Buradasınız
Home > Güncel > F1 Pilotları Aşçı Oldu

F1 Pilotları Aşçı Oldu

Pirelli, Formula 1 Motorhome ekibinin mutfağının kapılarını kamuoyuna açtı. Pirelli’nin kendi Motorhome’unda pişen yemekler lezzetleriyle uzun zamandır Formula 1 çevrelerinin ilgi odağındaydı. Pirelli Motorhome’un mutfak sırlarının kapılarını hazırladığı bir kitapla araladı. “Miles and Meals” isimli kitabın tanıtımı ise Monte Carlo’da gerçekleşti.

Jenson Button ve Romain Grosjean yarış tutumlarını çıkartıp aşçı kıyafetleri giydi ve Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembrey’in gözetiminde kıyasıyla bir yeme yarışına girdi. İki pilotun kıyasıya mücadelesine sahne olan Pirelli Motorhome’unun özel yemekleri Pirelli şeflerinin hazırladığı “Miles and Meals” isimli kitapta bir araya getirildi. Aslında sınırlı sayıda bastırılan ve Pirelli Motorhome ziyaretçilerine hediye olarak verilen kitap lastiklerle yemekler arasındaki benzerlikleri esprili bir şekilde masaya yatırıyor. Pirelli Ar-Ge Direktörü ve Formula 1 PZero ile Cinturato lastiklerinin geliştirilmesinde önemli rol oynayan Maurizio Boiocchi kitabın girişinde yer alan yazısında “iyi bir lastik üretmek, iyi rizotto yapmak gibidir” diyerek lastik üretiminin zorluğu ile yemek yapmanın zorluğu arasındaki bağı ortaya koyuyor.

Kitabın devam eden sayfalarında da lastik ile yemek arasında belli başlı bağlar oluşturulmaya devam ediyor. Örneğin devam eden sayfalarda yemek tarifleriyle lastik hamurları arasındaki benzerlikler karşılaştırılıyor. Kitapta altı çizilen bir diğer nokta ise hem mutfakta, hem de lastik üretiminde insan faktörünün önemi. Doğal olarak genelde İtalyan mutfağı ele alınmış durumda. Ancak sezon boyunca ziyaret edilen ülkelerden örnekler de ihmal edilmiyor. Şefler zaman içerisinde İtalyan mutfağına diğer ülkelerden bazı uyarlamalarla da yapmaktan geri kalmamış. Örneğin tipik İtalyan etine en iyi alternatif olarak Avustralya Angus’u kabul ediliyor.

Pirelli Motorhome’undan bazı rakamlar

Pirelli Motorhome’u 85 m2 alana sahipken bunun 2,5 metre derinliği ve 7 metre genişliğindeki bölümü 8 kişinin çalıştığı mutfak olarak ayrılmış durumda. Günde 180 kadar ve her bir Grand Prix’de 600 kadar yemeğin servis edildiği Pirelli Motorhome’unda 4 test ve 20 yarış hafta sonu hesaplandığında yılda 21.600 yemek servis ediliyor. Günde 18 kg et, 12 kg balık ve 10 kg makarnanın tüketildiği Pirelli Motorhome’unda böylece haftada 90 kg et, 60 kg balık ve 50 makarna tüketilmiş oluyor. Haftada 15 litre yağ, günde 50 baget ekmek, haftada 1500 adet 0,5 litrelik olmak üzere 750 litre su, Grand prix başına 2000-2500 kadar kahvenin tüketildiği motorhome’da kahve ve çayda ikram edilmek üzere haftada 100 litre süt tüketiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı