Buradasınız
Home > Güncel > En Verimli Tesis Unvanı Tofaş’ın

En Verimli Tesis Unvanı Tofaş’ın

Dünya Klasında Üretim (WCM) alanında dünya çapında 170 Fiat Grubu fabrikası içinde eriştiği “Gümüş” üretim seviyesiyle en üst sıralarda ayrıcalıklı bir yere sahip Tofaş’ın modern fabrikası, Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİE) tarafından organize edilen 2. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen “Sanayi Enerji Verimliliği” yarışmasında genel klasmanda ikincilik kazanırken, aynı zamanda “Türkiye’nin En Verimli Otomotiv Tesisi” unvanını da kazandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın bizzat verdiği ödülü, Tofaş Tesisler ve Teknik Hizmetler Müdürü Nizamettin Aypak aldı.  Son üç yılda enerji yoğunluğunu ciroya orantılı olarak en fazla iyileştiren (Birincil enerji giderleri/ ciro) şirketlerin arasında yer alan ve enerji verimliliğini en fazla geliştiren otomotiv tesisi olan Tofaş Fabrikası, aynı zamanda Fiat dünyası içinde de enerji verimliğini son 3 yılda en fazla geliştiren Fiat Fabrikası oldu. Son 3 yılda çok sayıda enerji verimliliği projesi ile yaklaşık 60 Milyon KWh enerji tasarrufu sağlayarak, birim enerji tüketimi % 30 azaltıldı. Toplam enerji bütçesinde ise her yıl ortalama % 10 verimlilik gerçekleştirildi.

EKO FABRİKA:TOFAŞ

Sürdürülebilir gelişme ilkesi çerçevesinde,  proaktif bir çevre yönetim sistemi uygulamayı ve geliştirmeyi hedefleyen Tofaş, hem ürünlerde hem de üretim süreçleri ve diğer uygulamalarda çevreyi gözeterek çalışmasıyla dikkat çekiyor.

 • 2002 yılından itibaren atık suların geri dönüştürülerek bahçe sulamasında kullanılmasıyla, yılda 50 bin metreküp su tasarruf sağlanıyor.
 • Tekrar kullanılabilir ambalaj-kaset uygulamaları ile karton, ahşap, naylon atıklar azaltılmış olup, yılda yaklaşık 70 bin ağacın kesilmesi önleniyor.
 • Tofaş Su Bazlı Boya Tesisimiz, boyada kullanılan çözücü tüketiminin ciddi miktarda azaltılmasıyla çevreye dost boya işlemi elde ediliyor.
 • Plastik atık malzemlerin geri dönüştürülmesi ile yılda yaklaşık 850 ton plastik yeniden kullanılıyor.
 • Yeni Bonder Kataforez tesislerinde konveyörlerle taşınan gövdeler yerine  programlanabilir robotlu sistem uygulamasına (Vario Shuttle)  geçilerek  Proses tank hacimleri  yüzde 25 azalma sağlanarak  su tüketimi azaltılmış ayrıca daha az tank hacmi olmasından dolayı ısıtmada  yüzde 12 kazanç sağlandı.
 • Boya üretimde “pasivasyon ve fosfatlama banyo suları ileri arıtımdan geçirilerek” hem demineralize su hemde banyo kimyasalları geri kazanılmış, diğer deyişle atıksu geri kazanımı gerçekleştirildi.
 • Son 3 yılda çok sayıda enerji verimliliği projesi ile yaklaşık 60 Milyon KWh enerji tasarrufu sağlayarak, birim enerji tüketimi % 30 azaltıldı. Toplam enerji bütçesinde ise her yıl ortalama yüzde 10 verimlilik gerçekleştirildi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı