Buradasınız
Home > Güncel > F1’in İlk Türk Pilotu Artam Tarihe Geçti

F1’in İlk Türk Pilotu Artam Tarihe Geçti

Pistlerin tecrübeli ismi Cengiz Artam, 11-13 Mayıs tarihinde Monaco’da düzenlenen 8. Monaco Tarihi Grand Prix’ini, kendi serisinde dokuzuncu sırada bitirerek, önemli bir başarıya imza attı…

Pilotumuz, 1966-1972 yılları arasında Formula 1’de mücadele etmiş olan 3 litre motorlu otomobillerin katıldığı E kategorisinde; 1970 senesinde Güney Afrikalı pilot John Love tarafından çeşitli GP’lerde kullanılmış olan March – Ford 701 otomobili ile yarışa katıldı.

Dünyanın en zorlu pistlerinden birisi olarak kabul edilen Monaco’da, yaklaşık 500 beygir gücündeki atmosferik basınçlı Ford Cosworth motoru ile start alan Cengiz Artam, 18 turluk yarışı, 22 otomobil arasında 9. sırada bitirerek damalı bayrağa ulaştı.

26-27 Mayıs tarihlerinde Brands Hatch’te düzenlenecek olan Masters Historic Festival kapsamında yeniden piste çıkacak olan Cengiz Artam, bir kez daha ülkemizi temsil edecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı