Buradasınız
Home > Güncel > F1 Lastikleri İzmit’te Üretilecek

F1 Lastikleri İzmit’te Üretilecek

Pirelli İzmit’te 2011–2013 arasındaki 3 yıllık dönemde tüm Formula 1 takımları için lastik üreteceği “Şampiyonlar’ın Fabrikası”nı açtı. 50. yılını kutlayan İzmit fabrikası, 2007’den bu yana yarış lastiği üretimini de gerçekleştiriyor. İzmit Fabrikası, Milano’daki Araştırma ve Geliştirme Merkezi’yle işbirliği içinde çalışacak olan bu yeni tesis ile Pirelli’nin Formula 1 aktivitelerinin kalbi olacak.

Otomobil, kamyon ve motorsporları için yılda 8 milyon lastik üreten İzmit fabrikası, en yüksek üretim kapasitesine sahip Pirelli tesisi. Pirelli Grubu, son 10 yılda yapılan 140 milyon Euro tutarındaki yatırımın devamı olarak, Türkiye ve çevresindeki gelişen pazarlarda büyümeyi desteklemek amacıyla 30 milyon Euro daha yatırım yapmayı planlıyor.

Formula 1 lastik bölümünün açılışı; Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Pirelli Grubu Başkan ve CEO’su Marco Tronchetti Provera, Pirelli Lastik Genel Müdürü Francesco Gori, Türk Pirelli Genel Müdürü Andrea Pirondini, Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ar ve İtalyan Büyükelçi Gianpaolo Scarante’nin katılımıyla fabrikada düzenlenen bir basın toplantısı ile gerçekleşti.

Türkiye’de Pirelli

1960 yılında kurulan İzmit fabrikası, otomobil ve endüstriyel segmentlerin yanı sıra motor sporları için de lastik üretiyor. Tesis; Türkiye, İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, Yunanistan, İsviçre, Avusturya ve İngiltere’nin aralarında yer aldığı büyük Avrupa pazarları ve Orta Doğu ile Mercedes, Jaguar, Fiat ve Renault gibi önemli otomobil üreticilerine lastik sağlıyor. Bünyesinde 25. faaliyet yılını kutlayan Çelikord fabrikasını da barındıran tesis; 340.000 metrekarelik bir alanda yer alıyor ve 1.800 kişiyi istihdam ediyor.

Pirelli; Türkiye cirosunun 2010 yılında, 2009’a göre %25’ten fazla artarak, 500 milyon Euro seviyelerine ulaşmasını öngörüyor. Ayrıca, son 10 yıldaki 140 milyon Euro’luk yatırımın devamı olarak, 2011’de planlanan 30 milyon Euro yatırımla konumunu daha da kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

Türkiye ve Formula 1

Formula 1 bölümünün kurulmasıyla, Pirelli Grubu otomobil sporları için üretilen lastik yelpazesini genişletti. Pirelli 2011’de, 50.000 adedi Formula 1 ve 70.000 adedi GP2 ve GP3 şampiyonaları olmak üzere, tek resmi lastik tedarikçisi olduğu bu şampiyonalar için toplam 200.000 adet yarış lastiği üretecek. Üretimin kalanı ise, Milano merkezli lastik üreticisinin tek lastik tedarikçisi olduğu 60 uluslararası otomobil yol ve pist yarışıyla, Ferrari Challenge, Lamborghini Super Trofeo ve Trofeo Maserati gibi prestijli tek marka şampiyonaları için gerçekleştiriliyor. Pirelli’nin otomobil sporları için ürettiği 200 tip yarış lastiği arasında ralli lastikleri de yer alıyor.

Formula 1 lastikleri, 1.000’i aşkın mühendis ve teknisyenin bulunduğu Pirelli Araştırma ve Geliştirme merkezi tarafından geliştirilen simülasyon modelleri, bileşenler ve yapılar esas alınarak sadece İzmit fabrikasında üretilecek. 15.000 metrekarelik alana yayılan ve toplam 140 çalışanın görev yaptığı Formula 1 hattı en gelişmiş spor lastiği üretim ekipmanıyla çalışacak.

İzmit tesisi, Pirelli’nin İngiltere’de Burton on Trent’teki spor lastiği hazırlama merkeziyle sinerji içinde faaliyet gösterecek ve aynı zamanda tüm Formula 1 lojistik faaliyetlerinin merkezi olacak.

İlk testler

Pirelli’nin yol ve pist otomobil yarışlarındaki geniş deneyimiyle geliştirilen yeni PZero Formula 1 lastikleri; Mugello (İtalya), Le Castellet (Fransa) ve Jerez (İspanya)  pistlerinde Ağustos ayından itibaren başarıyla test edildi ve kısa süre önce Monza (İtalya) pistinde yeni testlerden geçirildi. Mugello ve Le Castellet’de, maksimum uyumluluk, lastik performasında devamlılık ve homojenliği garanti etmek için geliştirilen yapılar ve profiller bir dizi teste tabi tutuldu. Jerez ve Monza’da yapılan testler ise kuru zemin için geliştirilen dört adet “slick” lastik, bir yağmur ve bir hafif yağmurlu zemin için geliştirilen toplam altı çeşit lastiğin  bileşenlerinin optimizasyonuna odaklıydı.

Jerez’deki pist testleri, Alman Nick Heidfeld’in pilotluğunda geçen sezonun Grand Prix’isinde kullanılan Toyota TF 109 ile gerçekleştirildi. Son testlerin, Kasım ayında Abu Dabi’de Grand Prix sonrasında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

“Testler beklentilerimin ötesinde bir başarı ile gerçekleştirildi ve Pirelli’nin lastik geliştirme konusunda iyi bir noktada olduğuna inanıyorum,” diyen Heidfeld, şöyle devam etti: “Pirelli ekibine bazı yararlı önerilerde bulundum. Pirelli’nin, başından beri tüm takımlara, harika bir gösteri sunma ve her pilota kendi özgün sürüş tarzını sergileme olanağı sağlayan güvenilir lastikler tedarik etme konusunda doğru yolda olduğunu düşünüyorum”

Formula 1 ve sürdürülebilirlik

Pirelli Grubunun Yeşil Performans stratejisine uygun olarak, maksimum performansla çevreye saygılı güvenilir ürünler ve çözümler yaratmayı hedefleyen Formula 1 üretimi, çevresel sürdürülebilirlik kriterlerinden ilham alıyor. Tüm Pirelli yarış lastiklerinde olduğu gibi, özellikle PZero bileşimi de, yüksek oranda aromatik yağlardan arındırıldı. Ayrıca İzmit’te kullanılan üretim süreçlerinde, enerji ve su verimliliğiyle karbondioksit gibi tehlikeli gazların salınımının azaltılması esas alınıyor. Üretim atıklarının ve kullanılmış lastiklerin tekrar değerlendirilmesine özel ilgi gösteriliyor. Atık değerlendirme protokollerine göre, kullanılmış F1 lastiklerinin ya yeni ana madde ya da enerji üretiminde kullanılması gerekiyor. Grubun dört yıldır arka arkaya “Oto Parçaları ve Lastik” sektöründe lider şirket olduğu Dow Jones Sürdürülebilirlik STOXX ve Dünya Dow Jones Sürdürülebilirlik endeksleri tarafından teyit edilmesi de Pirelli’nin sürdürülebilirlik konusuna verdiği önemin bir göstergesi.

Pirelli’nin Türkiye’deki 50 yılı

Formula 1 üretim bölümünün açılışı, Pirelli’nin Türkiye’deki faaliyetlerinin 50. yılına rastlıyor. Yıldönümü şerefine yapılan etkinlikler arasında  İstanbul’un merkezindeki Çırağan Palace Kempinski’de düzenlenen fotoğraf sergisi de yer alıyor. Fotoğraf sergisi Pirelli’nin Türkiye’deki 50 yıllık sanayi hikayesini ve teknoljik gelişimini gözler önüne seriyor. Açılış törenine yerel yetkililerin yanı sıra, Türk sanat ve kültür dünyasından Sezen Aksu ve ünlü yönetmen Ferzan Özpetek de katılıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı