Buradasınız
Home > Güncel > ERC’ye Türk Damgası

ERC’ye Türk Damgası

Avrupa Ralli Şampiyonası(ERC)’nın üçüncü ayağı olarak 3-5 Haziran 2011 tarihlerinde koşulan 40. Boğaziçi Rallisi’ni Castrol Ford Team Türkiye ekibi adına Yağız Avcı – Bahadır Gücenmez ikilisi kazandı. Ford Fiesta S2000 ile zorlu mücadeleyi kazanan ikili, 1999 yılından beri bu ralliyi kazanan ilk Türk ekip olarak göğüsleri kabarttı.

Rallide 237,82 kilometresi özel olmak üzere toplamda 637,97 km uzunluğundaki bir güzergahı kapsayan ve 16 özel etaplı rallinin ikinci gününde liderliği eline geçiren genç şampiyon, son etaba gelene kadar liderliğini korumayı başardı ve ERC’ye kayıtlı İtalyan Luca Betti’nin 25.7 saniye önünde galibiyete uzandı. Avrupa Şampiyonası’nı kovalayan bir diğer sürücü Maciej Oleksowicz podyumun üçüncü basamağına çıkan isim oldu.

Yağız Avcı, 16 özel etabın altısında en iyi zamanlara imza atarken, Betti ve Oleksowicz üçer özel etapta en hızlı isim olmayı başardılar. Rallinin ikinci ayağında yarış dışı kalarak mücadeleye erken veda eden İtalyan pilot Renato Travaglia’nın ardından müthiş bir podyum mücadelesi yaşandı. Etaplara yabancı olmayan Avcı, rakiplerine karşı bu avantajı çok iyi değerlendirerek finişe büyük bir avantajla geldi.

Öte yandan  Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotu Murat Bostancı – Onur Vatansever ikilisi de genel klasmanda dördüncü sırada yer aldı.

Rallinin son gününde lastik patlatarak bir sıra gerileyen Ercan Kazaz – Serdar Kurbanzade ikilisi genel klasmanda ralliyi altıncı sırada tamamlasa da Sınıf 3 birinciliğini kimseye bırakmadılar.

Sınıf5’te Fiat Palio S1600 ile yarışan Fatih Kara – Bilge Ayan ikilisi galip gelirken, Sınıf6’da puan alan iki ekip Ford Castrol Team Türkiye ekipleri Orhan Avcıoğlu – Burçin Korkmaz ve Emre Yurdakul – Burak Erdener oldu.

Toplam dokuz otomobilin mücadele ettiği Sınıf8’de galibiyet Tezcan Dalfidan’ın, Sınıf9’da birincilik Ali Murat Pekdemir’in oldu.

Skoda Yüce Auto destekli Bonus Parkur Racing ekibi Burak Çukurova-Ünal Tezel ekibi, Skoda Fabia S2000 ile iddialı başladıkları yarışı yoldan çıkarak tamamlayamadı. Çukurova-Tezel ikilisi rallinin son gününe klasman dışı devam ettiler.

Ayrıca Boğaziçi Rallisi’nin birinci ve ikinci günlerinde Historic Rally Şampiyonası’nın da 2011 sezonundaki birinci ve ikinci ayakları gerçekleştirildi. Birinci ayağın galibi genel klasmanda Engin Kap – Başar Yavuz ikilisi olurken, ikinci yarışın galibi Fin ikili Hannu Pulkkinen – Jouko Vaskelainen oldu.

Bodrum’dan yarışa katılan genç pilot Ali Murat Pekdemir ise, Turgutreis Belediyesi desteğinde start aldığı kariyerinin ilk rallisini sınıf 9 birincisi ve gençler üçüncüsü olarak tamamladı.

Türkiye’nin en eski uluslar arası otomobil sporu organizasyonu 40. Boğaziçi Rallisi sonunda gerçekleştirilen basın toplantısında genel klasmanda ilk üç sırada yer alan pilotlar şunları söyledi:

Yağız Avcı:
“Çok mutluyum, evet uzun süre sonra kazandık. Çok kişinin emeği geçti bu birincilikte. Castrol Ford Team Türkiye´nin motivasyonu her zaman yanımızdaydı. Rakiplerimiz çok hızlıydı ama biz de hatasız bir yarış çıkardık ne yoldan ne de arabamızdan hiç bir problem yaşamadık, organizasyona gelince gayet başarılı ve çok iyiydi. Hayatımın en önemli yarışıydı.”

Luca Betti: “Mutluyuz, kazanmayı umuyorduk ama en azından ERC puanları kazandık. Atak yaptık, geri planda durmayıp performansımızı yükselttik. Ana şampiyonaya girme imkanım olduğu için çok şanslıyım. Maksimum gücümle elimden geleni yapacağım.”

Maciej Oleksowicz: “Çok memnunuz, rakiplerimiz çok zordu ve güçlüydü. Sezonun geri kalanı için iyi olacağını düşünüyorum. Benim için çok güzel bir parkurdu, istanbul muhteşem bir şehir, etaplar çok zevkliydi ve son olarak yol çok eğlenceliydi. Arabalarımızı çok güzel kullanma imkânı hatta ve hatta kaydırma imkanı bulduk.”

40. Boğaziçi Rallisi ile ilgili detaylı bilgiye, etap ve bölüm sonundaki yarışmacı yorumlarına, etap zamanlarına ulaşmak için www.bosphorusrally.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı