Buradasınız
Home > Güncel > “Dizel Pazarında Vites Büyütüyoruz”

“Dizel Pazarında Vites Büyütüyoruz”

CARMEDYA.COM – Kapılarını 4 Ekim’de ziyaretçilere açan Paris Otomobil Fuarı’nda Opel Türkiye’nin Dış İlişkiler Müdürü Sinan Ulusoy ile markanın yenilikleri ve hedefleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Opel standında dört dünya prömiyeri gerçekleştirdiklerini açıklayan Ulusoy, Yeni Corsa, ADAM S, otomatik şanzıman ve 1.6 dizel motor kombinasyonuna sahip Mokka ve Zafira Tourer ile Insignia modellerinde kullanılacak 170 HP gücündeki 2.0 litre dizel motorun ilk kez Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığını belirtti.

Yeni Corsa Şubat ayında Türkiye’de

Fuarda markanın en çok satan modeli Corsa’nın beşinci nesili üzerine yoğunlaşan sohbetimizde Sinan Ulusoy şunları söyledi; “Opel Corsa, 32 yıllık tarihinde ve 4 nesil boyunca 12 milyon adedin üzerinde satış gerçekleştirdi. Corsa şu anda Opel’in Avrupa’daki tüm satışlarının yüzde 25’ini oluşturan en önemli modeli…

Yenilenen Corsa’nın uluslararası basın lansmanı Ekim ayı sonunda gerçekleşecek. Yeni Corsa Türkiye’ye ise 2015’in ilk çeyreğinde Şubat ayı sonlarına doğru gelecek.

Bu arada 1.0 litre üç silindirli ve 170 Nm tork güç üreten sahip yeni motorumuz da Yeni Corsa ile birlikte ülkemizde olacak. Küçük hacimli bir motor olmasına rağmen sürüş dinamikleri açısından yüksek hacimli bir motor hissi veriyor. Aracın şasisinden motor ve şanzımanına kadar herşeyi yenilenmiş durumda. Yeni motor Euro 6 standartlarını karşılıyor ve yüksek performansa rağmen düşük yakıt tüketimi ve emisyon salınımı oranlarına sahip. Bu açılardan çok keyifli bir otomobil oldu.

Bu motor yanında Yeni Corsa’da 1.2 litre, yeni geliştirilen 100 HP güç üreten 1.4 litre turbo benzin ve 75 ile 95 HP versiyonlara sahip 1.3 litre dizel motor da sunulacak.”

ADAM ailesine sportif üye: ADAM S

A segmentiyle ilgili ADAM modelinin markanın kişiselleştirilebilen araç şampiyonu olduğunu da sözlerine ekleyen Ulusoy, Türkiye’de toplam pazarda 10 bin adedi geçemeyen bu segmentteki satışlarda büyük bir beklenti içine girmenin doğru olmayacağını belirtirken şunları söyledi; “ADAM çok dinamik bir araç ancak büyük satışlara ulaşan bir model değil. A segmentindeki diğer modeller de bu durumda. Toplam da segment 10 bine ulaşmıyor. Ama yine de ADAM modelinde yenilik olacak. Son olarak ADAM ROCKS pazara sunulmuştu. Kişiselleştirme özellikleriyle ön plana çıkan bir otomobil. Bu derece zengin kişiselleştirme seçenekleri Corsa veya başka segmentlerde olmayacak. ADAM kişiselleştirilebilme alanında markanın şampiyonu ve böyle devam edecek.

Şimdi sırada ADAM S var. İtalya ve İspanya gibi ülkelerde S segmentindeki araçlar yüksek rakamlara ulaşıyor ancak bizim ülkemiz açısından bu rakamları beklemek gerçekçi olmaz. ADAM Avrupa’da 100 bin adet sipariş aldı ancak ülkemizde toplam segment 10 bin adetlik satışı geçemedi.

Alternatif yakıtlara hazırız

Son dönemde çoğu markanın elektrikli araçlar ve diğer alternatif yakıt arayışlarına yönelik çabalarını hatırlattığımız Sinan Ulusoy, bu konuda Opel’in de çalışmaları olduğunu açıkladı ve markanın bu konuya yaklaşımını şu sözlerle özetledi; “Elektrikli araçlarla ilgili çalışmalar doğal olarak devam ediyor ancak gerçekçi olursak yıllardır konuştuğumuz alternatif yakıtlı araçların yüksek satış adetlerine ulaşabileceğini sanmıyoruz. Günümüz şartları içerisinde harika bir elektrikli motor da olsa yine de büyük satışlar beklemek gerçekçi gözükmüyor.

Bu arada Yeni Corsa’da kullanılan Euro 6 standartlarına uygun motorlarımız düşük emisyon ve yakıt tüketimi değerleriyle zaten çevreci.

Tabi diğer yandan bu iş trend hale gelirse Opel olarak elektrikli araçlara ve bu alandaki rekabete hazırız.

Motor seçenekleri

Markanın yeni motor seçenekleri ve bugüne kadar en çok dizel motorlarda otomatik şanzıman kombinasyonunun olmamasının eleştirildiğini hatırlattığımız Ulusoy, öncelikle 1.0 litre motor seçeneğinin ADAM ROCKS’da sunulmaya başladığını belirtirken, bu motorun Yeni Corsa’da da kullanılacağını açıkladı ve müjdeyi verdi; “Dizel motor ve otomatik şanzıman kombinasyonu arayanlar için 2015 yılı harika bir yıl olacak. İlk olarak 1.6 litre dizel motor ve otomatik şanzıman seçeneğimizi Mokka ile Mart ayında, aynı seçeneği Astra ile Haziran ve Insignia ile yılın 3. çeyreğinde sunuyor olacağız. Yani kısacası Opel dizel pazarında 2015 yılında vites büyütecek.”

Röportaj: Önder Canözer / Paris

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı