Buradasınız
Home > Güncel > Elektrikli Fluence’da Türk İmzası

Elektrikli Fluence’da Türk İmzası

Bursa fabrikasında ön seri üretimi devam etmekte olan ilk yerli elektrikli otomobil, Renault Fluence Z.E.’nin kalıplarının nerdeyse tamamı Türk kalıpçılarından tedarik ediliyor.

Dünya’da ve Türkiye’de, karbondioksit kullanımının sıfıra doğru gitmesinde “yardımcı oyuncu” rolünü üstlenen kalıpçılardan biri de Karel Kalıp Genel Müdürü Refik Diri; “Fluence Z.E. projesi için 2 sene önce çalışmalara başladık, Karel Kalıp olarak ilk yerli üretim olan elektrikli otomobilin iç giydirme parçalarının kalıplarını ürettik”dedi. Tamamen otomotiv sektörüne yönelmiş olan, daha önce Jaguar Landrover gibi önemli firmalar için de kalıp üreten Karel Kalıp Genel Müdürü; “Bizim için Fluence Z.E.’nin Türkiye’de üretilerek bütün dünyaya ihraç edilecek olması ve böyle anlamlı bir projenin kalıp tedarikçisi olmak bizi mutlu etti ve gururlandırdı.” dedi.

Ankara’da 24 Mart perşembe günü akşamı düzenlenecek ”Elektrik Motorlu Araç Teknolojisi Tanıtım Sergisi” kapsamında sergilenecek olan Fluence Z.E.’ye sahip olmak için bekleyenlerin sayısı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil 661’e ulaştı.

Türk kalıp sektörünün gelişmesi için yerli üretimin önemini ve yerli kalıp kullanılmasının sektör için çok önemli olduğunu her fırsatta vurgulayan Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Özoğul; “Fluence Z.E. projesinde Türk kalıpçıların da yer alması sektörün geleceği için önemli bir gelişme. Ülkemizin, başta otomotiv olmak üzere birçok sektörde hızla küresel tedarikçi olma konumuna geldiği ve üretim miktarlarının hızla yükseldiği bu günlerde kalıba olan ihtiyaç da artıyor. Özellikle 2000’li yılların başından itibaren otomotiv sektörü ile paralel olarak büyüyen Türk kalıp sektörü, iç piyasanın ihtiyaç duyduğu tüm kalıpların Türkiye’den tedarik edilmesine yönelik yapılacak her türlü çalışma için ana sanayi, yan sanayi ve eğitim kurumlarımız ile iş birliğine hazırız” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı