Buradasınız
Home > Güncel > Doğuş Otomotiv’den Sosyal Sorumluluk Raporu

Doğuş Otomotiv’den Sosyal Sorumluluk Raporu

Doğuş Otomotiv, geçen yıl ilk kez yayınladığı ve sektöründe bir ilk olan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’nun ikincisini de hazırladı. Doğuş Otomotiv’in etki alanı çerçevesinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme isteğinin bir taahhüdü, etik ve hesapverebilir kurumsal yönetim anlayışının bir yansıması olan rapor, uluslar arası raporlama standardı olan Global Reporting Iniative (GRI) çerçevesine uygun olarak hazırlandı. Rapor, Doğuş Otomotiv’in 2010 yılı boyunca sürdürülebilirlik, insan hakları, daha yaşanabilir bir çevre için attığı adımları ve yenilikleri içeriyor.

Aclan Acar: “Sürdürülebilirlik ancak toplumun gelişimiyle paralel sağlanır”

Rapor ile ilgili bilgi veren Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, “Sektörümüzde böyle bir örnek yokken, bunu yapma nedenimiz ve diğer şirketlere örnek olmak isteğimizin altında ise sürdürülebilirlik düşüncesi yatıyor. Biz Doğuş Otomotiv olarak, sürekli ve sürdürülebilir gelişimin ancak bir parçası olduğumuz toplumun gelişimiyle paralel sağlanacağı bilincindeyiz. Şeffaflık ilkemiz doğrultusunda ise sürdürülebilirlik alanındaki uygulamalarımızı tüm paydaşlarımız ile paylaşıyoruz. Geçen yıl raporumuzu Birlemiş Milletler’in de desteklediği ve dünyanın en büyük uluslararası şirketleri tarafından kullanılan GRI (Global Reporting Initiative) raporlama standartlarına uygun olarak hazırlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorduk. Bir yıl sonra ise, raporlama düzeyimizin C’den B’ye çıkarmanın sevinci içindeyiz. Bu şu anlamına geliyor, Doğuş Otomotiv olarak 1 yıl içinde bizden istenen ve beklenenden çok daha fazla iş yaptık. C tipi raporda en az 10 adet performans indikatörüne yanıt verilmesi gerekiyorken biz yine de 49 adet indikatörü yanıtlamıştık. C tipi raporla birkaç yıl daha devam etmek istemedik ve bu yıl 2010 KSS raporumuzu 63 adet indikatöre sahip B tipi raporu ile hazırladık. En önemlisi performans alanlarında politika ve ilkelerimizi oluşturduk,” diye konuştu.

Satışa sunulan çevre dostu araç yelpazesi artırıldı

Doğuş Otomotiv, 2010 yılında 2009 yılına oranla satılan araç başına salınan C02 emisyonlarında %4 iyileşme kaydetti. Satılan araç sayısı 2009’da 46 bin 277 iken, 2010’da 78 bin 448 oldu. Ancak araç satışının artmasına rağmen, çevreci ürünlerin piyasaya sürülmesiyle araç başı karbon emisyonu oranı, 165 gramdan 158 grama geriledi. Bu sonuca ulaşmanın en önemli nedeni 2010 yılında, temiz ve ekonomik sürüş için gerekli tüm inovasyonların bir arada sunulduğu çevreci araçların satışına başlanmasıdır. 2010 yılı içinde Doğuş Otomotiv ve Doğuş Oto’da kullanılan kâğıt miktarı 423.324 kg olarak gerçekleşti. Bu miktarın yürütülen farkındalık çalışmalarıyla 2012 yılında Doğuş Otomotiv ve Doğuş Oto’da olmak üzere toplam %25 azaltılması hedefleniyor. Kurulan yeni sistem ile, yedek parça paketlemesi için satın alınan ve yetkili satıcılara dağıtımı yapılan kolilerin yaklaşık %12’si geri toplandı.

Çalışanın önerisi dinlendi, büyük tasarruf sağlandı

Doğuş Otomotiv, 2010 KSS raporunda  “Ekonomik, Çevresel, Çalışanlar, Müşteriler ve Toplumsal Katılım” olarak beş başlıkta performansını açıkladı. Rapora göre Yalın Liderliği Eğitim Programı kapsamında Doğuş Otomotiv çalışanları operasyon ve süreçlerini daha da iyileştirmek için üst yönetime önerilerde bulundu. Doğuş Otomotiv’de 2010 yılında çalışanların %10’u Yalın Yönetim kapsamında öneride bulundu ve toplam 83 öneri yapıldı. 2010 yılında yapılan önerilerin Doğuş Otomotiv operasyon süreçlerinde yılda 100.000 TL tasarruf sağlayacağı öngörüldü. 2010 yılında Doğuş Oto personelinin %16’sı da şirketin operasyon ve süreçlerini daha da iyileştirmek için öneride bulundu ve 570 öneri üretildi. 2010 yılı içinde öneri sisteminden üretilen iyileştirme çalışmalarıyla Doğuş Oto’da yaklaşık 185.000 TL/yıl tasarruf sağlandı.

Atık yağ ve hurdaların geri dönüşüm stratejisi belirlendi

Doğuş Otomotiv’in satılan araç başına su tüketimi 2009’da 1,35 metreküp iken 2010’da 0.89’a düştü. Doğuş Oto tüm şubelerinde yıkama bölümlerindeki su tüketimini ölçmeye başladı. Doğuş Oto 2011 ortalama su tüketimi araç başına 63 litre olarak hesaplandı. Basınçlı yıkama makineleri kullanılarak görece düşük bir sarfiyat sağlandı. Çoğu kaynakta araç yıkama için araç başına su tüketimi ortalama 80-120 litre (ABD verilerinde 32 galon) olarak geçmektedir. Doğuş Otomotiv yetkili servislerinde Ömrünü Tamamlamış Araçlar’ın işlenmesini, yeniden kullanımını, geri kazanımını ve geri dönüşümünü belirlenen oranlarda yaptırmak üzere uzman bir firma ile anlaşıldı. Ayrıca Yetkili Servislerden çıkan tehlikeli atıkların uygun ekipmanlarda toplanması, ara depolanması, taşınması ve bertaraf edilmesi kapsamında Yetkili Servisler uzman firma ile işbirliği içerisinde oldu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı