Buradasınız
Home > Güncel > Elektrikli Otomobillerin Vergileri Açıklandı

Elektrikli Otomobillerin Vergileri Açıklandı

Uzun süredir merakla beklenen elektrikli otomobillere teşvik öngören ve bu otomobillerde alınacak özel tüketim vergisine (ÖTV) ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Alınan karara göre, elektrikli otomobiller bundan sonra motor gücüne göre üç ayrı kategoride vergi dilimine tabi tutulacak. Bu kategoriler yüzde 3, yüzde 7 ve yüzde 15 olarak dilimlere ayrılacak. Motor gücü 85 kilovat ve altında olan binek otomobillerde vergi yüzde 3, 85-120 kilovat arasındaki otomobillerde yüzde 7 ve  motor gücü 120 kilovat üzerinde olan araçlar içinse yüzde 15 ÖTV uygulanacak. Vergilendirme sırasında elektrikli motosikletler de unutulmazken motor gücü 20 kilovatı geçmeyen elektrikli motosikletlerden yüzde 3 ÖTV alınması kararlaştırıldı.

Bakanlar Kurulu kararıyla motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyen motosikletlerde ise uygulanan ÖTV, yüzde 22’den yüzde 8’e düşürüldü.

Halen motor silindir hacmi 1600 cm3’e (1600 hariç) kadar olan binek otomobillere yüzde 37, 1600-2000 cm3 (2000 hariç) arasında olanlara yüzde 60, 2000 cm3 ve üzerindeki otomobillere ise yüzde 84 oranında ÖTV uygulanıyor. ”Torba Yasa”da da motor gücü 85 kilovatı geçmeyen binek otomobillere yüzde 37, 85-120 kilovat arası olanlara yüzde 60, 120 kilovatı geçenlere ise yüzde 84 ÖTV öngörülmüştü. Kanunda, Bakanlar Kurulu’na bu oranları yüzde sıfıra kadar düşürme yetkisi verilmişti.

Kararnamede eşya taşımaya mahsus elektrikli motorlu araçlarla ilgili ÖTV oranları da diğer araçlara uygulanan ÖTV ile aynı tutuldu.

Bu arada, ”Torba Yasa”da 87’inci maddeyle düzenlenen Özel Tüketim Vergisinin ekindeki ÖTV’ye tabi mallar ve bu mallarda uygulanacak ÖTV oranları ve tutarlarının yer aldığı listeler de uluslararası uygulamalara paralel olarak güncellendi. Bu çerçevede, ÖTV oran veya tutarlarında değişiklik yapılmadı, mevcut tutar ve oranlar aynen korundu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı