Buradasınız
Home > Güncel > Elektrikli Ampera’ya 5 Yıldız

Elektrikli Ampera’ya 5 Yıldız

Opel Ampera, bağımsız tüketici organizasyonu Euro NCAP (European New Car Assesment Program-Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı) tarafından 5 yıldızla ödüllendirildi.

Böylece, günlük kullanıma uygun bir otomobil olarak maksimum emniyet seviyesine ulaşan ilk elektrikli otomobil oldu. Beş kapılı sedan, yan bariyer testlerinde en iyi sonuçları etti ve 2009’dan beri zorunlu hale gelmiş olan yan darbe testinde maksimum puan alan ilk otomobil oldu. Ampera, herhangi bir çarpışma durumunda, olası en düşük deformasyonu ve en yüksek hayatta kalma oranını sağlamak amacıyla darbe karşısında kontrollü şekilde deforme olan enerji emici bölgelerle tasarlandı. Otomobilin elektrik emniyeti de her çarpışma testi sonrası güvenilirliğini kanıtladı. Olası bir acil durumda akü takımının bağlantısı, kurtarma görevlilerince kolayca ayrılabiliyor ve bunun yanında 8 hava yastığından oluşan set standart olarak sunuluyor. Arka koltuklarda da ISOFIX çocuk koltuğu montaj sistemi bulunuyor.

Ön koltuklardaki ayrılabilir baş destekleri boyun travmalarına karşı koruma sağlarken, pedal grubu da önden gelen bir darbede dizlerden aşağısını korumak amacıyla katlanabiliyor. Ampera, 2012 ilkbaharında Türkiye’de satışa sunulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı