motor Rakamları Açıkladı

Piaggio grubunun 2000 yılından bu yana Türkiye distribütörü olan Ferco Motor, 2011 yılı genel değerlendirme ve 2012 hedefler basın toplantısını, Bağdat Caddesi’nde açılan yeni showroomunda gerçekleştirdi. Ferco Motor’un 2000 yılından bu yana Avrupa’nın 1 numaralı, dünyanın ise en büyük 4. motosiklet üreticisi olan Piaggio & C.S.p.A’nın Türkiye temsilciliğini yaptığına değinen Can İsmigüzel, Türkiye genelinde 15 ilde, 40’a yakın bayii ve yetkili servisle verdiklerine dikkat çekti. Piaggio, Vespa, Gilera, Aprilia, Moto Guzzi ve Derbi gibi her biri kendi sınıfında high-end scooter segmenti markalarını başarıyla temsil ettiklerini vurgulayan Can İsmigüzel, 2011 yılında bir önceki yıla kıyasla satışlarını % 20 artırdıklarını ve satışlarının kriz öncesi adetlere ulaştığını dikkat çekti. Ferco Motor Marka Yöneticisi Can İsmigüzel, geçtiğimiz yıl 250 cc ve altı motor hacminde gelen ÖTV indiriminin motosiklet sektörünün 2 katı büyümesine direkt olarak etki ettiğini hatırlattı.

Türkiye’de Motosiklet Pazarı Yüzde 75 Oranında Büyüdü

Konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulunan İsmigüzel, “MOTED üyeleri arasında, motosiklet pazarının % 75 oranında büyüyerek 60 binli adetlere aştığı geçtiğimiz yıl ekonomik scooter pazarı ciddi bir patlama yaparken, bu büyüme lüks segmentte de satışları tetikledi. Biz de Ferco Motor olarak Bağdat Caddesi’nde yer alan yeni showroom başta olmak üzere 2011 yılında yaptığımız bayii ve servis konusundaki yenilik ve atılımlarımızla satışlarımızı büyütmek konusunda önemli adımlar attık. Özellikle satışlarımızın 3’te birini Anadolu illerinde gerçekleştirmiş olmamız bizim için dikkat çekici bir göstergedir. Özellikle Piaggio, Vespa ve Aprilia markalarımızla motosiklet sınıfında hem pazar payımızı % 2’nin üzerine çıkarttık hem de scooter/motosiklet kültürünü yaymak amacı ile satış ve satış sonrası hizmetler haricinde de yatırımlara imza atmaya devam ettik” açıklamasını yaptı.

Türkiye’de Bin Kişiye 38 Adet Motosiklet Düşüyor

Türkiye’de her bin kişiye 38 adet motosiklet düştüğünü açıklayan İsmigüzel, “Komşumuz Yunanistan’da her bin kişiye 97 adet, İtalya’da ise 181 adet motor düşüyor olması Türkiye’nin bu konuda potansiyelinin daha çok olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Duble yolların artmasının etkisi, motosiklet kültürünün yaygınlaşmasıyla ve ekonomik şartlarının iyileşmesiyle önümüzdeki yıllarda satışlar daha da güçlenerek istikrarlı bir seviyeye erişecektir. 2012 yılında piyasalardaki beklentilerden ötürü otomotiv sektöründe bir daralmanın olacağı tahmin ediliyor ancak otomotiv sektöründeki bu küçük daralmanın motosiklet sektörüne bir diğer taraftan olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. 2015 yılında ise MOTED çatısı altındaki markaların tümü olarak 100 binli adetlere erişmiş olmayı arzuluyoruz. Piaggio Grubu’nun Türkiye’deki performansından yana memnun olması ve motosiklet pazarının daha da büyümeye yönelik potansiyeli olduğuna tam olan inancı, atılımlarımızı desteklemektedir” açıklamasını yaptı.

“Şirketler Vespa Academy’de Buluşuyor”  Projesi’ne İtalya’dan Ödül…

Satış ve satış sonrası hizmetler anlamında da etkin ve proaktif çalışmalar içinde olduklarını ifade eden Can İsmigüzel, “ Örneğin sadece geçen sene 400’ü aşkın motosiklet sever güvenli sürüş merkezimiz Vespa Academy’den yararlandı. Ferco Motor kullanıcılarını etkinlikler ve gezilerle bir araya getiren Vespa Lovers Club gibi etkinliklerimize hız kesmeden devam ettik. Daha geniş bir kitleye scooter keyfini yaşatmayı hedefleyen uzun dönem kiralama hizmeti Almost My Scooter ile ise gerçekten dikkat çekici sonuçlara imza attık. Araç parkımızda yer alan 52 adet Vespa scooter ile İstinye ve Bağdat Caddesi showroomlarımızın yanı sıra Kuşadası ve Bodrum’da da kiralama hizmeti vermeye devam ediyoruz. 2011 yılında 115 ayrı müşteriye scooter kiralaması gerçekleştirdik.  Bunların üçte biri ise 6 ay ile 1.5 yıl arasında değişen uzun dönemli periyotlarda gerçekleşti. Uzun dönem yapılan kiralamaların sonunda ise % 50’ye yakınının direkt satışa dönüşmesi ise hem Vespa markasının yarattığı müşteri memnuniyeti açısından hem de motosiklet/scooter kültürünün kullanımla yaygınlaşabileceğini kanıtlaması açısından önem arz etmektedir” dedi. Artık firmaların da kendilerinden etkinlikleri için scooter kiralamaya başladığını dile getiren İsmigüzel, “Şirketler Vespa Academy’de Buluşuyor”  projesiyle de İtalya tarafından pazarlama ödülüne layık görüldüklerini açıkladı. Ferco Motor hedef kitlesi ile örtüşen, düzenli gelire sahip ve harcama potansiyeli olan kişilere toplu olarak motosiklet deneyimi yaşatmak amacıyla 2009 yılında hayata geçirilen projeyle şimdiye kadar toplam 15 firmadan 350 kişiye ulaştıklarını belirten Can İsmigüzel, bu projeyi özellikle İstanbul çapında daha da genişletmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı