Buradasınız
Home > Güncel > DS4 Türkiye Yollarında

DS4 Türkiye Yollarında

Citroen’in Créative Technologie yaklaşımının son ürünü, DS serisinin DS3’ten sonra ikinci üyesi olan DS4; Türkiye’de satışa sunuldu.

Dış çizgileriyle coupé bir otomobili andıran, yerden yüksek oluşuyla ise crossover sınıfına göz kırpan DS4, beklentilere cevap verebilecek ve farklı otomobil teknolojilerinin bir araya getirilip, yeniden düzenlenmesiyle ortaya çıkan özel bir otomobil.

4,28 m boyu, 1,81 m genişliği ve 1,53 m yüksekliği ile kompakt bir araç olan DS4; dinamik bir görünüme, çok amaçlı günlük kullanım olanaklarına sahip.  Gizli bir kapı koluyla erişilebilen 3 kişilik geniş arka koltuğu, geniş hacimli bagajı ve sayısız saklama bölmeleri işlevsellik sağlıyor. İç tasarımda kullanılan üstün kaliteli deri koltuklar, dış tasarımda kullanılan kromajlı malzemeler araca hem dinamik bir görüntü katıyor hem de lüks ve farklılığı vurguluyor.

DS4’ün satışa sunulmasıyla ilgili bir açıklama yapan Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu; “Yıl sonuna kadar DS4 modelimizden 450 adet araç satmayı öngörüyoruz. Bildiğiniz gibi, DS serisi Citroën ürün gamında farklı bir ürün çizgisi olarak, B,C ve D segmentlerinin üst bölümlerine hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Bu doğrultuda Mayıs 2010 tarihinde ilk olarak DS3 modelimizi ticarileştirmiştik. Şimdi serinin C Segmentinde bulunan DS4 modelinin lansmanını yapıyorum. Markamıza farklı bir müşteri kitlesi kazandıran DS serisi modellerimizden DS4 50 bin 250 TL’den başlayan fiyatlarla pazara sunuluyor. Dizel MCP ve modelin üst versiyonu olan DSport ise 64 bin 850 TL seviyesindedir” dedi.

Citroen DS4

TASARIM

DS4; daha ilk bakışta, markanın diğer modelleri arasında farkını ortaya koyarak kendine belirgin bir yer ediniyor. Marka amblemini taşıyan ön ızgara, DS logosunun kaput üzerindeki yeri, gece olduğu kadar gündüz de görülebilen LED gündüz sürüş farları araca ayrıcalık katıyor. Aracın koyu renkli yan camlarını çevreleyen krom kaplaması, 18 inç alüminyum jantları ile bütünleşiyor.. Bagaj kapısı ile birleşen tavanın arkaya doğru uzanan görüntüsü araca dinamizm katarken, kompakt ama aynı zamanda kaslı görünümü, markanın DS serisinin prestijini yansıtıyor.

İÇ MEKAN

Krom çerçeveli göstergeleri, 45° görüş açısı sunan panoramik ön camı ve bedeni saran koltukları etkileyici bir sürüş konforu sağlıyor. DS4’ün geniş açılı ön camı araç içinde kontrastlı aydınlatma ortamı sağlamak için koyu renkli bir tavan ile birleşerek arkaya doğru uzanıyor. Havalandırmaların, vites kolunun ve orta konsol üzerindeki bazı kumanda butonlarının çevrelerinde krom parçalar kullanılıyor.

DS4’te McPherson ön takımı, esneyebilen arka takımı ve elektronik pompalı hidrolik direksiyonu aracın sürüş dinamiklerini belirliyor.

EuroNCap testlerinden 5 yıldız alan CITROËN DS4’te motor tiplerine göre, büyük boyutta hava soğutmalı fren diskleri ve standart olarak takviyeli fren kontrol sistemi (Elektronik Fren Güç Dağılımı ve Acil Fren Destek Sistemi) bulunuyor. Ayrıca ABS ,ESP, Kör Nokta uyarı Sistemi (SAM) ve Bi-xenon farlar ile en hassas sürüş durumlarında bile araca en üst derecede kontrol güvencesi sağlıyor.

Citroen DS4

MOTOR

DS4’te, HDi 112 HP motor tipinin piyasaya çıkmasıyla birlikte kullanılan e-HDi micro-hybrid teknolojisi bulunuyor. Bu sistemin orijinalliği; pazarın en performanslı motorlarından birisi olan HDi motor; aracın her hangi bir durumda durması halinde motoru anlık olarak durduran Stop&Start sistemi (kırmızı ışık, yolun tıkalı olması gibi), ikinci nesil yön değiştirebilen alternatör ve motorun hemen (0,4 sn) tekrar çalışmasını sağlayan e‑booster sistemi; araç yavaşladığında enerji toplamayı sağlayan alternatör elektronik kontrol sistemi ve vites değişimini daha verimli hale getiren elektronik kontrollü vites kutusu gibi birden çok teknolojiyi bir arada kullanmasından kaynaklanıyor.

Klima, radyo gibi başlıca konfor elemanları, direksiyon fonksiyonları ve ESP motor anlık durduğunda çalışmaya devam ediyor. Bu yenilik HDi motorların şehir içinde yakıt tüketimini ve CO2 egzoz emisyonlarını yüzde 15 azaltıyor.

385 litre bagaj hacmi ile geleneksel hatchback araçlar ile yarışan  DS4; 2 farklı donanım seviyesi ve 1.6 e-HDi 112 HP MCP, 1.6 VTi 120 HP M/T ve 1.6 THP 156 HP MCP olmak üzere 2 benzinli, 1 dizel toplam 3 motor seçeneğine sahip.

Citroen DS4

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    One thought on “DS4 Türkiye Yollarında

    Comments are closed.

    Yukarı