Buradasınız
Home > Güncel > En Sadık Müşteri Hyundai’de

En Sadık Müşteri Hyundai’de

Dünyanın önde gelen bağımsız pazar araştırma şirketi Brand Keys’in yaptığı çalışma sonucunda Hyundai, 2011 Yılı Müşteri Sadakati ve Tercihi Çalışması’nda ilk sıraya yerleşti.

Her yıl periyodik olarak yapılan araştırmanın 2011 yılı çalışmasında 79 farklı kategoride faaliyet gösteren 528 marka değerlendirildi. Otomotiv kategorisinde Hyundai, yeni ve mevcut müşterilerin ilk sırada tercih ettiği marka seçilerek tüm Amerikalı ve Avrupalı markaları geride bıraktı.

Araştırmanın sonucunu değerlendiren Brand Keys Kurucu Başkanı Robert Passikoff yaptığı açıklamada; “Hyundai, otomotiv kategorisinde müşterilerin beklentisini en iyi karşılayan marka olarak ilk sıraya yerleşti. Yaptığımız araştırma, pazar payı ile de paralellik gösteriyor ve bu doğrultuda müşteri sadakati ve tercihi çalışmasındaki başarısı ile Hyundai’nin pazar payının artışı arasındaki ilişkiyi rahatlıkla görebiliyoruz. Hyundai markasını tebrik ediyorum. Önümüzdeki yıllarda da bu başarısını devam ettireceğine eminim” dedi.

Kazanılan başarı ile ilgili konuşan Hyundai Motor Amerika Bayi Pazarlama Müdürü Trea Reedy ise şunları söyledi; “Hyundai’nin elde etmiş olduğu bu başarı, Hyundai Garanti hizmetinin başarısını göstermektedir. Müşterilerimize sunduğumuz Hyundai garantisi, sektördeki diğer firmaların hizmetlerinden çok daha üstün bir kapsama sahip. Tasarımı, düşük yakıt tüketimi ve yüksek teknolojisi ile beğeni toplayan modellerimizin de desteği ile yeni ve mevcut müşterilerimizin alım listelerinde ilk sırada yer alıyoruz”.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı