Buradasınız
Home > Güncel > Euro NCAP’den CX-5’e Tam Not

Euro NCAP’den CX-5’e Tam Not

Şubat ayında Avrupa’da lansmanı yapılan kompakt bir SUV olan CX-5, dört güvenlik kategorisinde de en yüksek puanı aldı. Yetişkin yolcu koruması, çocuk yolcu koruması ve güvenlik yardımı sistemi açısından elde ettiği puanlar (sırasıyla yüzde 94, yüzde 86 ve yüzde 87), bu kategorilerde beş yıldız kazanmak için sınır olan yüzde 80, yüzde 75 ve yüzde 60’ın çok üzerindeydi. Dahası, 2012 yılında NCAP tarafından yayaların korunması için getirilen yüksek standartlara tabi tutulmasına rağmen, Mazda’nın en yeni modeli en yüksek skoru elde etmeyi başardı. Bu standartlara göre araçlar bu kategoride de en az yüzde 60 başarı elde etmek zorunda…

Mazda6 ve Mazda3’ü takip eden CX-5, kurum 2009 yılında yeni değerlendirme sistemini tanıttıktan sonra Euro NCAP’ten beş yıldız kazanan üçüncü Mazda oldu. Her bir kategorideki skorlar, 64 km/s hızla önden çarpma, 50 km/s hızla araç araca yandan çarpışma, 29 km/s hızla yanal darbe ve 50 km/s hızda yayaya çarpma simülasyonu de dahil olmak üzere birçok çarpışma testine göre belirlenmektedir. Euro NCAP, aynı zamanda, elektronik denge kontrolü sistemini (ESC)3 de değerlendirmektedir.

Yeni nesil Mazda’ların ilki olan CX-5, aynı zamanda yenilikçi SKYACTIV-Gövde’ye sahip olan ilk modeldir. İdeal aracı geliştirme amacıyla, Mazda mühendisleri çizim tahtasına geri döndüler ve yapının prensiplerini, materyalleri ve üretim yöntemlerini yeniden düşündüler. Sonuç olarak, yüksek dayanımlı çelik gövdenin yüzde 61’ini oluşturdu. Hatta ön ve arka tamponda bulunan tampon kirişleri 1,800 MPa ultra yüksek dayanımlı çelikten yapıldı – bu çelik bir otomobilden kullanılan gelmiş geçmiş en kuvvetli çeliktir. Dolayısıyla, Mazda, sadece mükemmel bir çarpışma güvenliği sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda oldukça hafif olan bir gövde ortaya çıkardı. Mazda, SKYACTIV-Gövde’yi tüm yeni nesil ürünlerinde kullanmayı planlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı