Buradasınız
Home > Güncel > Elektrikli Soul Gün Sayıyor

Elektrikli Soul Gün Sayıyor

Hyundai-Kia işbirliğinin ilk elektrikli modeli olacak Soul EV’nin üretimine gelecek ay Güney Kore’de başlanacağı duyuruldu. Markanın elektrikli aracı ABD ve Avrupa pazarlarında da satışa sunulacak.

Kia’nın Pazarlama Grup Başkan Yardımcısı Cho Yong-won tarafından yapılan açıklamada küresel çapta bir yıl içerisinde 5 bin adet Soul EV modeli satılması hedefleniyor.

Modelin benzinli versiyonunun en üst donanım seviyesiyle aynı olması planlanan Soul EV’in satış fiyatı ise 39 bin 400 dolar olarak belirlendi. Bu rakam ülkelerin vergi oranlarına göre değişiklik gösterecek.

Hızlı şarj ile 33 dakikada, normal şarj ile 4 saatte şarj edilebilen Soul EV yapılan testlere göre 148 km hıza ulaşabiliyor.

Alternatif yakıt arayışlarını sürdüren ve bu konuda Toyota ile büyük bir rekabete girişen Hyundai ise hidrojen yakıtlı araçlar üzerine yoğunlaşıyordu. Ancak Toyota’nın elektrikli otomobil atağının gerisinde kalmak istemeyen marka Kia ile birlikte grubun ilk elektrikli otomobili projesini Soul modelini temel alarak hayata geçiriyor. Hyundai markalı ilk elektrikli otomobilin yola en erken 2016 yılında çıkması hedefleniyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı