Buradasınız
Home > Güncel > Elektrik rekabetine Jaguar da katıldı

Elektrik rekabetine Jaguar da katıldı

jaguar I-pace

CARMEDYA.COM –  Tesla’nın ardından Audi ve Porsche’nin elektrikli modellerini duyurmasıyla harekete geçen Jaguar da rekabete katıldı. Rakiplerinden önce yollara çıkması beklenen Jaguar I-Pace, Mart ayında üretim versiyonuyla tanıtılacak ve 2018 yılı ortasında satışa sunulacak.

Elektrik rekabetine Jaguar da katıldı

Audi, önümüzdeki yıl e-tron elektrikli modelinin üretimine başlayacağını duyurmuştu ancak Volkswagen Grup bu tarihin 2019 yılına ertelenebileceğini açıklamıştı. Porsche de aynı şekilde Mission E elektrikli modelinin üretimine 2018 yılı sonunda başlayacağını bildirmişti.

Şimdilik Jaguar, I-Pace ile ilgili detaylı bilgi paylaşmıyor. 2016 yılında konsept modelin tanıtımı sırasında, üretim versiyonunun 500 km. menzile sahip olacağı vurgulanmıştı.  Bu arada standart 50 kW hızlı şarj edilebilen bataryalar yerine konseptte 90 kW batarya kullanıldığını da hatırlatmak gerek.

Audi, e-tron SUV modeli de 95 kW’lık bir pil ile 500 km menzil sunacak. Porsche Misson E de 500 km. menzil sunan diğer bir model olacak.

I-Pace, Svusturya’nın Graz kentindeki Magna Steyr tesislerinde üretilecek. Üretim kapasitesi ise yılda 13 bin adet olacak.

Modelin ilk olarak  Mart ayında Cenevre’de tanıtılması bekleniyor ancak bu bilgi henüz Jaguar tarafından onaylanmadı.

Kübra Yeşilkaya
2014 yılında lisede, Grafik Tasarım ve Fotoğrafçılık bölümünü bitirmişdir. 2016 yılında SAÜ MYO Üniversitesinden, Habercilik ve Gazetecilik den mezun olmuştur. Ayrıca AÖF – Medya ve İletişim bölümünde eğitimine devam etmektedir. 2014 den 2016 yılları sonuna kadar Kampüshaber gazetesinde Grafikerlik ve muhabirlik, aynı zamanda Hürriyet aile sitesinde editör yardımcılığı yapmıştır. Kısa bir süre M&T Reklam şirketinde grafik tasarımcı olarak yer almıştır. 2017 yılında Anadolu Yaşam Sağlık Tesislerinde Sosyal Medya Uzman yardımcılığı ve grafikerlik yapan Kübra Yeşilkaya, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup da yeni görevine devam etmektedir.

    Benzer yazılar

    Yukarı