Buradasınız
Home > Güncel > Dostluk ve Barış Rallisi Başlıyor

Dostluk ve Barış Rallisi Başlıyor

OPET’in destek verdiği Allgeau-Orient Klasik Otomobil Rallisi, 28 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında 7’nci kez düzenleniyor. Dostluk ve Barış Rallisi olarak bilinen Allgeau-Orient Rallisi’ne 20 ülkeden 111 takım olmak üzere 655 yarışçı 355 araçla katılıyor. 14 ülke topraklarından geçen ralli, ülkeler arası kültür alışverişini pekiştirecek. Toplam 9000 kilometreden oluşan rallinin parkuru Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, Türkiye, Suriye ve Ürdün topraklarından geçiyor.

Edirne’den Kars’a kadar…

9 günlük Türkiye ayağı OPET sponsorluğunda düzenlenen ‘dünyanın en eğlenceli otomobil yarışına katılan 355 araç, 1-9 Mayıs tarihleri arasında Türkiye parkurunu aşarak, Bakü’ye geçecek. Yaklaşık 4000 kilometreyle, rallinin en uzun parkurunu oluşturan Türkiye etabı ise şu şehirleri kapsıyor: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Çankırı, Çorum, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Bayburt, Erzurum, Ağrı-Ağrı Dağı, Iğdır, Kars ve Ardahan. Yarışçılar Türkiye’de uğradıkları illerde tarihi ve turistik mekanları ve OPET istasyonlarını da ziyaret edecek.

Birleşmiş Milletler’in ve Dünya Gıda Örgütü’nün de sponsorları arasında olduğu  rallinin İstanbul ayağına Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da katılıyor. Rallinin Samsun ayağının startı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Trabzon ayağının startı ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından verilecek. 2-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Pit-Stop ayağında araçlar, Tarihi Galata Köprüsü’nde buluşacaklar. 50 yıl önce Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için giden ilk işçiler için yapılan ‘50’nci Yıl Teşekkür Anıtı’nın hazırlanması için yanlarında getirdikleri endüstriyel parçaları Sirkeci Tren Garı’na bırakacaklar ve araçlarını sergilenmesi için Tarihi Galata Köprüsü’ne park edecekler. Etkinlik kapsamında  ‘50. Yıl Teşekkür Anıtı’ açılışı özel bir kutlamayla yapılacak.

Etkinliğin renkli etaplarından biri de Trabzon Pit-Stop ayağı… Yarışmacılar Trabzon Limanı’nda toplanarak balık tutacaklar ve bu balıkları belirlenen restoranlarda pişirecekler. Kentin ünlü aşçıları ise onlara not verecek.

28 Nisan tarihinde Almanya’nın Oberstaufen kasabasından start alacak ve 14 Mayıs’ta Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de finali yapılacak olan ralli, 16 Mayıs tarihinde Amman’da yapılacak dostluk partisiyle sona erecek. Ralli bitiminde tüm araçlar Birleşmiş Milletler’e bağlı hayır kurumlarına bağışlanacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı