Buradasınız
Home > Güncel > En Ekonomik Cabrio: Fiat 500C

En Ekonomik Cabrio: Fiat 500C

Fiat 500C

İtalyan otomobil üreticisi Fiat’ın küçük sınıftaki modeli Fiat 500’ün cabrio karoserli versiyonu ülkemizde de satışa sunuldu.

35 bin TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla dikkat çeken cabrio karoserli Fiat 500 versiyonu, ilk etapta güçleri 69 ila 100 HP arasında değişen iki benzinli motorla ithal ediliyor. 1.2 litre 69 HP’lik benzinli motor versiyonunda Dualogic otomatik şanzımanın isteğe bağlı olarak tercih edilebildiği Fiat 500C, Pop ve Lounge adı verilen iki ayrı donanım seçeneğiyle satın alınabiliyor. Pop donanım seviyesinde ABS+EBD, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, sürücü diz hava yastığı, aktif gergili ön emniyet kemerleri, ESP, ASR, MSR, HBA ve Hillholder (1.4 lt. 100 HP için), krom kapı kolları, elektrikli ve buğu çözücülü gövde rengi dış dikiz aynaları, yükseklik ayarlı ön ve arka kafalıklar, yükseklik ayarlı direksiyon simidi, “Follow me home” farlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli ön camlar, manuel klima, yol bilgisayarı, MP3 ve CD çalarlı müzik sistemi ve 50/50 katlanabilir arka koltuklar standart olarak sunuluyor. Lounge donanım paketinde ise Pop donanım seviyesine ek olarak 15’’ alaşım jantlar, krom egzoz ucu, yan cam altı krom çıtalar, ön ve arka tampon üzeri krom barlar, sis farları, park sensörü, direksiyondan kumandalı Blue&Me ses sistemi, direksiyondan kumandalı MP3 ve CD çalarlı müzik sistemi, otomatik klima ve polen filtresi, yükseklik ayarlı deri direksiyon simidi, deri vites topuzu, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu standart olarak yer alıyor.

Gerek tasarımı gerek boyutlarıyla hatchback karoserli Fiat 500 modeliyle çok benzer özellikler sergileyen Fiat 500C, elektrikli sofftop tavanıyla farkını ortaya koyuyor. Kumaş kaplı ve sürgülü tavan sistemi, fildişi, kırmızı ve siyah olmak üzere 3 farklı renkle satın alınabiliyor. 3.55 metrelik uzunluğu ve 1.65 metrelik genişliğiyle zaten ideal bir metropol ulaşım aracı olarak dikkat çekmeyi başaran Fiat 500 ailesinin yeni üyesi, modern açılır tavan konseptiyle aynı zamanda dört mevsim ideal kullanıma imkan sağlıyor ve en güçlü özelliklerinden olan tasarımı daha da iddialı hale getiriyor .

Bununla birlikte Fiat’ın ekolojiye ve mobiliteye bağlılığının bir kanıtı olarak Fiat 500C’nin hem 1.2 litre 69 HP hem de 1.4 litre 100 HP’lik benzinli motorlarında Start&Stop teknolojisi isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor. Özellikle sıkışık trafikte ve rölantide beklerken yakıt tüketiminin ve karbon salınımının artmasını engelleyen sistem, vites boşa alındığında motoru anlık olarak durduruyor. Motoru tekrar çalıştırmak için ise vitesi seçmek yeterli oluyor.

Fiat Auto’nun Microsoft ile birlikte 3 yılda geliştirdiği Blue&MeTM sisteminin yer aldığı Fiat 500C, yüksek düzeyde gelişmiş bir teknolojiyi de kullanıcılarına sunabilmesiyle dikkat çekiyor.

Otomotiv sistemi için geliştirilen Windows Mobile bazlı Blue&MeTM’nin teknolojisi, mevcut pahalı ve kalıplaşmış donanımların yerini alan ve pazardaki yeniliklere paralel olarak güncellenebilen bir sistem olmasıyla fark yaratıyor. Cep telefonlarının, müzik çalarların ve diğer kişisel elektronik aygıtların otomobile entegrasyonunu sağlayan Blue&MeTM sistemi, Bluetooth arayüzü ile eller serbest özelliği, geliştirilmiş ses tanıma, USB girişi, MP3 çalar ve sesli SMS kısa mesaj okuma gibi unsurları içeriyor.

Direksiyon simidi üzerinden kumanda edilebilen Blue& MeTM sistemine sahip Fiat 500C, sürücüsüne Bluetooth’lu bir cep telefonu cebinde veya çantasında olsa dahi, ellerini direksiyondan kaldırmadan cep telefonunu kullanabilme imkanı sunuyor. Geliştirilmiş ses tanıma sistemi de anında etkileşime olanak verirken, gelen kısa mesajların yüksek sesle sürücüye iletilmesini de sağlıyor. Araç içindekiler, iPod, cep telefonu, MP3 çalar veya USB harici belleğe kayıtlı MP3, WMA ve WAV formatındaki müzikleri, dijital cihazı USB porta bağlayarak dinleyebilme ayrıcalığına sahip olabiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı