Buradasınız
Home > Güncel > F1 Pilotlarından Pirelli’ye Tam Not

F1 Pilotlarından Pirelli’ye Tam Not

Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, Valencia’da gerçekleştirilen ve başarıyla tamamlan ilk resmi testin ardından İspanya’nın ünlü Jerez pistinde gerçekleştirilen testte ikinci sınavını da başarıyla verdi ve takımlardan oldukça iyi geri bildirimler aldı. Türkiye’de ürettiği lastiklerle 2011-2013 yılları arasında Formula 1’in resmi lastik tedarikçiliğini üstlenen Pirelli, ilk resmi test olan Valencia’nın ardından son olarak 1997 yılında Formula 1’e ev sahipliği yapan ünlü Jerez pistinde ikinci sınavına çıktı. Jerez’deki ikinci testle birlikte Pirelli ve takımlar 2011 Formula Dünya Şampiyonası için özel olarak geliştirilen Formula 1 PZero lastiklerinin farklı pist koşullarındaki performansını gözlemle fırsatını yakaladı.

Jerez’de gerçekleştirilen 4 günlük zorlu testlerde bazı takımlar 2011 sezonu için hazırladıkları aracı ilk kez görücüye çıkardı. Jerez’deki test hem takımlar, hem de Formula 1 tutkunları için bu yönüyle de ayrı bir önem kazandı.

Pirelli özel test döneminde Jerez pistinde Pedro de la Rosa ve Toyota TF109 ile 18.000 km’lik zorlu bir test gerçekleştirmişti. Düşük hızlı virajlar kadar orta ve yüksek hızlı bölümlere de sahip olan Jerez pisti sahip olduğu karakteristikle özelikle arka lastiklere aşırı yük bindiriyor. Yüksek süratten çok farklı sürat aralıklarında bir sürüş ortaya koyan Jerez pisti sürekli ortaya çıkan hızlanma-fren etkisiyle lastikleri bir hayli zorlayan bir özelliğe sahip. Böylece pilotlar ve takımlar Pirelli F1 PZero lastiklerinin farklı koşullardaki tepkilerini görme fırsatını elde etmiş oldu.

Dört günlük zorlu testin ardından bir değerlendirme yapan Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery; “Formula 1 takımlarıyla birlikte Jerez’de gerçekleştirmiş olduğumuz ikinci resmi testte birçok değerli veri topladık. Birkaç gün içerisinde bir sonraki test için Barselona’ya geçeceğiz. Gerek pilotlardan, gerekse de takımlardan olumlu geri bildirimler aldık. Valencia ve Jerez testlerinde elde etmiş olduğumuz verilere göre; sezon ağırlıklı olarak 2 Pitstop stratejisiyle geçecek. Pirelli PZero lastiklerinin yarışlara çok farklı bir heyecan katacağından eminim” diyerek takımlarla birlikte seyircinin de yüzünün güldürecek bir sezon olacağının sinyalini verdi.

Formula 1 takımlarının bir sonraki durağı Barselona’da bulunan Katalunya pisti. 12 takımın da katılım göstereceği Katalunya testi aynı zamanda Avrupa kıtasında gerçekleştirilecek olan son resmi test olma özelliğiyle de öne çıkıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı