Buradasınız
Home > Güncel > “DOD Pazarla Birlikte Büyüyor”

“DOD Pazarla Birlikte Büyüyor”

Sıfır araç satışları, özellikle yılın ilk yarısında beklentilerin üzerinde taleple karşılaşırken, ikinci el otomobil pazarı da bundan olumlu etkilendi.

2011 yılı ikinci el otomotiv pazarını değerlendiren DOD Genel Müdürü İlhami Eksin hareketli bir sene yaşadıklarını belirterek “Özellikle yılın ilk çeyreğinde sıfır araçlarda yaşanan talep artışına karşın, araç arzının düzenli bir şekilde sağlanmasında yaşanan zorluklar, ikinci elin önemli kaynaklarından birisi olan takas araçların müşterilerin kendileri tarafından değerlendirilmesine neden oldu. Buna rağmen otomotive olan toplam talep sayesinde hareketli bir ilk yarıyıl geçirdik. İkinci yarıda ise rekorların kırıldığı farklı bir Pazar oluştu.” dedi.

Yılın son ayında yoğun kampanyaların yaşandığı sıfır araç pazarındaki rekabet nedeniyle, beklenen satışların bir miktar altında kalınsa da, 2011 yılının ikinci el sektörü için de iyi bir yıl olduğunu söylemenin mümkün olduğunu açıklayan Eksin sözlerine şöyle devam etti; “Bu durumu DOD olarak tüm yıl satışlarımızın bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında artması da gözlemlerimizi doğruluyor. Bu yıl satış adetlerimiz 16 bin adet seviyesinde gerçekleşti ve geçmiş yılların rekoru kırıldı.”

2012 yılı Pazar beklentilerini de açıklayan DOD Genel Müdürü İlhami Eksin “2012 yılında ikinci el pazarının 2011 yılına paralel bir seviyede gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu yıl 1.8 milyon ikinci elde aracın el değiştirdiğini öngörüyoruz. Sıfır araçlardaki kurlar ve bir miktar ÖTV artışından kaynaklanacak fiyat artışına paralel olarak, ikinci ele talebin bir bölümünün kayacağını söyleyebiliriz. Dolayısıyla, bir miktar küçülmesi beklenen sıfır araç pazarına karşın, ikinci el araç satışlarında 2011 yılına benzer adetler yakalanacaktır” dedi.

Kurumsal 2. el sektörünün giderek önemi artan bir konuma geldiğini belirten Eksin “Özellikle talep ve arz tarafında kurumsallığa geçişi destekleyecek şekilde değişimlerin olduğunu gözlemliyoruz. Ayrıca pazar regülasyonları açısından da birçok adımın atıldığı düşünüldüğünde, ikinci el sektörü otomotiv pazarında oldukça cazip bir işkolu olarak dikkati çekmektedir. Sektördeki liderliğimizi sürdürebilmek ve bugüne kadar varolan öncü kimliğimizi desteklemek adına yatırımlarımıza bu yılda devam edeceğiz.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı