Buradasınız
Home > Güncel > Dört Dörtlük Ferrari: FF

Dört Dörtlük Ferrari: FF

Son 2 yıldır metal katlanabilir tavanlı California, 458 Italia, 599 GTO gibi yeni ürün ataklarıyla global çapta bir atağa imza atan İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari,  ilk dört tekerlekten çekişli modeli Ferrari FF’in resmi görsellerini tüm dünyaya aynı anda yayınladı. “Ferrari Four” (Dört kişilik ve dört tekerlekten çekiş)’un kısaltması olan FF tamamen yeni bir GT spor otomobil konseptini başlatıyor. Geçmişten kesin biçimde ayrılan yeni otomobil, gelişimden ziyade gerçek anlamda bir devrimi ifade ediyor. Pininfarina tarafından tasarlanan Ferrari FF, hem radikal ön tasarımı hem de benzersiz arka hatlarıyla Ferrari’nin gelmiş geçmiş tüm modellerinden ayrılmasıyla da farkını ilk bakışta ortaya koyuyor. Dört kapılı otomobiller de dâhil olmak üzere kendi kategorisinin en iyi kabin içi yaşam alanı ve bagaj hacmini (450 litre’den 800 litre’ye çıkarılabilmektedir) sunan Ferrari FF, dört kişiyi ve bavullarını rahat bir şekilde taşıyabilecek yapıyı sağlayabilmesiyle de dikkat çekiyor.

660 HP güç ve 683 Nm tork üreten V12 motorla donatılan, 0-100 km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlayan Ferrari FF, çift kavramalı F1 tipi şanzımanıyla da gerçek bir sürüş deneyimi sunmayı hedefliyor. 335 km/s’lik son hıza erişebilen Ferrari FF’in radikal tasarımı ve agresif motor özellikleri kadar elbette en önemli özelliğini patenti Ferrari’ye ait olan dört tekerlekten çekiş sistemi oluşturuyor. Ferrari’nin 4RM (Dört tekerlekten çekiş) mekanizması, geleneksel bir dört tekerlekli çekiş sistemine göre yüzde 50 daha hafif olması sayesinde kusursuz bir ağırlık dağıtımını mümkün hale getiriyor (Yüzde 53 oranında arka aksa). Otomobilin elektronik dinamik kontrol sistemlerine bütünüyle entegre edilen dört tekerlekten çekiş teknolojisi, her türlü zemin ve koşulda dört tekerleğin tamamına sürekli ve akıllı, önceden tahmin etme özellikli dağıtım sistemi sayesinde tork dağıtımı gerçekleştirerek rekor seviyelerde performans ortaya koyabiliyor. Ferrari FF ayrıca karbon seramik frenler konusunda Brembo’dan hem en son gelişmeleri almış hem de manyetoreolojik sönümleme sistemiyle (SCM3) donatılmış.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı