Buradasınız
Home > Güncel > Daha Güvenli Daha Ekonomik: Yeni VW Crafter

Daha Güvenli Daha Ekonomik: Yeni VW Crafter

Volkswagen Ticari Araç’ın geçtiğimiz günlerde satışa sunduğu, büyük sınıf ticari araç segmentindeki başarılı temsilcisi Crafter teknoloji, güvenlik ve ekonomi bakımından standartları daha yükseltirken, Türk tüketicileri için tasarlanarak uygulanan ve büyük bölümü konfora yönelik geliştirmelerle de öne çıkıyor.

Yenilikler, tüketicilerin istekleriyle belirlendi

Yeni Crafter’ın Türkiye’de satılan modellerinde gerçekleştirilen yenilikler, tamamen Türkiye’deki ticari araç kullanıcı ve yolcularının istek ve talepleri dikkate alınarak projelendirildi. Yeni Crafter’ın Türkiye’de gerçekleştirilen yenilenen donanım ve ekipmanları arasında lux segment koltuk seti, yenilenen plywood taban döşemesi, yenilenen iç aydınlatma, otomatik kayar kapı, otomatik basamak, ilave ısıtıcı, perde, klima, kişisel aydınlatma ve iklimlendirme sağlayan türbin tavan bulunuyor. Yeni Crafter’da standart olarak sunulan aux-in ve opsiyonel olarak alınabilen buzdolabı ve USB girişli DVD oynatıcı da konfor açısından fark yaratan yenilikler arasında.

Yapılan araştırma neticesinde, araç kullanıcı ve yolcularının Yeni Crafter’da özellikle konfor öğelerinde yeni geliştirmeler talep etmesi üzerine, birçok yeniliğe imza atıldı. İç dizayn ve donanım geliştirme çalışmaları, Volkswagen Ticari Araç garantisiyle Türkiye’ye özel olarak geliştirilen yenilikler Yeni Crafter’ın yolcu bölümünde büyük farklılıklar sunuyor. Türkiye’ye özel olarak tasarlanmış, üretilmiş ve sertifikalandırılmış lüks segment koltuklardan, suya karşı dayanıklı Plywood taban kaplamasına, daha geniş bir iç hacim sağlayan yeni dizayn türbin tavandan yenilenmiş okuma lambalarına kadar oluşturulan yenilikler, Yeni Crafter’ın güncel tasarımı ve modern görünümünü pekiştiriyor.

VW Crafter

Almanya’dan onay

Gerçekleştirilen testler neticesinde oluşturulan prototip, Almanya/Hannover’de Volkswagen mühendislerince değerlendirildi. Volkswagen Ar-Ge departmanında bir ay boyunca incelenen ve Volkswagen kalite şartlarına uygunluğu değerlendirilen prototip, Volkswagen mühendislerinin yorumlarıyla birlikte tekrar Türkiye’ye gönderildi. Yapılan ufak çaptaki revizyonlar sonrasında son kontrol amacıyla tekrar Volkswagen üretim tesislerine gönderilen araç, Almanya’da yapılan son testlerden de başarıyla geçti ve nihai onayı alarak sertifikalandırıldı.

VW Crafter

ULUSLAR ARASI STANDARTLARDA TEST EDİLDİ

Yeni Crafter’ın iç donanım ve ekipmanlarında yapılan tüm yenilikler, uluslararası standartlarla belirlenmiş testlere tabi tutuldu.

‘Otomatik Basamak’; araca iniş ve binişlerde ekstra yükle ya da ekstra yük olmaksızın uygulanan basınç ölçülerek yapılan testlerde, 75 kg kuvvet uygulanmak suretiyle 60 bin defa açılıp kapatılarak test edildi.

Motor suyuyla çalışan ısıtma sistemi sayesinde yolcu bölümünde daha etkin ısıtma sağlayan ‘İlave Yolcu Bölümü Isıtıcısı’nın gücü, İstanbul Teknik üniversitesi tarafından yapılan testler sonucunda motor soğutma sıvısı sıcaklığı 90 ºC iken 1250 W/h olarak ölçüldü.

Yeni Crafter’da sunulan ve hem sürücü tarafından hem de aracın orijinal uzaktan kumandasıyla kontrol edilebilen ‘Otomatik Kayar Kapı’ sıkışmaya karşı çift güvenlik sistemine, acil durumlarda içeriden ve dışarıdan açılabilme özelliklerine sahip. Otomatik Kapı,40 bin kez düz zeminde, 30 bin kez 17° aşağı ve 30 bin kez de 17° yukarı eğim olmak üzere 100 bin kez açma-kapama testlerine tabi tutuldu. Ayrıca tüm kapı uygulamaları ‘yol testleri’ ve ‘su sızdırmazlık testleri’nden de başarılı sonuçlar aldı.

Yeni Crafter’ın en dikkat çekici özelliklerinden olan ‘Koltuk’lar ve  ‘Emniyet Kemerleri’ de bir dizi testten geçirildi. Koltuklar, emniyet kemerleri ve araç üzerindeki bağlantıların güvenilirliği, uluslararası yönetmeliklere uygun olarak akredite test kuruluşları tarafından araç içerisinde bulunan tüm koltuk sıraları ve pazara sunulan tüm koltuk tipleri için itme ve çekme testlerine tabi tutuldu ve başarıyla sonuçlandı. Tüm testlerden tam not alan Yeni Crafter’ın ‘Koltuk Kumaşları’ da yanma, ultraviole, ağırlığa karşı dayanıklılık, aşınma ve yıpranmaya karşı ‘Kedi Tırmığı’ testlerinden başarıyla geçti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı