Buradasınız
Home > Güncel > Euro NCAP’den Leaf’e Tam Puan

Euro NCAP’den Leaf’e Tam Puan

Avrupa’da ve Dünya’da yılın otomobili olan yüzde 100 elektrikli Nissan Leaf, Euro NCAP’te bağımsız olarak gerçekleştirilen çarpışma testlerinden sonra güvenirliği en yüksek otomobil ödülünü aldı. Böylelikle Leaf bu ödülü alan ilk elektrikli araç oldu.

Yüzde 100 elektrikli olan Leaf,  Euro NCAP testlerinde yüzde 89 yetişkin güvenliği,  yüzde 83 çocuk koruma, elektronik stabilite kontrolü ve hız sabitleyicinin de dâhil olduğu araç içi güvenlik sistemleri konusunda yüzde 84 güvenlik puanı aldı. Kompakt hatchback aile arabası, çekici ön tasarımı ve kaput kısmındaki esnek yapısı sayesinde yaya güvenliği konusunda ortalamanın üzerinde yüzde 65 puan aldı.

Nissan’ın Avrupa’daki genel merkezinin Ürün Strateji & Planlama Başkan Yardımcısı ve şirketin Sıfır Emisyon Birimi Başkanı Pierre Loing, “Leaf’in bu zor testlerdeki başarısı, aracın mühendislik başarısını ve bu yüzde 100 elektrikli otomobilin günlük kullanım için oldukça uygun olduğunu ortaya koymaktadır.  Nissan LEAF sadece geniş, pratik ve rakiplerinin tümünden daha iyi performansı olan bir araç değil, aynı zamanda yollardaki en güvenli elektrikli araç” dedi.

Euro NCAP Genel Sekreteri Michiel van Ratingen, “Leaf, elektrikli araçların da geleneksel araçlar kadar güvenilir olabileceğini kanıtlıyor. Bu araçların Avrupa pazarında yer alacak bir sonraki jenerasyonu için standartlar belirlendi.” dedi.

Ayrıca, elektrikli araçların içinde bulunan batarya sistemi, elektrik sisteminin güvenlik önlemlerini ölçmek amacıyla kaza testleri sırasında açıldı.  Bu araçların içinde kaza sırasında otomatik kesim izolasyonu da bulunması gerekiyordu.  Araç bu testi de yüksek puanla geçti.

Nissan Araç Tasarım & Geliştirme Başkan Yardımcısı Jerry Hardcastle, “Bu sonuçlara şaşırmadık,” dedi. “Leaf bugüne kadar ürettiğimiz tüm araçlardan daha fazla testten geçti. Geleneksel testlerin yanı sıra, elektrikli sistemine, asla fazla yükleme olmadığını ve izolasyon sisteminin istendiği gibi kaza anında çalıştığından emin olmak için her türlü testi uyguladık.”

Euro NCAP sonuçları, Leaf Amerika’daki Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nden (IIHS)  “En Yüksek Güvenlik” notunu aldıktan bir ay sonra açıklandı. LEAF, Nissan Avrupa’nın bu yıl içinde beş yıldız alan ikinci aracı oldu. Şubat ayında, kompakt crossover Juke da en yüksek puanı almıştı.

Japonya’da, Amerika’da ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde bu yılın başında satılmaya başlanan Leaf’in, NEDC testlerinde de görüldüğü gibi şarj aralığında 175 km menzili var ve bu da aracı pratik bir otomobile dönüştürüyor.

Hatchback aile otomobili, geliştirilmiş bir kompakt elektrikli motor ve arabanın ön kısmında ön tekerlekleri hareket ettiren bir redresörle iyice güçlendirilmiştir. AC motor, maksimum 145 km/h hız için yeterli olacak 80 kW’lık bir güç ve 280 Nm’lik bir tork üretiyor. Leaf 80 kW’lik gücü Nissan’ın geliştirdiği ince tabakalı, lityum-iyon bataryadan tedarik ediyor.

Leaf’de klima, uydu navigasyon, dikiz aynasında park kamerası, hızlı şarj soketi ve yepyeni telefon bağlantısı özellikleri de bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı