Buradasınız
Home > Güncel > Daha Geniş Daha Güçlü: Kia Sorento

Daha Geniş Daha Güçlü: Kia Sorento

Kia Sorento

Kia’nın 4×4 sınıfında beş yıl üst üste sınıfının en çok satan modeli olma başarısını yakalayan Sorento, yeni yüzüyle Türkiye’de satışa sunuldu. İlk kez 2002 yılının Eylül ayında Türkiye yollarıyla tanışan Sorento, bugüne kadar ülkemizde elde ettiği 17 bin adetlik satışla ulaşılması güç bir rekora imza atmıştı.

Mayıs ayında lansmanı yapılan Yeni Sorento, yenilenen yüzü, güçlü motor seçenekleri ve şık tasarımıyla 53 bin euro + 1595 TL plaka masraflarından oluşan fiyat etiketiyle bayilerdeki yerini aldı. Sorento’nun 7 koltuk seçeneği ile satışa sunulan versiyonu için belirlenen fiyat ise 53 bin 900 euro + 1595 TL.

Daha uzun ve daha alçak gövde tasarımıyla yeni Sorento, şehir içi SUV dünyasına eğimli, şık ve modern bir tarz getiriyor.  Daha uzun ön çıkıntısı, kama şeklindeki profili, geniş camları ve ön plana çıkan tekerlek bombeleri ile Kia’nın yeni SUV’u modern ve sportif bir görünüme sahip.

Kia’nın yeni ızgara tasarımını yeni Sorento’nun siyah çerçeveli karizmatik farlarıyla birleştiren belirgin ön yüz tasarımı, araca sade ama göz alıcı bir karakter kazandırıyor.  Aracın genişliğinde herhangi bir değişiklik yapılmamasına rağmen tekerleklerin biraz daha dışa doğru kaydırılarak tekerlek genişliğinin önde 38 mm, arkada 41 mm artırılması sayesinde, araç daha güçlü bir duruş sergiliyor.

Profilin yüksek kuşak hattı ve tavanın altındaki biçimli yapısı (yeni Cerato’yu hatırlatan) benzersiz trapez C-sütunu ile birleşerek  araca gerilim katıyor ve yeni Sorento’ya özgün bir görünüm kazandırıyor.  Düzgün alt karakter çizgileri dinamizm hissini yoğunlaştırıyor.

Kia Sorento’nun motor hacmi, eski modele göre küçülmesine rağmen, gücü 26 HP artırılmış.Yeni Sorento’nun geliştirilmiş motoru, son derece güçlü bir performans sunuyor. Yeni nesil 2.2 lt. CRDI sistemi, 1800 devirde maksimum 436 Nm tork ve 3800 devirde ise 194 HP güç üretiyor. Kullanılan yeni tip CRDI sistemi sayesinde ayrıca, çok düşük bir yakıt tüketimi de sağlanıyor. Sorento, 100 km’de şehir dışında 6.2 litre yakıt tüketirken, 0-100 km/s hıza ise 10.2 saniyede çıkabiliyor.

Kia’nın yeni SUV aracı 4 tekerlekten çekiş ve otomatik şanzıman seçeneğiyle sunuluyor. Yeni Sorento’da Tork on Demand prensibi ile çalışan manyetik kavramalı dört tekerlekten çekiş sistemi (4 WD), aracın hızı 40 km/s’ye ulaşıncaya kadar devrede kalıp bu hızın üstünde ise devreden çıkıyor Ayrıca araç 4 WD konumunda değilken bile aracın herhangi bir tekerleğinin patinaja düşmesi durumunda, 4 WD sistemi otomatik olarak devreye giriyor.

Artırılmış güvenlik özellikleri ile Yeni Kia Sorento, Euro NCAP tarafından yapılan çarpışma testleri sonucunda en yüksek puan olan 5 yıldıza layık görüldü.

Motor gücü ve performans özelliklerinin yanı sıra Yeni Sorento’da aktif güvenlik sistemi de oldukça geliştirilmiş. Araçtaki Elektronik Stability Kontrol Sitemi (ESC) ile MDPS sistemi (Elektrik Takviyeli Direksiyon Sistemi) CAN network hattıyla birleştirilmiş olup, ESC sistemine ROP (Takla Önleme Sistemi), DBC (Yokuş İniş Fren Kontrol) ve HAC (Eğim Kalkış Destek) sistemleri de eklenerek aracın sürüş güvenliği ve konforu artırılmış.

Araçta ayrıca, NVH ses ve titreşim seviyesi oldukça iyileştirilmiş. Bundaki en büyük etken ise kullanılan izolasyonun iyileştirilmesi olmuş. İçerdeki ses seviyesi de 110 km/s’de 64 db’ye düşürülmüş ve bu sayede Sorento, rakiplerine göre avantajlı bir duruma gelmeyi başarmış.

Eski modele kıyasla 95 mm daha uzun ve 15 mm daha alçak olan yeni Sorento’nun dingil mesafesi 10 mm kısaltılarak 2700 mm’ye getirilmiş. Konumu değiştirilen A-Sütunları, ileri alınan ön göğüs, yaklaşık 70 mm geriye alınan bagaj ve inceltilen birinci ve ikinci sıra koltuklar gibi  çok sayıda değişiklik sayesinde kabin alanı genişlerken, kabinde üçüncü sıra koltuklar için yer açılmış.

Yeni Sorento’da kullanılan, Geliştirilmiş Klima Yapısı (iyonizer teknolojili, koku ve küf önleyici klima sistemi) Kia araçlarında ilk kez kullanılan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca yeni modelde kullanılan panoramik sunroof sayesinde iç mekanda ferahlık hissi artırılmış.

Yeni Sorento’da ESC, HAC, DBC gibi aktif güvenlik sistemlerinin yanı sıra, sıra dışı koşullarda fren performansını artırmak için kullanılan birkaç ilave sistem yer alıyor.

Yenilenen otomobil standart olarak 6 adet hava yastığı ile donatılmış. Çift ön, yan hava yastığı ve yan perde hava yastıkları (darbe sensörleri ve devrilme sensörleri ile bağlantılı) tüm yolcular için etkili bir baş koruması sunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı