Buradasınız
Home > Güncel > Elektrikli Araçlara En Büyük İlgi Türkiye’de

Elektrikli Araçlara En Büyük İlgi Türkiye’de

Türkiye’nin öncü tüketici finansman şirketlerinden TEB Cetelem’in Avrupa çapında gerçekleştirdiği ‘Elektrikli Otomobiller’ anketinin sonuçları basın toplantısıyla açıklandı. TEB Cetelem’in aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 Avrupa ülkesinde gerçekleştirdiği anketten elektrikli otomobil pazarının gündemini etkileyecek sonuçlar çıktı.

İngiltere, Rusya, Almanya, Belçika, İspanya, Fransa, İtalya, Polonya, Portekiz ve Türkiye’den toplam 6 bin kişiyle yapılan ‘Elektrikli Otomobiller’ anketi çerçevesinde katılımcılara, elektrikli otomobillerin tüketiciler tarafından nasıl algılandığı, bu araçların yaygınlaşması için devletlerden beklentilerin ne yönde olduğu ve devletlerin elektrikli araçlara karşı tutumunun nasıl olduğu soruları yöneltildi. Buna göre,  Avrupa çapında elektrikli araçlara en çok ilgiyi Türkler gösteriyor.

Gerçekleştirilen geniş çaplı anket sonucunda elde edilen sonuçlardan biri de elektrikli otomobillerin tüketiciler tarafından ilgiyle takip edildiği yönünde oldu. Özellikle Türk tüketicilerin %93’ü elektrikli araçlara ilgi gösterirken; %82’si de bu araçları satın almaya hazır olduklarını belirttiler. Ayrıca Türk tüketicilerin %67’si elektrikli araçların termal araçlardan daha ekonomik olduğuna inandıklarını açıkladı.

Türkiye’de maddi tasarruf, Avrupa’da çevre bilinci

Elektrikli araçlara en fazla ilginin Türkiye’de olduğunu gösteren anketten elde edilen bilgiler, bu ilginin nedenini de ortaya çıkardı. Buna göre, tüketicilerin elektrikli araçlara yönelmesinin nedeni, Türkiye’de tamamen ekonomik gerekçelere dayanıyor. Avrupa’da ise anket için görüşülen kişiler, elektrikli otomobil alma olasılıklarının nedeni olarak, bu otomobillerin çevreye karşı duyarlı araçlar olmasını gösterdi. Buna karşın Türkiye’den katılımcılar,  elektrikli araçların, çok yüksek akaryakıt fiyatlarından dolayı içten yanmalı motorlara alternatif olabileceğini belirtti.

Anket çerçevesinde katılımcılara yöneltilen sorulardan biri de elektrikli otomobil üretimi konusunda devletten beklentileri yönünde oldu.

Bakan Ergün: Altyapı en kısa sürede hazır

‘Elektrikli Otomobiller’ anketinden çıkan sonuç raporuna görüşleriyle katkıda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Bu konuda, hukuki, idari ve fiziki altyapıyla ilgili iyileştirmeler yapmamız gerekiyor. Biz bu konularla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizde de yeterli altyapıyı en kısa sürede oluşturacağız. Elektrikli araçların özellikle şarj ve menzil sorunlarının çözülmesiyle birlikte, bu araçların daha fazla talep edileceğini düşünüyorum. O talep oluştuğunda, biz altyapımızı hazırlamış olacağız. Türkiye’de eskiden iş yapma biçimi, önce ihtiyacın belirmesi, sonra bu ihtiyaca göre adımların atılması şeklindeydi. Biz ise artık, gelecekte oluşacağını gördüğümüz bu ihtiyacın adımlarını şimdiden atıyoruz” dedi.

Türkiye’de yıllık araç üretiminin 2023 yılında 4 milyona ulaşmasını beklediklerini belirten Bakan Ergün, “Sektörde böyle ciddi rakamlara oynayan bir ülkenin elektrikli araçlar ve kompanentleri konusunda da markalar oluşturması gerekir” diye konuştu.

‘Elektrikli Otomobiller’ raporuyla ilgili görüşlerini aktaran TEB Cetelem Genel Müdürü Paul Milcent, “Bu denli geniş katılımlı bir anketi başarıyla tamamlamak için fazlasıyla emek verdik. Avrupa’nın otomobil pazarında önde gelen 10 ülkesinden tam 6 bin kişiye direkt olarak ulaştık. TEB Cetelem olarak bizler için otomotiv endüstrisinin temel gelişmelerini takip etmek büyük önem taşıyor çünkü bu sayede tüketicilere en iyi hizmet ve fırsatları sunma şansına sahip oluyoruz. Raporun sonuçlarının, elektrikli otomobil gelişimine inanan üreticiler ve devletler açısından oldukça faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı