Buradasınız
Home > Güncel > Daimler ve Bosch Elektrikli Motor İçin Anlaştı

Daimler ve Bosch Elektrikli Motor İçin Anlaştı

Daimler AG ve Robert Bosch GmbH, elektrikli araçlar için elektrik motorları geliştirmek, üretmek ve pazarlamak amacıyla bir süredir yapmakta oldukları görüşmeleri tamamlayarak, yüzde 50-50 ortaklık için anlaşma imzaladı. EM-motiv GmbH adında yeni bir şirket kurulurken, şirketin merkezinin ve üretim tesislerinin Almanya’nın Hildesheim şehrinde olması kararlaştırıldı. Ortaklık anlaşması, rekabet konusundaki düzenleyici kurumların onayının ardından yürürlüğe girecek.

Anlaşmaya göre EM-motive GmbH, her bir ana şirketten bir tane olmak üzere iki aynı kıdemde yönetici tarafından yönetilecek. Bu yılın dördüncü çeyreğinde yaklaşık 100 çalışanın ortak girişimde çalışmaya başlaması bekleniyor.

Daimler AG’nin Araştırma ve İleri Mühendislik Grubunda Elektromobilite Alanından Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Herbert Kohler ortak girişim konusunda şunları söyledi: “Elektrik motorları da lityum-iyon aküler gibi gelecekteki araçlarımızın temel bileşenlerindendir. Bu alanda yetkinliğin Almanya’da geliştirilmesi son derece önemlidir. Bosch ile güçlerimizi birleştirerek uzun süredir yanımızda olan bir ortakla bir ekip oluşturduk ve bu durumun bizi oldukça iyi sonuçlara götüreceğine inanıyoruz.”

Robert Bosch GmbH’ın Şasi Sistemleri Kontrolü, Elektrikli Tahrikler ve Marş Motorları ile Jeneratörler bölümlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Wolf-Henning Scheider de “Bu ortaklık, Avrupa otomotiv endüstrisinin geleceğini güvence altına alan bir yatırım. Bu ortaklık aynı zamanda tüm müşterilerimiz için elektrik motorları portföyümüze mükemmel bir katkı” dedi.

İki şirketten sinerji yaratan bir girişim

Otomotiv endüstrisinin önde gelen tedarikçilerinden Bosch, elektrik motorlarının geliştirilmesi ve üretiminde yüksek seviyede bir uzmanlığa ve onlarca yıla dayanan bir deneyime sahip bulunuyor. Otomotiv üreticisi Daimler’in de elektromobilite alanında, özellikle de yakıt hücreleri ve aküler konusunda 20 yıldan uzun bir deneyimi söz konusu.

Elektromobilite alanında Daimler ve Bosch arasındaki işbirliğinin amacı, yetkinlikleri bir araya toplayıp sinerjiyi kullanmak ve sonucunda akülü, yakıt hücreli veya hibrit araçlar için üstün çekiş motorlarının geliştirilmesini hızlandırmak olarak açıklandı.

Üretim 2012’de başlıyor…

Ortak girişim eseri ilk motorların üretiminin 2012’nin ilk aylarında başlaması planlanıyor. Aynı yıldan itibaren bu çekiş motorları Mercedes-Benz ve Smart markalarının yeni nesil elektrikli araçlarında kullanılacak.

EM-motive GmbH tarafından üretilecek elektrik motorlarının en belirgin özelliği, modüler tasarımları olacak. Bu da çok geniş bir yelpazede tüm elektrikli araçlara takılabilecekleri anlamına geliyor. Elektrik motorlarının Daimler dışındaki araç üreticilerine satışı Bosch tarafından yürütülecek. Mevcut planlara göre ortaklık, 2020 itibariyle bir milyondan fazla elektrik motoru üretmiş olacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı