Buradasınız
Home > Güncel > Dünyanın En Pahalı Otomobili

Dünyanın En Pahalı Otomobili

Bugatti Type 57C Atlantic

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir mezatta rekor fiyata satılan 1936 model Bugatti, dünyanın en pahalı otomobili ünvanını ele geçirdi.

Tam 30 milyon dolara (46.8 milyon TL) alıcı bulan Bugatti’nin rekoru 2008 yılının Aralık ayında  35.5 milyon TL fiyatla satılan Ferrari 250 GTO’ya aitti.

ABD’nin Kaliforniya kentinde bulunan Mullin Otomotiv Müzesi tarafından satın alınan ve 2008 yılında hayatını kaybeden nörolog ve otomobil koleksiyoneri Dr. Peter D. Williamson’a adanan Bugatti Type 57C Atlantic, artık hergün binlerce otomobil tutkunu tarafından ziyaret edilebilecek.

Otomobilin satıldığı fiyatı değerlendiren ve mezatı gerçekleştiren Gooding and Company adlı şirketin başkanı David Gooding, aracın gerçek değerinin 40 milyon dolar (62.4 milyon TL) olduğunu, Bugatti’nin çok ucuza gittiğini söyledi.

Bugatti’nin üretildiği dönemin efsanesi haline gelen Type 57C Atlantic modeli ilk kez 1935 yılındaki Paris Otomobil Fuarı’nda yüzünü göstermişti.

Kalbindeki 200 HP güç üreten motoruyla o dönemde inanılmaz sayılan 198 km/s’lik hıza sahipti. Dr. Williamson tarafından 1971’de 59 bin dolara alınan otomobilin diğer sahibi ise ünlü moda tasarımcısı Ralph Lauren olmuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı