Buradasınız
Home > Güncel > EX1 Çin’de Rekor Kırdı

EX1 Çin’de Rekor Kırdı

Peugeot EX1

Peugeot EX1, Sichuan eyaletindeki Chengdu Askeri Havaalanı’nda 5 faklı rekoru egale etti ve kırdı. Çin’in kentli genç kesimleri nezdinde son derece popüler, Çinli yazar ve ünlü blog tasarımcısı HAN HAN ile Kutuplara aşık ve büyük çevre koruyucusu, Fransız gezgin ve sinemacı Nicolas Vanier bu rekor denemelerinde pilotluk yaptıklar.

HAN HAN daha önce Montlhéry’de gerçekleştirilmiş olan 1/8 mil ve 1/4 mil mesafelerinde resmi rekorlarını sırasıyla 7’’08’’’62’’’’ ve 12’’67’’’54’’’’ zaman dereceleriyle kırmıştı. Onaylanan bu rekorlar, yapılan ölçümlerin doğruluğunu ve hassasiyetini kabul eden Çin Otomobil Sporları Federasyonu tarafından da tescil edildi.

Nicolas Vannier ise, tescil edilebilir olmayan, 0’dan 100 km/s (3,49 saniye) ve 400 m hızlanma rekorlarını kırdı. Ayrıca sembolik 1G yatay ivmelenmeye 39 m mesafede ulaştı.

Bu performansların tamamı bir elektrikli araç için hızlanma konusunda bir referans oluştururken Peugeot’nun otomobilde alternatif yakıtlı motor seçenekleri alanındaki çok yüksek teknolojik birikiminin bir göstergesi oluyor.

Ayrıca ürettiği yüksek performanslı motorlarla haklı bir üne sahip olan Peugeot’nun, 908 HDi FAP modeliyle de geçtiğimiz günlerde Çin’in güneyindeki Zhuhai 1000 km yarışında elde ettiği zafer, Peugeot’nun Alman rakibi karşısında Intercontinental Le Mans Cup Kupası’nı kazanmasını sağlamıştı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı