Buradasınız
Home > Güncel > DS3’e Havalı Kardeş

DS3’e Havalı Kardeş

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in efsanevi modeli DS’in köklü mirasından ilham alarak tasarlanan DS serisinin ilk ürünü olan DS3 yıl içerisinde 150 bin adetten fazla satış adedine ulaşmayı başarmıştı.

DS3 model gamı DS3 Cabrio ile genişlemeye başladı. 74 bin TL satış fiyatıyla aileye yeni katılan otomobil, siyah, mavi ve DS Monogramlı gri olmak üzere üç farklı renkte açılır tavan seçeneği sunarak , cabrio otomobilde de  kişiye özel olma hissini tatmin ediyor. DS3 Cabrio sahip olduğu 3D  arka farları ve orijinal bagaj kapısının açılmasıyla da DS serisine ait çizgileri vurguluyor. DS3 Cabrio, köpekbalığı yüzgeçlerini andıran çamurluğu, ön yüzde LED lambalarını taşıyan yan rüzgârlıkları, Citroen’in yeni imzası olan 3 boyutlu LED arka stop farları ile de öne çıkıyor.

DS3 Cabrio, 5 kişilik  yolcu kapasitesi, geniş bagaj hacmi ve 120km/s’a kadar olan hızlarda bile açılıp kapanabilen elektrikli tavanı  ile rakiplerinden farklılaşıyor.

Citroen DS3 Cabrio

Sınıfında 5 koltuğa sahip tek cabrio

Çoğu üstü açılır modelin standart modellerden yaklaşık 100 kg daha ağır olmasına rağmen DS3 Cabrio,  DS3 hatchback serisi araçlardan sadece 25 kg daha ağır olması ile dikkat çekiyor.

Cabrio modelin tasarımı , orijinal modelin tüm çeviklik ve çabuk reaksiyon gösterme özelliklerini koruyor. Citroen mühendisleri DS3 Cabrio’nun yan bölümleri için aynı tasarımı kullanarak ve bagaj çevresine yapısal güçlendirmeler ekleyerek DS3 Cabrio’ya hatchback araçların dayanıklılığını kazandırmayı başarmış.

DS3 Cabrio 5 kişiye kadar oturma kapasitesini rahatça sağlayacak boyutlarda tasarlanmış. 3.95 m uzunluk, 1.71 m genişlik ve 1.46 m yükseklik ile orijinal kompakt boyutlara sahip olan araç  245 litrelik bagaj hacmiyle yine kategorisinin en geniş bagaj hacmine sahip aracı. Hatchback modeli ile aynı kabin hacmine sahip. Arka kısmında ayrıca 60/40 boyutunda ayrı katlanabilir bir alan mevcut, bu alan birçok günlük ihtiyaç için kullanılabilir. Bagaj kapısı çok farklı bir şekilde açılıyor (dairesel hareketle), bu da sürücülere arkadaki boş alandan bağımsız olarak (örneğin; aracın arkası duvara doğru gelecek şekilde park edildiğinde) bagajı tamamen açabilme imkânı tanıyor.

3D LED arka stop farları

Far tasarımları Revolte ve Survolt konsepti araçların tasarımlarından esinlenerek geliştirilmiş. Far orta kısmı 31 adet LED ışıktan oluşan dikdörtgen şekilli opalin bir setten ve kılavuz ışığı sonsuzluğa yansıtan yarı yansıtmalı bir ayna takımından oluşuyor. 3D geceleri farlar yakıldığında, gündüzleri ise sürücü frene bastığında aktif hale geliyor.

Zarif bir detay olarak da 3D far üzerinde kabartmalı siyah DS zemini üzerine yerleştirilmiş krom detaylı bir DS logosu bulunuyor.

Citroen DS3 Cabrio

Kendi tavanını yarat

Farklı tavan desenleri ve renkleri mevcut olan DS3 Cabrio; temel özelliği olan kişiselleştirmeyi cabrio serisinde de devam ettiriyor.

DS3 Cabrio için üç tavan rengi mevcut: siyah, mavi ve DS Monogramlı gri Citroen arka kenar panellerini siyaha boyayarak ve açılabilir tavan rengini aracın yan kısımlarına, ön çizgisine ve arka rüzgârlıklarına yansıtarak açılabilir tavana özgü ayırt edici özellikleri korumayı başarıyor. Gösterge paneli üzerindeki, havalandırma boşluğu çevresindeki ve vites kolu çevresindeki aksesuarların rengi de gövde rengi ve tavan rengi ile uyumlu. DS3’ün benzersiz tavan yapısının bir diğer özelliği ise 120 km/s hıza kadar açılıp kapanıyor olabilmesi. Üç farklı moda kullanılabilen tavan toplam 16 saniyede kapanarak yüksek hızda kullanım sırasında bile kabini güneşle buluşturabilme özelliğini koruyor.

Akustik iç mekan

Akustik özellikler üzerinde bir hayli çalışan Citroen mühendisleri, her şeyden önce, kapalı bir hatchback araçta olduğu gibi standart ses geçirmez özelliğe sahip yüksek kaliteli tenteler tercih etmişler. Bunun yanı sıra tente tavan açıldığında da optimum akustik konfor sağlamak amacıyla aerodinamik bir deflektör tasarlanmış. Bu cihaz tavan açılır açılmaz devreye girerek hava akımının yönünü değiştiriyor ve ses darbelerini engelliyor. Böylece tavan açık ya da kapalıyken müziğin akustiği hissediliyor. Böylece DS3 CABRIO, sahip olduğu özel gövde yapısı sayesinde cabrio otomobillerdeki gürültü sorununu yok etmiş oluyor. Motor, yol ve rüzgar gürültüsünü absorbe eden bu yapı konforlu seyahat yapmayı standart hale getiriyor. Açılabilir tavanın iç kaplaması DS3 Cabrio’nun içinde en üst kaliteyi hissetmenizi ve birinci sınıf akustik konforu yaşamanızı sağlıyor.

Citroen DS3 Cabrio

DS3 Cabrio, oldukça zengin bir donanım tablosu ile satışa sunuluyor. ABS, EBA, EBD, ESP, hill holder ve 6 hava yastığı güvenlik standartlarını belirlerken; navigasyon, hız sabitleyici – hız sınırlayıcı, otomatik klima, ışık ve yağmur sensörleri, hi-fi ses sistemi de  konfor ayrıntılarını oluşturuyor.  Standart olarak sunulan 17” Alüminyum alaşımlı jant ise araca farklı bir stil kazandırıyor.

Havalı ama cimri

DS3  Cabrio, markanın kendini ispatlamış ve milyonlarca otomobilde kullanılan 1.6 litre  dizel e- HDI motorla piyasaya sunuluyor. 230 Nm tork değeri taşıyan motorun maksimum gücü 90 Hp. 99g / CO2 değeri ile çevreye duyarlı yapısını gösteren bu motor, otomobilde fabrika verilerine göre 100 km için ortalama 3,8 litrelik düşük bir yakıt tüketimi sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı