Buradasınız
Home > Güncel > Dramatik Yarışa Hamilton Damgası

Dramatik Yarışa Hamilton Damgası

F1 Belçika GP / Spa

Formula 1’de sezonun 13. yarışı olan Belçika Grand Prix’sinin yapıldığı Spa Pisti’ndeki mücadeleye sağanak yağmur ve yağmurla birlikte gelen kazalar damgasını vurdu. Sezonun belki de en dramatik yarışı olarak nitelendirebileceğimiz Belçika Grand Prix’sinden zaferle ayrılan isim McLaren-Mercedes’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton oldu. Spa-Francorchamps Pisti’nde toplam uzunluğu 308.052 kilometre olan ve 44 tur üzerinden yapılan yarışta Lewis Hamilton, 1 saat 29 dakika 04.268 saniyelik derecesiyle damalı bayrağı ilk gören pilot oldu. Hamilton aynı zamanda 1 dakika 49 saniye 0.69 salise ile en hızlı tur zamanına da imza attı.

Bu sezon 3. kez kupayı kaldıran ve kariyerinin 14. zaferini yaşayan İngiliz pilot, elde ettiği 25 puanla birlikte genel klasmandaki puanını182’ye yükselterek, liderliği Mark Webber’den almayı başardı.

Zorlu yarışta Red Bull’pilotu Webber, Hamilton’ın 1.5 saniye arkasından ikinci olurken, üçüncü sırayı ise Renault pilotu Robert Kubica aldı.

Sıralama turlarında en iyi dereceyi yaparak, yarışa pol pozisyonda başlayan Webber kötü bir çıkış yapınca yarışın başında 5. sıraya kadar düştü. En iyi çıkışı yapan Hamilton ise yarış başlar başlamaz liderliği ele geçirdi.

Daha ilk turda başlayan yağmur ilginç sahnelerin yaşanmasına neden oldu. Virajı alamayan çok sayıda pilot dışarıdan dönmek zorunda kalırken, Barrichello ile Alonso’nun çarpışması üzerine güvenlik aracı piste girdi. Yarışta 2 tur güvenlik aracıyla geçilirken, Alonso yarışa dönmeyi başardı.

17. turda 2. sıraya kadar yükselen Button’ı geçmek isteyen Vettel spin atarak, Button’ın aracına çarptı. Bu kaza sonrasında Vettel yarışa devam edebilirken, zirve mücadelesi veren Button yarıştan çekilmek zorunda kaldı. 20. turda ise yaşanan kaza nedeniyle Vettel’e pite girme cezası verildi.

Bu turdan sonra giderek hızlanan Hamilton, takipçisi Kubica ile arasındaki farkı iyice açarken, yağmur da bir süre ara verdi. Ancak yarışın son 10 turuna girilirken yenideb başlayan yağışla birlikte yine heyecanlı sahneler yaşanmaya başlandı.

34. tura kadar pit stop yapmayan Hamilton, iyice kayganlaşan zeminde aracın hakimiyetini kaybederek pistten çıktı ama tekrar yarışa dönerek ilk sıradaki yerini korumayı başardı.

Hamilton’ın atlattığı kaza sonrasında aracından parça kopması nedeniyle piste yeniden güvenlik aracı girdi ve pilotlar üst üste pit stop yapmaya başladı.

Pit stop sonrasında Webber, Kubica’nın pite girerken yaptığı zamanlama hatasını çok iyi değerlendirdi ve genç pilotu geçerek, ikinci sıraya yükseldi.

Bitime 6 tur kala bu kez Alonso spin atarak yarışa veda etti. Pistte kalan araç yüzünden güvenlik aracı üçüncü kez yarışa müdahale etti.

Kalan son dört turda yaşanan çekişme adeta nefes kesti ancak Hamilton yerini korumayı başararak, zafere ulaştı.

[table id=23 /]

[table id=24 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  2 thoughts on “Dramatik Yarışa Hamilton Damgası

  1. I just happen to land on this blog and it is a well written read, a tad bit on the long end, but a pretty acceptable one.
   I very much like the layout too, it is fairly very simple to navigate.

  2. Really like the graphical design and navigation of the site, very clean and nicely put together.
   a lot of other blogs are just way too overflowing with adds

  Comments are closed.

  Yukarı