Buradasınız
Home > Güncel > Dramatik Yarışın Galibi Button

Dramatik Yarışın Galibi Button

Formula 1’de sezonun en ilginç yarışı Kanada’da gerçekleşirken, sağanak yağmur nedeniyle ara verilen ve kazaların damgasını vurduğu yarışın galibi son dakika sürpriziyle McLaren pilotu Jenson Button oldu.

Sezonun yedinci yarışının gerçekleştiği Montreal’de sıralama turlarında gösterdiği performansla yarışın favorisi gösterilen Red Bull pilotu Sebastian Vettel, ilk cepte başladığı ve uzun süre önde götürdüğü yarışta büyük bir hayalkırıklığı yaşadı.

Kazaların damgasını vurduğu zorlu mücadelede iyi bir çıkış yapan Vettel en iyi tur zamanlarına imza atarak yarışı önde götürüken, sekizinci turda kayganlaşan zeminde Lewis Hamilton takım arkadaşı Button ile çarpışarak yarış dışı kaldı. Aracı hasar alan Button yarışa devam etmeyi başardı.

Yağmurun iyice şiddetlenmesi üzerine 25. turda yarışa ara verildi ve tüm araçlar grid noktasına bulundukları sıra itibariyle dizildiler. Yağmurun hız kesmesi için tam 2 saat beklenirken, bu arada araçlar yağmura karşı korumaya alındı ve eksikleri giderildi.

İki saatlik gergin bekleyişin ardından piste çıkan pilotlar ıslak pistte oldukça zor anlar yaşarken, 38. turda Fernando Alonso, Jenson Button ile çarpışarak yarış dışı kaldı. Bu kazaya rağmen de yarışa devam eden ve son sıraya kadargerileyen Button, altı kez pite girdiği mücadelede gösterdiği performansla yeniden podyum mücadelesi vermeye başladı.

Bu sezon uzun bir aradan sonra ilk kez podyum kovalayan Michael Schumacher de uzun süre üçüncü sırada götürdüğü yarışta 0.4 saniye farkla dördüncü olarak, podyum şansını kaçırdı.

Yarışın 58. turunda Heidfeld rakibine arkadan çarpınca ön kanat koptu ve Heidfeld pist dışına savruldu ancak aracı durdurmayı başardı. Bu kazanın ardından yeniden güvenlik aracı piste girdi ve araçların konvoy oluşturması beklendi. Konvoyun ardından görevliler piste dağılan parçaları toplamak için harekete geçti ancak bu sırada dengesini kaybeden ve erken davranan bir görevli ezilme tehlikesi atlattı ve son anda kendisini kurtarmayı başardı.

Yarışın son turunda Vettel ile arayı iyice kapatan Button’ın baskısı sonuç getirdi ve Vettel inanılmaz bir şekilde bitime üç viraj kala spin atarak zaman kaybedince iki kez kaza geçiren ve altı kez pit noktasına giren, hatta son sıraya kadar düşen Jenson Button yarışı son dakika sürpriziyle kazanmayı başardı.

Tarihe geçen yarışta Vettel ikinci olurken, podyumun üçüncü basamağına ise Red Bull pilotu Mark Webber çıktı. Schumacher’in dördüncü olduğu yarışta son düzlükte DRS sistemini devreye sokan Massa, Petrov ile burun buruna bitiş çizgisini geçti ama Petrov’un beşinci olmasını engelleyemedi.

Yarışın galibi Button, 4 saat 4 dakikalık derecesiyle mücadeleyi kazanırken, pilotlar en uzun süre pistte kaldıkları yarışla tarihe geçtiler.

[table id=89 /]

[table id=90 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı