Buradasınız
Home > Güncel > Daha Fazla Güç Daha Düşük Yakıt Tüketimi: D5

Daha Fazla Güç Daha Düşük Yakıt Tüketimi: D5

Volvo S80, XC70 ve V70’in makyajlı versiyonları, Volvo ürün gamında yeni beş silindirli D5 motoru kullanan ilk araçlar olarak göze çarpıyor. Volvo mühendisleri, D5 motorun gücünü 205 HP’den 215 HP’ye torku ise 420 Nm’den 440 Nm’ye çıkarırken, yakıt tüketimini de yüzde 8 oranında azalttı. Böylelikle, Volvo S80 D5 AWD’nin yakıt tüketimi 6.4 lt/100 km’ye çekilmiş oldu.

Daha iyi sürüş kalitesiyle birlikte düşük yakıt tüketimi ve çevresel etkinin azaltılması arayışı D5 motorun iç sürtünmesinin azaltılmasına daha fazla odaklanılmasına yol açtı.

Volvo Cars Güç Aktarım Sistemleri Başkan Yardımcısı Derek Crabb, “Farklı alanlardaki bütün yenilikler otomobil kullanmayı hem daha keyifli hem de daha ucuz hale getiriyor. Buna küçük adımlarla gelişmenin bilimi de denebilir. Motorlar şimdiden o kadar optimize edildi ki, verimlerini daha da arttıracak küçük detayları belirleyerek tasarlamak çok fazla adam-saat harcanmasını gerektiriyor,” diyor.

2008’den beri sınıfının en iyisi

2.4 litre D5 turbo dizel motor; sıralı çift-turbo, seramik kızdırma bujileri ve piezo-elektrik yakıt enjektörleriyle, 2008 yılı sonunda Volvo S80 modeli üzerinde piyasaya sunulduğunda, kendi segmentinde en ekonomik yakıt tüketimine sahip güç üniteleri arasındaydı. Ayrıca kendi sınıfının ilk Euro5 motoruydu.

Yüksek performanslı D5 motor, ilk kullanılmaya başladığında, 205 HP güç ve 420 Nm maksimum tork değerlerine sahip.

D5 motorun en yeni özelliği, farklı boyuttaki çift turbosuyla daha geniş bir devir aralığında daha fazla güç elde edilmesini sağlaması. Bu konfigürasyon, ani tepkiler verebilmeyi, çabuk ve güçlü bir şekilde hızlanmayı ve devir aralığını yükseltebilmeyi sağlıyor.

Bu motorun diğer bir yeni özelliği ise yakıtın yanma odasına çok hassas olarak dağıtılmasını sağlayan, piezo-elektrik yakıt enjektörleri kullanılan ileri enjeksiyon teknolojisi. Bu özellik, yakıtın etkin yakılması ve düşük emisyon elde edilmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda, bu teknoloji ve etkin yanma sistemi, motordan güçlü ve etkileyici bir ses çıkmasını da sağlıyor.

Hacmi düşürülmüş, kısa stroklu D3 motor

163 HP güç ve 400 Nm tork değerine sahip D3 motor, 2010 yılında Volvo S60 ve V60 modellerinde kullanılmaya başladı. Prensipte 2.4 litrelik versiyonla aynı olan bu motorun daha kısa stroklu olması, silindir hacmini 2.0 litreye düşürüyor.

Enjeksiyon sistemi, D5 motordaki piezo-elektrik yakıt enjektörleriyle aynı tipted… Ancak enjektörler daha küçük olan D3 motora göre tasarlanmış. Enjektörler, yüksek basınç altında daha hızlı ve hassas püskürtme sağlayarak yanma verimini belirgin olarak artırıyor.

Otomobilin sürüş kalitesini artırmak amacıyla, değişken geometrik özelliklere sahip turbo eklenmiş.

Geliştirilen özellikler

Her iki motorun geliştirilmiş versiyonları; Volvo S80, XC70 ve V70 modellerin en son yenilikleriyle birlikte sunuluyor.

Geliştirilmiş D5 motor artık 215 HP güç ve 440 Nm tork sunuyor. D3 motor için güç 163 HP ve tork 400 Nm’dir. Bununla birlikte, 2.0 litrelik dizel motorun sürüş performansı, turbo sistemine yapılan ince ayar sayesinde artırıldı. Bu, modern içten yanmalı motorlardaki performansla ilgili yeniliklerin, mikroskobik düzeyde gerçekleştiğinin mükemmel bir örneği…

Derek Crabb, konuyla ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Modern dizel motorlarda, torka çok daha fazla önem veriliyor. Pek çok benzinli motorun gerçekleştirmesi zor olan hızlanma ve güçlü sürüş özelliklerini dizel motora veren, kullanılabilir torkudur…”

Kısaca yenilikler

Motorla ilgili en son geliştirmelerin çoğu D5 ve D3 motorlar için geçerli:

• Her iki eksantrik mili ve piston kolunun ağırlığı optimize edilmiştir. Böylelikle daha az miktarda çelik kullanarak aynı görevi verimli bir şekilde yerine getirebiliyorlar.

• Düşük sürtünme özellikli yeni piston yayları.

• Zincir tahrikli yağ pompası.

• Düzenli olarak açılan piston soğutma supapının yerine isteğe bağlı kumanda edilebilen supap sayesinde yakıt tüketimi azaltılabiliyor.

• Yeni vakum pompası motoru mümkün olduğunca az etkileyecek şekilde optimize edilmiş.

• Artık D5 motor da D3 motorun 2010 yılında piyasaya sürüldüğünde sahip olduğu çakmak tipi piston koluyla aynı tip piston koluna sahip.

• Tüm manuel altı vitesli versiyonlarda araç durduğunda motoru durduran start/stop sistemi mevcuttur. Sürücü debriyaj pedalına bastığında motor anında çalışıyor.

• Tüm bileşenler altı ileri otomatik şanzımanla uyumlu.

• 2011 sonbaharında Volvo S80 ve V70 modellerinin otomatik şanzımanlı D3 motorları start/stop sistemleriyle satışa sunulacak.

Daha az yakıt tüketimi

Her iki turbo dizel geliştirilmiş sürüş özelliklerinin yanı sıra düşük miktarda yakıt tüketim özelliğine sahip. Örneğin S80 modeli için geliştirilmiş D5 motor, önceki versiyona göre yüzde sekiz daha az yakıt tüketiyor.

Önden çekişli S80 D5’in yakıt tüketimi 6.0 lt/100 km iken AWD versiyon 6.4 lt/100 km yakıta ihtiyaç duyuyor.

Söz konusu rakamlar otomatik şanzımanlı Volvo V70 için 6.2 lt/100 km’dir (164 g/km emisyon). Otomatik şanzımanlı XC70 modelinin önden çekişli versiyonu için yakıt tüketimi 6.8 lt/100 km…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı