Buradasınız
Home > Güncel > Düelloyu Kazanan Hamilton

Düelloyu Kazanan Hamilton

Formula 1’de sezonun 10. yarışı Almanya’nın Nürburgring Pisti’nde gerçekleşirken, pilotlar arasında büyük bir düellonun yaşandığı mücadeleden galip çıkan isim McLaren’in İngiliz  pilotu Lewis Hamilton oldu.

Sıralama turlarında elde edilen dereceler sonrasında Red Bull pilotu Mark Webber pol pozisyonu alırken, takım arkadaşı Vettel’den bu sezon ilk kez çok daha iyi bir dereceye imza atmayı başardı. Sıralama turlarının en şanssız ismi ise Buemi oldu. Cuma günü yakıt sistemi değişen otomobilin benzin örneğinde yabancı maddeye rastlanması sonucu bu pilot ceza alarak, yarışa en son sırada başlamak zorunda kaldı.

Start ile birlikte liderlik mücadelesi ilginç görüntülere sahne olurken, ilk virajda öne çıkmayı başaran isim Hamilton oldu. Bu virajın ardından Hamilton’ı Vettel, Alonso ve Webber takip ederken, Massa ile Heidfeld mücadelesi de en az öndeki dörtlü grup kadar izleyenlerin nefesini kesmeye yetti.

Yarışın 12. turunda Vettel virajı alamayınca spin attı ve 9. sıraya kadar geriledi. Bu hatayı değerlendiren Hamilton, Webber ve Alonso arasında liderlik mücadelesi iyice kızıştı.

Kazaların da damgasını vurduğu yarışta en ilginç temas Buemi ile Heidfeld arasında yaşandı. İçeriden atak yapmaya kalkan Heidfeld’i sıkıştıran ve rakibine geçecek yer bırakmayan Buemi, sağ taraftan Heidfeld’in aracının sol yanına çarparak Heidfeld’i pist dışına itti ve aracının ön kanadı kırılan ve çakıl kavuzunda sürüklenen araç yarış dışı kaldı. Bu temasla ilgili inceleme başlatılı.

Yarış dışı kalan diğer pilotlar Liuzzi ve Button olurken, Barrichello da aracındaki yağ sızıntısı nedeniyle yarışa erken veda eden son isim oldu.

Lastik tercihlerinin ve pit stop stratejilerinin sonucu belirlediği mücadelede tercihini yumuşak lastiklerden yana kullanan pilotların daha başarılı olduğu görüldü.

Yarışın son turlarında Webber’e kaptırdığı liderliği yeniden ele geçiren Hamilton son beş tur arayı açarak, rahat bir zafer kazandı. Alonso’nun ikinci, Webber’in ise üçüncü olduğu mücadelede son turda pite Massa’nın ardından giren ve Massa’nın önünde pitten çıkmayı başaran Vettel dördüncü oldu. Massa ise beşincilikle yetindi.

Bu sonuçlarla Ferrari’nin rakiplerine göre giderek hızlandığıdikkat çekerken, bu sezon ilk kez podyum göremeyen Vettel ise herkesi şaşırttı. Webber ise bu sezon ilk kez hem sıralama turlarında hem de yarışta takım arkadaşını geçmeyi başardı ve geçen yarışta Vettel’i geçmemesi yönünde aldığı uyarıya da güzel bir cevap vermiş oldu.

[table id=106 /]

[table id=107 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı